Vyúčtovanie za byt: Tipy, ako dostať na účet preplatok namiesto nedoplatku

Niektorí dostali v týchto dňoch do mailu alebo poštou dobrú správu, iných vyúčtovanie bytu nepotešilo. Čo robiť, aby ste na budúci rok namiesto zaplatenia nedoplatku dostali na účet preplatok za výdavky bytu či domu?

1fotka
Kto býva samostatne už dlhšie a platí si svoje faktúry sám, má lepší prehľad o tom, čo môže v máji na bytovej schôdzi čakať. Autor: Profimedia

Vyúčtovanie bytu môže byť komplikované a nie všetci ho naozaj podrobne čítajú. Každý bytový dom má inú pevnú a pohyblivú zložku faktúry a každý byt inú plochu a umiestnenie v dome.

Pravidlá sa teda líšia od majiteľa k majiteľovi. Ako zúčtovanie funguje a čo robiť, keď sa vám jeho výsledok nezdá, vysvetľujú odborníci zo Slovenskej energetickej a inovačnej agentúry.

Hlavné je, že viete, koľko za správu bytu, ktorá zahŕňa aj teplú a studenú vodu či kúrenie, platíte. Väčšinou sa k tomu ešte pripája aj samostatný sumár, s plusovým alebo mínusovým výsledkom, za elektrinu a plyn.

Kto býva samostatne už dlhšie a platí si svoje faktúry sám, má lepší prehľad o tom, čo môže v máji na bytovej schôdzi čakať.

Horšie je to pre mladých, ktorí ešte nepoznajú všetky triky šetrenia energiami - a často zostanú v polovici roka nemilo prekvapení nedoplatkami. Tu sú návyky, ktoré si treba osvojiť. Vedia ušetriť ročne až niekoľko sto eur.

Voda

Rýchla sprcha namiesto kúpeľa je heslo, ktoré sa opakuje neustále, keď je reč o šetrení. Je to nielen ekologické, ale tento návyk dokáže na vodnom a stočnom ušetriť aj 200 eur ročne. V lete skúste sprchovanie vlažnou, prípadne aj studenou vodou, pre otužilých. Okrem toho, že vás schladí, pôsobí priaznivo aj na pružnosť kože.

Zastavte vodu počas umývania zubov, mydlenia, používania hubky na riad a podobne...

Nepúšťajte práčku, prípadne umývačku riadu, ak nie sú plné.

Viac tipov, ako ušetriť bez toho, aby vás to obmedzovalo, nájdete na aktuálne.sk

 
Autor: aktuálne.sk/Veronika Cosculluela
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vyúčtovanie za byt: Tipy, ako dostať na účet preplatok namiesto nedoplatku
aktuálne.sk/Veronika Cosculluela