Nesúhlasíte s ročným vyúčtovaním za byt? Tu je návod na reklamáciu

Ak ste majiteľom bytu, do konca mája si nájdete v schránke ročné vyúčtovanie za bývanie. Jeho skontrolovanie by ste nemali zanedbať. Ak vám čísla nebudú sedieť, máte právo ho reklamovať. Poradíme vám, ako na to.

1fotka
Ročné vyúčtovanie je doklad o spotrebe tepla, vody a ostatných služieb, ktorý majiteľom bytov musia doručiť správcovia bytov alebo bytové družstvá do konca mája. Autor: Profimedia

Ročné vyúčtovanie je doklad o spotrebe tepla, vody a ostatných služieb, ktorý majiteľom bytov musia doručiť správcovia bytov alebo bytové družstvá do konca mája.

Spomínané vyúčtovanie pritom obsahuje pomerne veľa položiek a pôsobí tak mnohokrát neprehľadne. Napriek tomu by ste jeho skontrolovanie nemali zanedbať. Ak sa vám totiž zdá, že váš preplatok je príliš vysoký, vyúčtovanie môžete reklamovať.

Reklamácia krok za krokom

Vysvetlenie prípadných nezrovnalostí treba žiadať v prvom kroku od správcu či od rady spoločenstva vlastníkov bytov. „Kontaktné údaje na správcovskú spoločnosť sú spravidla uvedené na prvej strane výpisu,“ radí Miroslav Obšívaný zo Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

V prípade, že s reklamáciou u vášho správcu neuspejete alebo sa vám jeho vysvetlenie nepozdáva, môžete sa obrátiť na Štátnu energetickú inšpekciu. Reklamovať tu môžete ale iba teplo a teplú vodu.

Ostatné podnety okrem tepla a teplej vody rieši Slovenská obchodná inšpekcia. Podnet na prešetrenie teda v prípade nespokojnosti môžete poslať aj SOI. Ak zistí pochybenie v dodržaní formálnych náležitostí vyúčtovania a postupom pri vybavovaní reklamácie, uloží správcovi pokutu, a ten musí vyúčtovanie opraviť.

Poslednou možnosťou, ako nezrovnalosti riešiť, je súdna cesta.

Viac o tejto téme sa dočítate na aktuálne.sk

 
Autor: aktuálne.sk/Simona Blehová
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nesúhlasíte s ročným vyúčtovaním za byt? Tu je návod na reklamáciu
aktuálne.sk/Simona Blehová