Čakanie na dobré správy: Rast cien nehnuteľností sa v poslednom štvrťroku spomalil, čo to znamená?

Ak sa nachádzate práve v období, kedy zvažujete nové bývanie, súčasná situácia na trhu vám to určite neuľahčuje.

6fotiek
Ilustračná fotografia Autor: Profimedia

Situácia na trhu s bývaním v súčasnosti nie je ľahká. Napriek tomu, že podmienky na získanie hypotéky sú viac než priaznivé, ceny nehnuteľností vyleteli hore rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Ako je to v súčasnosti? Pohli sa krivky grafov znovu smerom nahor alebo budeme konečne počuť dobré správy?

Tlačová správy spoločnosti Nehnuteľnosti.sk hovorí: "Ceny bytov v 2. štvrťroku 2017 zaznamenali v medziročnom porovnaní nárast, avšak oproti prvým trom mesiacom tohto roka sa vývoj cien spomalil. Najbližšie obdobie ukáže, či trh dokázal spomaliť rast cien bez výrazného prepadu obchodnej aktivity. Ak by sa to podarilo, bol by to pozitívny signál pre NBS, komerčné banky a developerov, ktorí by ustáli tlak z roku 2016." Tak budeme čakať.

Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk sa tiež vyjadril k tomu, čo ovplyvňuje súčasný realitný trh a aké sú jeho vyhliadky na najbližšie obdobie: „Začiatkom júna Štatistický úrad SR zverejnil správu o poklese výstavby bytov v prvom štvrťroku 2017. Príčin môže byť viacero – rok 2016 bol po dlhšom čase výnimočný a počet začatých projektov, aj veľkých, odzrkadľoval dobrú náladu na trhu a úspešný predaj novostavieb. Každý sa snažil zachytiť rastúcu vlnu... 

V nasledujúcom kvartáli očakávame osciláciu okolo dosiahnutých cien a schladenie aktivít na trhu s nehnuteľnosťami počas horúceho leta. Stabilizácia cien prinesie na trh viac pokoja pri rozhodovaní a odbúra mentálnu časovú tieseň pre kupujúcich. Situácia na trhu sa opäť vyrovná. Opatrnosť vyhliadky pre nasledovné obdobie nameral aj Index realitného zdravia, ktorý po rekordnom optimizme v roku 2016 sa dostáva opäť do predošlého pásma balansujúceho na hrane depresívneho optimizmu a nádejného pesimizmu, v ktorom trh fungoval v predošlých rokoch,“ Znamená to teda, že sa definitívne môžete tešiť na trvalý pokles cien? Necháme sa prekvapiť.

 
Autor: Mária Ambrozová, TS
Fotogaléria
Čakanie na dobré správy: Rast cien nehnuteľností sa v poslednom štvrťroku spomalil, čo to znamená?Čakanie na dobré správy: Rast cien nehnuteľností sa v poslednom štvrťroku spomalil, čo to znamená?Čakanie na dobré správy: Rast cien nehnuteľností sa v poslednom štvrťroku spomalil, čo to znamená?Čakanie na dobré správy: Rast cien nehnuteľností sa v poslednom štvrťroku spomalil, čo to znamená?
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Čakanie na dobré správy: Rast cien nehnuteľností sa v poslednom štvrťroku spomalil, čo to znamená?
Mária Ambrozová
TS