Voňavý domov: Katalytická lampa, vonná keramika aj difúzor

22.10.2017
Interiér

Máločo si tak dobre uchovávame v pamäti ako vône. Vôňa mora, dovolenky, milovaného človeka a závan skutočného domova.

5fotiek
Navoďte si doma útulnú atmosféru vďaka voňavým drobnostiam. Stačí si vybrať to pravé. Autor: Ellia

Katalytická lampa

Charakteristickú vôňu vášho domova vie vytvoriť do 20 minút. Vynašli ju už v roku 1898 a vôňu šíri na princípe katalytickej oxidácie. Pri nej sa kahan rozpáli na teplotu 500 stupňov Celzia, vďaka čomu dochádza k pohlcovaniu pachov z okolia. Lampa nehorí, takže nevytvára splodiny, a dokonca sa v začiatkoch používala na čistenie vzduchu v nemocniciach.

Používajú sa do nej špeciálne parfumy s prírodnými silicami. Zapaľovanie katalytickej lampy je do istej miery rituál, no treba počítať s vyššími nárokmi na údržbu aj vyššou cenou. Ceny lámp sa pohybujú na úrovni 30 až 50 eur, no výnimkou nie sú ani kúsky za stovky eur. Tie sa už stávajú luxusným a dekoračným šperkom pre náročných.

FOTO inšpirácie: Ešte ste nezačali s jesennou výzdobou? Je ten najvyšší čas

Ultrazvukový difúzor

Technika pokročila a s ňou sa zmodernizoval aj systém aromatizovania priestoru. Ultrazvukové difúzory nepotrebujú žiadne špeciálne náplne, vystačíte si s vonnými esenciami, ktoré sa bežne dávajú do klasických arómolámp s čajovou sviecou. Prístroje uvoľnia do ovzdušia zmes vodnej pary s vôňou pomocou atomizácie vody ultrazvukom.

Výhodou je absolútne bezpečné osviežovanie. Nič sa neprehrieva, nič sa nespaľuje, nič nehorí a vôňa je 100-percentne prírodná. Zároveň sa vôbec nemení štruktúra oleja vyššou teplotou, čím najlepšie zachováva svoje biochemické zloženie. Dokonalý pomocník nielen pre aromatickú, ale aj liečebnú arómoterapiu. Ceny sa pohybujú od 50 do 100 eur, modely s reproduktormi rádovo vo vyšších hladinách.

Máme nový domov: Kde ušetriť a do čoho sa skutočne oplatí investovať?

Prichádza obdobie ideálne pre vlnu: Huňatá deka zahreje telo aj dušu

Vonná keramika

Vyzerá okrasne, pôsobí ako umelecké dielo a vonia. Je menej obvyklým dizajnovým prvkom, uspôsobeným na vytváranie príjemnej vône. Tento druh je vhodný skôr na jednodruhové vône, nie pre tých, ktorí radi striedajú esencie. Dôvod je prostý. Keramika nasiakne vôňou, ktorú následne dáva okoliu.

Niektoré modely majú namiesto keramického jadra knôt alebo sadru. Možno povedať, že ide o noblesnejšiu alternatívu k bežným difúzorom s tyčinkami. Vstupné náklady sú relatívne nízke. Pekný model môžete mať už od 10 eur, no treba vedieť, že je to skôr ozdoba, ktorá vám zavonia na nočnom stolíku alebo v kancelárii na stole. Na prevoňanie bytu nepostačí.

Tradičné difúzory

Jednoduché, lacné a vcelku estetické riešenie. Na letné dni ako stvorené. Stačí otvoriť nádobku s vonnou esenciou a dať dnu niekoľko ratanových či bambusových tyčiniek. Je to nástroj do väčších priestorov, prakticky ním neviete príliš ovplyvňovať intenzitu vône, iba počtom zasunutých tyčiniek.

Jeho cena je niekde okolo 10 eur, ale neoplatí sa šetriť. Nájdete aj omnoho lacnejšie typy, no veľmi dôležitý je podiel vonných esencií. Lacné typy sú totiž založené na chémii, ktorá síce môže voňať, ale pre naše zdravie je vhodná asi ako čistič toalety. Preto pozor na to, po čom siahate.

20+ FOTO inšpirácia: Zaveste si na dvere štýlový jesenný veniec

Dosť bolo čiernobielych interiérov. Škandinávsky štýl prechádza premenou. Akou?

 
Autor: Marek Mittaš
Fotogaléria
Voňavý domov: Katalytická lampa, vonná keramika aj difúzorVoňavý domov: Katalytická lampa, vonná keramika aj difúzorVoňavý domov: Katalytická lampa, vonná keramika aj difúzorVoňavý domov: Katalytická lampa, vonná keramika aj difúzor
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Voňavý domov: Katalytická lampa, vonná keramika aj difúzor
Marek Mittaš