Kupujte ostražito: Nenechajte výber nehnuteľnosti na náhodu! (2. časť)

Dom či byt kupuje väčšina z nás raz až dvakrát za život, preto nám chýbajú skúsenosti. Pripravte sa na to s nami aspoň teoreticky.

6fotiek
Ilustračná fotografia Autor: https://goo.gl/2nuho1

>>> 1. časť seriálu nájdete priamo TU <<<

Zaklopte aj susedom

Pri výbere bytu si všímajte tiež stav bytového domu. Najmä fasádu,  strechu, stúpačky, výťahy – či už prešli rekonštrukciou, alebo sú plánované. Ak sú v pláne väčšie investície, s najväčšou pravdepodobnosťou narastú poplatky do fondu opráv. Stav domu väčšinou napovedá, ako funguje jeho správa či samospráva. Nezanedbateľná je aj výška našetrených prostriedkov vo fonde opráv. Vyžiadajte si priamo od majiteľa kompletný rozpis výdavkov spojených s nákladmi na bývanie. Urobte si jasno v tom, čo je súčasťou bytu – pivnica,povala, garážové státie či garáž. Alebo samotný pozemok pod bytovým domom. Môže sa stať, že patrí niekomu inému. V byte sa neostýchajte a preskúmajte všetko, čo vás zaujíma, na čo si spomeniete.

Máte staré poistenie? Skontrolujte to. Môže vás totižto dostať do veľkých problémov!

Pozemok na celý život: Pri jeho výbere si určite hlavné priority

Ak sú na okne zatiahnuté závesy, rozhodne sa pozrite, čo sa za nimi skrýva, aký je výhľad na susedné domy či okolie. Ak budete mať pod oknami voľný pozemok, je dobré poinformovať sa, kto ho vlastní, na možnosti jeho zástavby v územnom pláne, aby ste neboli prekvapení rastúcou výškovou budovou. No a nezabudnite zistiť, aké sú v dome susedské vzťahy. Najlepšie, ak zazvoníte susedom a popýtate sa, kto býva nad vami a pod vami. Pre starších záujemcov bude dôležitá informácia, že rodina nad nimi má štyri malé deti a pán pod nimi je bubeník.

 
Autor: Adela Motyková, odborná spolupráca Michaela Mosná, Directreal
Fotogaléria
Kupujte ostražito: Nenechajte výber nehnuteľnosti na náhodu! (2. časť)Kupujte ostražito: Nenechajte výber nehnuteľnosti na náhodu! (2. časť)Kupujte ostražito: Nenechajte výber nehnuteľnosti na náhodu! (2. časť)Kupujte ostražito: Nenechajte výber nehnuteľnosti na náhodu! (2. časť)
 
6fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kupujte ostražito: Nenechajte výber nehnuteľnosti na náhodu! (2. časť)
Adela Motyková
odborná spolupráca Michaela Mosná
Directreal