Letné záplavy: Čo robiť ak vás postihli a koľko to bude stáť?

Letná búrka väčšinou príjemne osvieži. Čo robiť, keď vám výdatné zrážky zaplavia a zničia byt alebo dom?

3fotky
Ak máte dobre poistenú domácnosť, ste síce vo vode, ale aj za vodou. Autor: Archív

Ak máte dobre poistenú domácnosť, ste síce vo vode, ale aj za vodou. Náklady na opravu poškodených stien, maľovky, parkiet a zariadenia vám poisťovňa uhradí. Aké zásady treba dodržať, aby bolo vyplatenie poistnej sumy rýchle a bezproblémové?

Radí Tomáš Kalivoda, špecialista na poistenie

Nelamentujte, konajte

Nahlásenie škodovej udalosti určite neodkladajte a okamžite kontaktujte poisťovňu. Väčšinou môžete využiť 24-hodinovú asistenčnú službu. Oplatí sa to aj preto, že dostanete presné informácie a pokyny, ako máte pri odstraňovaní následkov postupovať, prípadne ako zmierniť dôsledky škodovej udalosti.

Situáciu si môžete nafotiť alebo zaznamenať na video, aby ste celý proces urýchlili, no nie je to nevyhnutné. Fotodokumentáciu vyhotoví technik z poisťovne sám pri obhliadke miesta.

Obhliadka škôd

Telefonátom asistenčnej službe sa nahlasovanie nekončí. Poisťovni udalosť určite oznámte aj písomne. Škody po návale vody vyzerajú na prvý pohľad hrozivo, ale zachovajte si chladnú hlavu a poisťovni zadajte všetky svoje údaje správne, aby sa s vami mohla bez problémov spojiť.

Po registrácii škodovej udalosti by vás do 24 hodín mal kontaktovať technik, zamestnanec alebo externý partner poisťovne, s ktorým si dohodnete obhliadku poškodeného miesta a poškodených vecí. Zdokumentuje rozsah škôd a vystaví zápis o poškodení. Niekedy vás môže požiadať, aby ste k poškodeným veciam doložili nadobúdacie doklady.

Z tohto dôvodu je potrebné, ak je to možné, aby ste poškodené veci nechali v takom stave, v akom sú. Ak sa tomu nedá vyhnúť, urobte naozaj len nevyhnutné opatrenia na zmiernenie následkov škôd.

Neurobte chybu

K častým chybám, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri likvidácii škodovej udalosti, patrí prílišná horlivosť. Aj keď sa na tú katastrofu nedokážete pozerať, nechajte veci v pôvodnom stave hlavne preto, že v prípade nejasných detailov alebo okolností poisťovňa môže znížiť či dokonca zamietnuť poistné plnenie.

Nedorozumenia vznikajú aj vtedy, keď si pri uzatváraní poistnej zmluvy dôkladne nepreštudujete poistné podmienky, najmä výnimky a kryté riziká. Až keď vám poisťovňa zamietne poistné plnenie, zrazu zistíte, že poškodená vec alebo poistné riziko vôbec nie sú predmetom poistenia alebo sú podpoistené. V lepšom prípade dostanete aspoň nižšiu sumu.

Nebytové priestory

Ak je súčasťou vášho bytu alebo domu aj pivnica či garáž, poistenie domácnosti sa spravidla vzťahuje aj na tieto nebytové priestory a predmety, ktoré sa v nich nachádzajú. Dajte si na to však pozor už pri uzatváraní poistky alebo požiadajte o úpravu poistnej zmluvy, ak z nejakého dôvodu tieto objekty nezahŕňa.

Osobitnú kategóriu predstavuje garážované auto. Môže sa stať, že záplavová voda spôsobí na vozidle značné škody, napríklad zničí elektroniku. Náhradu škody si v takom prípade môžete nárokovať z havarijného poistenia, ktoré sa vzťahuje aj na riziko živelnej udalosti.

Ak nemáte uzavretú havarijnú poistku, vyplatí sa pripoistiť auto v garáži v rámci poistenia domácnosti.

7 krokov pri vytopení

1. Škodovú udalosť bezodkladne nahláste poisťovni.

2. Dohodnite si obhliadku v najskoršom možnom termíne.

3. Urobte si vlastnú fotodokumentáciu alebo videozáznam.

4. Zabezpečte, aby sa rozsah škôd nezväčšoval.

5. Poškodené veci neopravujte a nechajte ich v pôvodnom stave.

6. Pozorne si prečítajte zápis o poškodení.

7. Postup a spôsob likvidácie škôd konzultujte s poisťovňou.

 
Autor: Báječná žena/Jana Brožíková
Fotogaléria
Letné záplavy: Čo robiť ak vás postihli a koľko to bude stáť?Letné záplavy: Čo robiť ak vás postihli a koľko to bude stáť?
 
3fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Letné záplavy: Čo robiť ak vás postihli a koľko to bude stáť?
Báječná žena/Jana Brožíková