Z technológie 4K sa pomaly stáva nový štandard pre moderné televízory

06.02.2014
Dizajn a Dekor

Niektorí odborníci hovoria, že 4K je iba dočasný fenomén, ktorý má pomôcť predaju televízorov vyššej triedy a skončí na okraji záujmu, podobne, ako je to dnes s technológiou 3D. Iní, naopak, tvrdia, že 4K posúva televízory na úplne inú kvalitatívnu úroveň a bola by chyba ignorovať ju. Pravda je ako obvykle niekde uprostred.

5fotiek
Budúcnosť: Zakrivené OLED televízory s rozlíšením 4K predstavujú perspektívny smer vývoja, zatiaľ však nie sú lacný špás. Autor: LG

Nástupca full HD:

Kým sa však dostaneme k argumentom oboch strán, technológiu 4K aspoň stručne predstavme. Je to vlastne nástupca štandardu full HD. Na rozdiel od neho ponúka podstatne kvalitnejší obraz, pretože má v horizontálnom smere približne štyritisíc pixelov, odtiaľ aj skratka 4K. Keďže ide o podstatne vyššie rozlíšenie ako full HD, vžila sa preň aj iná skratka, názorne poukazujúca práve na tento fakt - je to UHD, respektíve ultra HD.

A prečo sú pixely také dôležité? Predstavte si, že obraz na vašom televízore je poskladaný zo štvorčekov, presnejšie obrazových bodov - ich počet je daný rozlíšením, napríklad 1 920 x 1 080.

Prvé číslo udáva počet stĺpcov, druhé počet riadkov. Čím viac je takto vytvorených obrazových bodov, tým bude obraz ostrejší. Pri televízore s 32-palcovou uhlopriečkou bude takto vytvorených obrazových bodov rovnaký počet (niečo vyše dvoch miliónov) ako pri televízore s 55-palcovou uhlopriečkou alebo väčšou, hoci ten má oveľa väčšiu plochu obrazovky. Vtip je v tom, že jednotlivé obrazové body budú väčšie.


Lacný: Čínsky Changhong - inak jeden z troch najväčších svetových výrobcov televízorov a televíznych panelov - priniesol aj na náš trh 55-palcový 4K televízor s cenou pod 1 300 eur.
Foto: HANGHONG

Benefity 4K:

Ak by ste na takýto televízor pozerali príliš zblízka, začali by ste ich vnímať a obraz - napriek tomu, že má rozlíšenie full HD, by sa vám javil ako nekvalitný. Preto odborníci neodporúčajú kupovať príliš veľké televízory do malých miestností. Ak si kúpite 55-palcový LED televízor do bežnej panelákovej obývačky, ukážete síce všetkým známym, že na to máte, no zároveň budete vnímať obraz ako podstatne nekvalitnejší, než keby ste mali o tretinu lacnejší televízor s uhlopriečkou 42 palcov.

Práve tento problém ľahko pomôže vyriešiť rozlíšenie 4K. S ním budú jednotlivé obrazové body dostatočne malé aj na to, aby ste si mohli do paneláka kúpiť televízor naozaj s veľkou obrazovkou. Len pre zaujímavosť - bude ich viac ako 8 miliónov, zatiaľ čo pri rovnakom full HD televízore by ich boli - ako sme už spomínali - približne len dva milióny. Podčiarknuté a zrátané - vďaka rozlíšeniu 4K budete môcť kupovať väčšie televízory, ktoré budú mať podstatne kvalitnejší obraz.

A to ešte nie je všetko. 4K rozlíšenie je ideálne aj pre 3D televízory s pasívnou zobrazovacou technológiou. Pri nej totiž pozeráte film v plnom HD rozlíšení len v 2D móde, pretože v 3D sa obraz rozdelí na dva vysielané súčasne a pre každé oko zvlášť. Vy ich, samozrejme, vďaka polarizačným filtrom vnímate ako jeden celistvý priestorový obraz. Rozlíšenie pritom klesne, čo však nebude platiť pri 4K, pretože pri ňom pôjde do každého oka obraz ekvivalentný full HD rozlíšeniu.

Vysoká cena, málo obsahu:

Teraz sa pozrime na argumenty, spochybňujúce výhodnosť kúpy 4K televízorov. Najčastejší je cena. Treba priznať, že nové technológie sa vždy uvádzajú najprv na drahších modeloch, ktorých cena sa vďaka nim ešte zvýši. Takže pri nástupe 4K neboli päťciferné sumy v eurách žiadnou zvláštnosťou. To sa postupne začína meniť, hoci len pozvoľna.

Na trhu už je niekoľko modelov s cenou okolo 10-tisíc eur. Už sa dokonca aj u nás objavil prvý 4K low-end, ktorým je 55-palcový televízor Changhong s cenou pod hranicou 1 300 eur a k tomu niekoľko 55- až 58-palcových modelov (napríklad od LG, Sony alebo Toshiby) s cenou okolo 2 500 až 3 000 eur. To už vyzerá podstatne prijateľnejšie, než keby ste za taký televízor mali dať toľko ako za nové menšie auto.

Ďalšou výhradou je nedostatok obsahu. Väčšina filmov sa už dnes nakrúca pomocou 4K (dokonca aj 8K) kamier. Filmy v tomto rozlíšení sa však príliš nepredávali, pretože mali malý odbyt. Zatiaľ čo v minulom roku ste si mohli vyberať z pár titulov ponúkaných v tomto rozlíšení, v aktuálnom roku by už ich počet mal presiahnuť trojcifernú hranicu a rásť bude exponenciálne. K tomu si možno zadovážiť domáce 4K kamery, ktorých cena sa taktiež dostala na akceptovateľnú úroveň, a môžete nakrúcať domáce video v ultra HD kvalite.

Televízne vysielanie v 4K:

Pravda, ak nie ste filmoví maniaci, na bežné televízne vysielanie našich staníc v 4K si budete musieť ešte nejaký ten rok počkať, veď stačí si uvedomiť, že ešte ani full HD nie je v našich končinách brané ako štandard. Reálne to vyzerá tak, že so 4K satelitným aj terestriálnym vysielaním by ešte v tomto roku mali začať japonské štátne televízie, nejaké perličky v podobe satelitných kanálov sa však objavujú už teraz a prvé testy urobili dokonca naši západní susedia.

Na Slovensku s ním pravdepodobne - aj vďaka spolupráci s českou verejnoprávnou televíziou - ako prví začnú experimentovať v RTVS. Možno sa na satelite v tomto alebo nasledujúcom roku objaví aj nejaký experimentálny kanál, prípadne sa bude takéto vysielanie šíriť aj terestriálne cez nový DVB-T2 multiplex. Kedy by sa mohol spustiť, však v súčasnosti asi nevie nikto. Neznamená to, že 4K je pri pozeraní televízneho vysielania nanič. Modely s ultravysokým rozlíšením totiž využívajú funkciu upscalling na dopočítavanie pixelov, takže pomocou nej pozeráte obraz vo vyššom rozlíšení než pri full HD, hoci to plné 4K v skutočnosti nie je. Túto funkciu možno veľmi voľne prirovnať k digitálnemu zoomu vo fotoaparátoch - získate ním síce požadovaný detailnejší záber, no ten sa optickému priblíženiu kvalitou nevyrovná.

Nastupujúci trend:

Aký je teda záver? Rozlíšenie 4K podľa nášho názoru nie je len dočasnou módnou záležitosťou, ale naozaj nastupujúcim technologickým trendom, ktorý výrazne poznamená vývoj televízorov v najbližších rokoch. Nepredpokladáme, že záujem oň prudko vyletí ako v prípade technológie 3D a následne výrazne upadne. Z tohto pohľadu má význam uvažovať o kúpe 4K televízora už dnes, hoci je to ešte možno trochu s predstihom. Ak na to máte a ste fanúšikmi filmov, 4K LED prípadne OLED televízor určite nebude zlou voľbou.

Minimálne prvé sa v tomto roku dostanú do rozumných cenových relácií, druhé sú zas - vďaka použitej technológii - s rozlíšením 4K ideálnou voľbou pre fajnšmekrov. Ak patríte skôr k bežným divákom uprednostňujúcim televízne vysielanie, nad kúpou špičkových 4K televízorov by ste mali viac pouvažovať a zvážiť ich reálny prínos v porovnaní s cenou. Vhodnejší v tomto prípade by možno bol kvalitný LED televízor s priamym podsvietením, ktorý sa pýši pridanou hodnotou v podobe prívlastku smart. S rozširujúcimi sa službami televíznych providerov v podobe rôznych archívov, požičovní a aplikácií tretích strán má pripojenie na internet pri televízore už naozaj zmysel.

 
Autor: PLUS 7 DNÍ/Martin Domček
Fotogaléria
Z technológie 4K sa pomaly stáva nový štandard pre moderné televízoryZ technológie 4K sa pomaly stáva nový štandard pre moderné televízoryZ technológie 4K sa pomaly stáva nový štandard pre moderné televízoryZ technológie 4K sa pomaly stáva nový štandard pre moderné televízory
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Z technológie 4K sa pomaly stáva nový štandard pre moderné televízory
PLUS 7 DNÍ/Martin Domček