Viete, aké odsávače sú v kurze?

02.07.2013
Dizajn a Dekor

Odsávače ponúkajú modernejšie funkcie aj tvary. Nové technológie slúžia na väčšiu spokojnosť užívateľov .

12fotiek
Priestorový odsávač 70 cc island dynamique, rozmery 70 x 35 cm, sací výkon 270-750 m3/h, hlučnosť 43-69 dB, cena 1 399 €, Elica, ponúka Raval Trade Autor: Raval Trade

Diaľkové ovládanie, tichý chod či externý motor sú veličiny, okolo ktorých sa dnes točí výber odsávača. Hoci sú našinci ešte stále verní klasickým komínovým tvarom či výsuvným modelom pod hornou skrinkou, vo svete kuchýň sú v kurze nové tvary.

Najčastejšie sa stretnete so stenovými modelmi s naklonenou odsávacou plochou pod praktickým 45-stupňovým uhlom, alebo aj s retromodelmi v pestrých farbách. Na povrchu sa objavuje antikoro, sklo, a dokonca aj kameň, alebo ľahko formovateľný technický polymér.

V moderných kuchyniach s varnou doskou umiestnenou na ostrovčeku sa využívajú výsuvné odsávače. V pokojovej polohe sa zasúvajú do pracovnej dosky. Motorická časť býva ukrytá v spodnej skrinke. Dizajnovo čisté sú línie stropných odsávačov. Okrem odsávania pár môžu slúžiť aj ako stropné svietidlo.


Foto: Domoss

Najtichší spoločník

Dobrý odsávač by mal byť čo najtichší. O to sa môžete pričiniť aj vy tak, že ho nenainštalujete v blízkosti materiálov, ktoré by pri jeho činnosti mohli rezonovať a napojenie budete mať bezchybne urobené.

Rezonancia vzniká najčastejšie pri predĺžení kovovej komínovej časti odsávača. Hlučnejší je aj pri recirkulačnom chode. Lepšie riešenie je vývod pár do externého komína. Tichšou prevádzkou sa vyznačujú aj perimetre.

Sú to také typy odsávača, ktoré odsávajú výpary cez štrbinu na spodnej časti odsávača. Nielenže sú asi o 7 % tichšie, ale aj o 10 % účinnejšie. Osvedčený typ na tichšiu prevádzku je umiestnenie motorickej časti do exteriéru, teda mimo kuchyne.

Podľa výkonu

Viete, kedy je odsávač najvýkonnejší? Predsa keď je čo najbližšie k varnej platni! Keďže však musíte ctiť aj bezpečnostné predpisy, pri elektrickej varnej platni by to mala byť vzdialenosť aspoň 65 cm, pri plynovej o čosi viac, teda aspoň 75 cm.

Lámať si hlavu nad dostatočným výkonom odsávača nemusíte. Hlavne ak si zaobstaráte odsávač s automatickým chodom. Podľa množstva dymu a výparov nad hrncami automaticky zapne chod a udržuje ho na správnom stupni. Ak výpary pominú, automaticky sa vypne.

O čisté ovzdušie v odsávači sa starajú dva filtre. Jeden tukový kovový, ktorý zachytáva mastné častice a dokážete ho vyčistiť aj v umývačke riadu. Druhý uhlíkový pohlcuje pachy.

Mali by ste ho meniť každé tri mesiace, v závislosti od intenzity varenia. Dámy, pozor! Nejednej z nás sa stalo, že keď sa po roku odhodlala na výmenu uhlíkového filtra, zistila, že ho vôbec nemá.

Predajcovia často zabúdajú upozorniť kupujúcich, že uhlíkový filter nie je súčasťou dodávky. Pre zábudlivcov existujú v ponuke aj odsávače, ktoré sú vybavené takzvaným permanentným uhlíkovým filtrom. Nie je síce na stálo, ale vydrží až tri roky a môžete ho čistiť v umývačke riadu.

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Viete, aké odsávače sú v kurze?
Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ