Žalúzie: Užite si slnečné lúče vonku, do domu ich toľko nevpúšťajte

19.08.2016
Interiér

Letné prázdniny sú v plnom prúde a my si užívame slnečné lúče kým to ešte ide. Opaľovať sa pri mori alebo na prechádzkach prírodou je príjemné, keď sa však vrátime domov, nechceme prehriate, rozhorúčené priestory. Preto je potrebné naše okná chrániť.

10fotiek
Mať svetlý byt je dôležité, no v letných horúčavách ho pred ostrými lúčmi treba chrániť. Trh ponúka množstvo variáci materiálového prevedenia u horizontálnych aj vertikálnych žalúzií. Môžete ich zvoliť tak do interiéru ako exteriéru. Autor: blindsonlineaustralia.wordpress.com

Súčasná ponuka žalúzií je skutočne rozsiahla a preto z hľadiska štýlu snáď ani neexistuje niečo, čo by sa do vášho domova nehodilo. Môžete voliť medzi horizontálnymi a vertikálnymi interiérovými žalúziami, pričom tie horizontálne sú vhodnejšie na klasické okná, poprípade balkónové dvere a vertikálne sú správnou voľbou v prípade veľkých plôch – napríklad rolldoor s východom na terasu.

Horizontálne prevedenie

Pri horizontálnych žalúziách je na výber vyhotovenie v dvoch základných materiáloch – klasické hliníkové lamely alebo tzv. drevoimitačné. Prvý typ je naozaj dostupným spôsobom ochrany vášho priestoru pred ostrým slnkom a jeho mierne lesklé prevedenie sa hodí do všetkých modernejších interiérov, pričom je možný výber z niekoľkých odtieňov všetkých možných farieb. Pri drevoimitačných žalúziách môžete rátať so zútulnením domova a hodia sa nejmä tam, kde v interiéri prevláda klasický, drevený nábytok. Predajcovia tiež uvádzajú dve možnosti prevedenia, a to klasické alebo celotieniace, čo znamená, že po sklopení žalúzií sa lamely navzájom prekryjú tak, že ani v častiach prestrihov na textilné pásky nedôjde k presvitaniu svetla.

Montáž zabezpečujú špecializované firmy, no v súčasnosti systém funguje na základe pár klikov a určite to zvládnete doma sami. Objednané balenia obsahujú všetky potrebné súčiastky a na vás je už len výber maličkostí ako je spôsob ovládania (výber strany, z ktorej budete systém ovládať) alebo to, či chcete žalúzie v interiéri, medziokenné alebo exteriérové.

Pri exteriérových žalúziách je samozrejme kladený omnoho väčší dôraz na pevnosť a odolnosť materiálu, ktorý zvládne odolávať všetkým nástrahám počasia, ktoré ho čakajú. Samozrejme, že ich životnosť je vďaka tomu obmedzená a po určitom čase potrebujú vymeniť. Ovládanie je vedenú do interiéru a takýto spôsob tienenia okrem toho so sebou prináša výhody izolácie zvukovej, termoregulačný efekt a dokonca sa v mnohých prípadoch osvedčili aj ako účinný prostriedok proti vlámaniu.

Vertikálne prevedenie

Z estetického hľadiska sa toto prevedenia viac hodí do väčších priestorov, pretože okrem toho, že zaberie viac miesta ako len samotnú okennú tabuľu, je celkovo masívnejšie. Materiálovo sa lamely znova môžu líšiť – na trhu nájdeme klasické látkové, šnúrové alebo dokonca drevené. Zo všetkých druhov si môžete vybrať to najprijateľnejšie prevedenie a samozrejme aj farbu.

Montáž je znova jednoduchou záležitosťou, pretože pri nákupe je v balení všetko potrebné. Výrobcovia a aj distribútori na svojich webových sídlach niekedy dokonca montáž vyobrazia aj vo svojich videách, takže sa nemusíte báť nesprávnych obrázkových návodov. Je len na vás, či si zvolíte ovládanie z pravej alebo ľavej strany a dokonca je pri vertikálnych žalúziách možnosť výberu ich sťahovania – doprava, doľava, zo strán do stredu či naopak. Všetko je vymyslené tak, aby to do vášho príbytku ideálne zapadlo.

 
Autor: ma/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Žalúzie: Užite si slnečné lúče vonku, do domu ich toľko nevpúšťajte
ma/ipeknebyvanie.sk