Drevené podlahy: Pár užitočných tipov ako ich čo najviac ochrániť

05.04.2018
Interiér

Máte doma krásne nové drevené podlahy alebo parkety a chcete, aby sa leskli ako teraz aj naďalej? Máme pre vás pár užitočných trikov, ako sa o ne správne postarať.

9fotiek
Vaše drevené podlahy zostanú krásne len v prípade, že sa o ne pravidelne postaráte. Prečítajte si pár užitočných rád ako na to. Autor: nordicbliss.wordpress.com

Všeobecné zásady

Drevo je úžasný materiál. Do interiéru nám vnesie teplo, trochu prírody, útulnosť, komfort, ktorý si domov vyžaduje. Základom nie sú glazúry a leštenia a podobne. Základom je tá správna teplota. Keďže drevo prirodzene pracuje, príliš vysoká teplota ho môže spôsobiť jeho zdúvanie alebo zašednutie po dlhodobom priamom slnečnom žiarení, nízka teplota zase spôsobí, že môžu ľahko vzniknúť praskliny. Ideálna teplota v miestnosti, kde máme drevenú podlahu je teda tá, pohybujúca sa okolo 20 °C. Rovnako dôležitá je aj vlhkosť, tá je ideálna v rozmedzí 55 – 65 %.
Okrem toho nezabúdajte na prevenciu. Chráňte podlahu pred škrabancami od nábytku, od zbytočných pádov ostrých vecí alebo škrabancom od domácich miláčikov, či pred poškodením od našich ratolestí a aj drsných podrážok domácej obuvi.

Pravidelné čistenie

Okrem obyčajného vysávania, ktoré je pravidelne potrebné. Minimálne raz za týždeň prebehnite podlahu vysávačom s kefou s jemnými štetinami a zbavíte sa tak väčšiny nečistôt – omrviniek, popadaných vlasov a podobne. Ak sa náhodou stane, že na podlahu kvapne kúsok sladkého sirupu alebo ju inak zamažete, na očistenie použite čo najviac vyžmýkaný mop v čistej vode. Mydlové čističe používajte len v prípade väčšieho znečistenia. Rovnako je na trhu viacero špeciálnych prípravkov venovaných konkrétne dreveným, či parketovým podlahám, ktoré ich okrem očistenia navyše z času na čas rozjasnia a ošetria, na nejaký čas aj ochránia. Vždy si dajte veľký pozor na presné dávkovanie a pomer dielov čističa ku dielom vody, pretože často bývajú príliš koncentrované a mohli by zanechať nepekné šmuhy ak nie viac podlahu poškodiť ako jej pomôcť.

Najťažšia časť – lakovanie

A tá posledná a najprácnejšia ochrana vašich drevených podláh spočíva v lakovaní. To je vhodné opakovať raz za pár rokov v závislosti od ich namáhania a opotrebovanosti. Najprv je podlahu potrebné dokonale zbrúsiť. Staré zvyšky laku by spôsobili nepekné škvrny a nerovnosti. Brúsenie sa väčšinou vykonáva v dvoch fázach. Prvé, brúsenie nahrubo, nasleduje zatmelenie škár a nasleduje druhé brúsenie, dohladka. Po tom je vhodné zvoliť ten správny lak.
Na trhu je veľa možností. Napríklad laky vodeodolné, extrémne tvrdé na namáhané podlahy, lak, ktorý zjemní pôvodný tmavý odtieň vašej podlahy a podobne. Ten sa nanáša vo viacerých vrstvách. Potrebný je aj podkladový lak, na ktorý sa nanesie potrebný počet vrstiev laku povrchového. Pracujte veľmi opatrne a sústredene, aby ste všetok lak naniesli čo najrovnomernejšie. Potom sa už len stačí riadiť odporúčaniami výrobcu preparátu, nechať povrchovú úpravu poriadne zaschnúť a tadáá, podlaha je ako nová.

 
Autor: ma/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Drevené podlahy: Pár užitočných tipov ako ich čo najviac ochrániťDrevené podlahy: Pár užitočných tipov ako ich čo najviac ochrániťDrevené podlahy: Pár užitočných tipov ako ich čo najviac ochrániťDrevené podlahy: Pár užitočných tipov ako ich čo najviac ochrániť
 
9fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Drevené podlahy: Pár užitočných tipov ako ich čo najviac ochrániť
ma/ipeknebyvanie.sk