Na vlastnú päsť: Na čo si dať pozor pri predaji či prenájme nehnuteľnosti

Mnoho ľudí sa v dnešnom pokrízovom období rozhodne šetriť. A to aj v prípade, že ide o predaj či prenájom nehnuteľnosti.

1fotka
Pri predaji takpovediac na vlastnú päsť sa predávajúci najčastejšie dopúšťajú viacero zásadných chýb, z ktorých najväčšou je nesprávne stanovená cena. Autor: Profimedia

Na čo si ale dať pozor v prípade, že sa rozhodnete nevyužiť služby realitnej kancelárie? Prinášame rady odborníkov.

Nesprávne stanovená cena

“Pri predaji takpovediac na vlastnú päsť sa predávajúci najčastejšie dopúšťajú viacero zásadných chýb, z ktorých najväčšou je nesprávne stanovená cena. Dnes v dobe internetu je veľmi ľahké navštíviť ktorýkoľvek realitný portál a na základe porovnania stanoviť cenu. Treba si však uvedomiť jeden zásadný fakt a to, že veľká časť ponuky uvedených nehnuteľností sú takzvané ležiaky a na portáloch strašia už pár rokov,” radí spolumajiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Developer v Trnave Peter Vozár.

Pripravte sa na vyzváňanie telefónu

Predávajúci, ktorí sa rozhodnú nevyužiť realitnú kanceláriu, svoju ponuku zverejnia najčastejšie na internete. Prvé dva dni od uverejnenia inzerátu im potom zvoní telefón prakticky od rána do večera. Všetko im to však volajú makléri z realitných kancelárií, z ktorých niektorí sa ani ako makléri nepredstavia. Iní fingujú svoj záujem získať uvedenú nehnuteľnosť do svojej ponuky so slovami "že my máme klientov, ktorí to určite kúpia".

„Chybou predávajúcich je potom to, že sa nechajú zlomiť a svoju nehnuteľnosť ponúknu hneď do viacerých kancelárií, a čo je zaujímavé, že pár maklérov sa na uvedenú nehnuteľnosť ani nepríde pozrieť a predávajú ju len so stiahnutým opisom a fotografiami majiteľa,” upozorňuje Vozár.

Navyše, každý maklér si dá inú províziu a uvedená nehnuteľnosť má potom v každej ponuke inú cenu.

Viac o tejto téme sa dočítate na aktuálne.sk

 
Autor: aktuálne.sk/Simona Blehová


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
9fotiek

PRED a PO: Rekonštrukciou sa 2-izbák zmenil na nepoznanie

24.02.2016
10fotiek

Môj nový byt: Ako sa vám páči Jolanino zrekonštruované hniezdočko?

10.02.2016
9fotiek

1-izbový byt v hlavnom meste si manželia upravili podľa svojich predstáv

28.01.2016