Bývanie v podkroví: Poznáte jeho pre a proti?

26.02.2018
Interiér

Podkrovie má svoje nenapodobiteľné čaro - šikminy a drevené trámy tvoria zaujímavý obytný priestor aj bez zariadenia. Názory naň sa líšia, záleží od dobrých či zlých skúseností. Tie zlé majú na svedomí chyby pri jeho výstavbe, rekonštrukcii, zateplení a tiež zariadení.

9fotiek
Keďže podkrovie je atypický priestor so šikminami, oplatí sa pri jeho zariaďovaní osloviť architekta, ktorý Vám poradí ako ho čo najlepšie využiť vo váš prospech. Autor: velux

Keďže ide o atypický priestor so šikminami, oplatí sa pri jeho riešení osloviť architekta, ktorý vám poradí ako ho čo najlepšie využiť vo váš prospech. Šikovný odborník dokáže podchytiť ponúkaný potenciál podkrovnej plochy a vytvoriť z neho nadštandardné bývanie.

Odbornú pomoc nepodceňujte, lebo to, čo je na jednej strane na prvý pohľad atraktívne, pri laickom prístupe bez skúseností môže viesť k mnohým nepraktickým detailom, ktoré by vás časom obťažovali. V zle navrhnutom interiéri môžu byť inak krásne trámy, nízka podchodná výška v šikmine, atypické tvary, do ktorých nesadne bežný typizovaný nábytok, obmedzujúce.

Počítajte s tým, že najlepšie zariadite podkrovie nábytkom navrhnutým na mieru, ktorý vám pomôže využiť aj šikminy s menšou výškou na vždy vítaný úložný priestor.

Prečítajte si aj o bývaní v lesných domoch

Podstatnou súčasťou podkrovného bývania je jeho osvetlenie. Vybrať si môžete medzi strešnými oknami alebo vikiermi. Každé z nich má svoje výhody. Cez vikier sa dostane do podkrovia viac svetla, vikier zas poskytne lepšiu podchodnú výšku a umožní osadenie klasického vertikálneho okna. Pozor však na prehnané množstvo strešných okien, ktoré môžu v letnom období spôsobiť prehrievanie interiéru.

Veľmi dôležitá je dostatočná, odborne osadená tepelná izolácia a utesnenie najmä pri detailoch prestupov konštrukciou.

 
Autor: ii/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Bývanie v podkroví: Poznáte jeho pre a proti?Bývanie v podkroví: Poznáte jeho pre a proti?Bývanie v podkroví: Poznáte jeho pre a proti?Bývanie v podkroví: Poznáte jeho pre a proti?
 
9fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Bývanie v podkroví: Poznáte jeho pre a proti?
ii/ipeknebyvanie.sk