Centrálny vysávač je investícia do zdravého bývania: O čo ide?

19.07.2018
Interiér

Počuli ste už o centrálnych vysávačoch? V západoeurópskych domácnostiach ide o často využívanú formu upratovania, no pomaly sa prediera aj do domov a bytov Slovákov.

2fotky
Zdroj foto: Bigstockphoto Autor: PR článok

Čo keby vám niekto povedal, že už nikdy nemusíte za sebou ťahať ťažký a hlučný vysávač a napriek tomu mať domácnosť bez roztočov, prachu a špiny? Chceli by ste počuť viac?

Koncept centrálneho vysávania nie je žiadnou novinkou. Ide o veľmi jednoduchý a účinný princíp – centrálny vysávač sa umiestni do suterénu, technickej miestnosti alebo garáže (pokojne aj pod schody alebo do skrine), a v dome sa vytvorí systém potrubí a sacích zásuviek, ktoré vám umožnia pripojiť sa na centrálne vysávanie v každom kúte domácnosti.

V praxi potom stačí vysávaciu hadicu vložiť do zásuvky v miestnosti, kde chcete poupratovať. Navyše bez toho, aby ste ktorúkoľvek časť museli pripájať do elektriny. Keďže je centrálny vysávač mimo spoločenských miestností, je takéto vysávanie extrémne tiché. Z toho dôvodu sa do niektorých modelov inštaluje aj časovač s automatickým vypnutím, keby ste náhodou kvôli bezhlučnosti zabudli vysávač odstaviť. Znie to dokonale, kde je potom háčik

Vyššia počiatočná investícia

Centrálne vysávače sa predávajú niekoľkokrát drahšie ako klasické, preto mnoho ľudí odradí počiatočná vyššia investícia. Tam sa však vaše vrážanie peňazí do vysávania končí. Švajčiarsky výrobca centrálnych vysávačov ProfiVac, ktorý je predávaný aj na Slovensku, napríklad svoje zariadenia distribuuje s umývateľnými polyesterovými vreckami na odpad so životnosťou minimálne 10 rokov. Tieto vrecká stačí pri klasickom používaní raz za 2-3 roky umyť pod tečúcou vodou a hotovo.

Keďže sa centrálny systém inštaluje priamo do obvodových stien v dome, odporúča sa s takýmto vysávačom počítať ešte pri stavbe domu. V praxi je však možné zaobstarať si centrálny vysávač aj do staršieho domu. Poslednou možnosťou je inštalácia pred zateplením – potrubie sa umiestni zvonka pod zateplenie.

Ideálne riešenie pre alergikov

Centrálne vysávanie sa považuje za najzdravší spôsob upratovania, pretože vás zbaví 100 % prachu a roztočov. Pri klasických vysávačoch je totiž prach zvírený výfukom prístroja a môže trvať aj 9 hodín, kým dopadne späť na podlahu. V centrálnom vysávači sa všetok prach a nečistoty zhromažďujú v nádobe na odpad, vzduch je navyše filtrovaný cez extrémne jemný filter s priepustnosťou 0,2 mikróna.

Keďže pri vysávaní nepracujete priamo s vysávačom, ale len so sacou hadicou napojenou na centrálny systém, všetok prach je nasávaný do vysávača bez zbytočného vírenia. Smeti sa zbierajú do vrecka a nasávaný vzduch je automaticky vyfukovaný von z interiéru. Práve preto odporúčajú alergológovia centrálne vysávače najmä do domácnosti s alergikom, ktorého trápi citlivosť na prach a roztoče.

 
Autor: PR článok
Fotogaléria
Centrálny vysávač je investícia do zdravého bývania: O čo ide?
 
2fotky
FocusMedia
Čítajte tiež
 
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Centrálny vysávač je investícia do zdravého bývania: O čo ide?
PR článok