Viete, ako si poradiť s plesňou na stenách v domácnosti?

08.01.2018
Interiér

Dali ste si zatepliť panelový dom a vymenili steré okná za nové vzduchotesné? Výborne, ušetríte náklady na kúrenie. Myslite však na to, že v takto zateplenom byte môžu pri nedostatočnom vetraní vzniknúť plesne.

6fotiek
Dali ste si zatepliť panelový dom a vymenili steré okná za nové vzduchotesné? Výborne, ušetríte náklady na kúrenie. Myslite však na to, že v takto zateplenom byte môžu pri nedostatočnom vetraní vzniknúť plesne. Preto nezabúdajte na dve základné pravidlá: Vetrajte a odstraňujte vzniknuté plesne, aby bol zdravý váš príbytok a najmä vy. Autor: Fundarang

Moderné výplne otvorov nielenže zamedzia úniku tepla, ale sú tiež nepriedušné. Sami o sebe neumožňujú dostatočnú výmenu vzduchu v interiéri. Pokiaľ pravidelne nevetráte, môžete si tým spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. V obytnom prostredí je kritický nedostatok kyslíka a vďaka rastúcej vlhkosti je to ideálne miesto na vznik plesní. Tento problém, spôsobený hermetickým uzatvorením, má aj svoje meno. Hovorí sa mu Syndróm chorých budov.

Plesne sú nebezpečné

Ak tiež bývate v zateplenom dome či byte a pociťujete zvýšenú únavu, zhoršený spánok, alebo mávate častejšie virózy, môžete byť aj vy obeťou tohto javu.

Máte v zimnom období vo zvyku vešať prádlo na sušiak v miestnosti. Prostredie s vysokou vlhkosťou je ideálne pre vznik nebezpečných plesní. Tie môžu spôsobovať celý rad zdravotných problémov. Dlhotrvajúce spolužitie s plesňami môže mať na svedomí nádchu, pálenie očí, kašeľ, problémy s dýchaním alebo astmu. Zároveň hrajú významnú úlohu pri vzniku rôznych alergií. Plesniam najviac vyhovuje vlhkosť vzduchu 80 – 100 %, ale existujú aj druhy, ktorým stačí vlhkosť okolo 65 %. Ideálnou teplotou je pre nich 18 až 28 °C. Priemerná štvorčlenná rodina vyprodukuje za týždeň viac ako 60 litrov vodnej pary. Tá sa potom môže kondenzovať a poškodzovať steny a drevený nábytok, ale hlavne kvôli nej rastie vlhkosť a umožňuje tak vznik plesní.

Všímajte si kritické miesta

Ideálna vlhkosť v obytných priestoroch je okolo 55 %. Pokiaľ si chcete byť istý, ako to u vás doma s vlhkosťou vyzerá, zadovážte si vlhkomer. Doma preventívne skontrolujte miesta, kde sa pleseň najčastejšie vyskytuje. K jej vzniku dochádza tam, kde sa zráža vodná para. Steny a rohy miestností – prevažne u obvodových stien alebo za nábytkom, na spodnej strane okien alebo v kúpeľni najmä v okolí vane. Pokiaľ ste sa rovnako ako množstvo ľudí až doteraz domnievali, že čierne bodky v špárach medzi dlaždicami alebo pri vani sú vodný kameň alebo nečistota, mýlite sa. Ide o pleseň.

Ako sa im vyhnete?

Pokiaľ sa pleseň už vo vašej kúpeľni alebo inde v interiéri vyskytuje, odstráňte ju špeciálnym prípravkom. Opätovnému vzniku plesní však zabránite iba odstránením príčin, čo znamená odstránením prebytočnej vlhkosti dostatočným vetraním. Vetrajte jedenkrát za dve hodiny a pri varení ešte častejšie krátko a intenzívne. Alebo využívajte funkciu mikrovetrania, ktorá je už v štandardnej výbave okien. Zabezpečí priebežnú výmenu vzduchu, čím zabraňuje tvorbe plesní.

Nezabúdajte na dve základné pravidlá: vetrajte a odstraňujte vzniknuté plesne, aby bol zdravý váš príbytok a najmä vy.

 
Autor: ii/ipeknebyvanie.sk, Barbora Rusňáková
Fotogaléria
Viete, ako si poradiť s plesňou na stenách v domácnosti?Viete, ako si poradiť s plesňou na stenách v domácnosti?Viete, ako si poradiť s plesňou na stenách v domácnosti?Viete, ako si poradiť s plesňou na stenách v domácnosti?
 
6fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Viete, ako si poradiť s plesňou na stenách v domácnosti?
ii/ipeknebyvanie.sk
Barbora Rusňáková