Chystáte sa na dovolenku a nemá sa vám kto postarať o rastliny? TAKTO to zvládnete aj sami!

10.07.2017
Interiér

Ak cez dovolenku nemáte komu zveriť svoje zelené poklady, vyskúšajte naše tipy.

5fotiek
Ilustračná fotografia Autor: Shutterstock

Domasedky

Izbové rastliny na dva týždne zabezpečíte jednoduchšie ako záhradu vystavenú letnej páľave. Ak pestujete kaktusy a iné sukulenty, s tými si nemusíte robiť starosti, lebo bez vody vydržia aj niekoľko týždňov. Zelenec a voskovka takisto znesú niekoľkodňové sucho, keď ich pred odchodom výdatne polejete.

Krátkodobé preschnutie prežije aj brečtan a pelargónie. Bahenné rastliny, napríklad papyrus, kala a puškvorec, ktorým neškodí premokrený substrát, môžete postaviť do veľkej nádoby naplnenej vodou.

Pred a po: Takto si naša redaktorka vynovila loggiu v centre mesta

Balkón na každú svetovú stranu: Na východe sa bude dariť begónii, sever patrí petúnii

Lacné a rýchle riešenie

Ostatným izbovým kráskam musíte zabezpečiť dodávku vody, napríklad pomocou knôtu. Nádoba s vodou musí stáť vyššie ako zavlažované rastliny. Z nej veďte knôty do jednotlivých kvetináčov. Vlhký knôt privedie ku korienkom dostatok vody na to, aby rastliny neuhynuli.
Osvedčenou metódou je aj polievanie obrátenými plastovými fľašami. Nevyzerajú esteticky, ale dobre poslúžia. Fľaše naplňte vodou, uzatvorte zátkou, do ktorej urobte väčšiu dierku a zasuňte do nej knôt alebo pásik molitanu. Fľašu obráťte hore dnom a celé hrdlo zapichnite do zeminy v kvetináči.

Tip: 5 izbových rastlín, ktoré pohlcujú toxíny a čistia vzduch! 

Zatieňujte

Ak máte okná smerujúce na juh a na západ, nezabudnite dať rastliny dolu z parapetov a veľké posunúť ďalej od okien, aby na ne čo najmenej pálilo slnko. Pomôžu aj čiastočne zatiahnuté závesy a sklopené lamely na žalúziách. Okná nezatemnite úplne, aby rastliny netrpeli nedostatkom svetla. Okrem toho by ste tým zbytočne upozorňovali okolie, že nikto nie je doma.

TIP!

Keby ste po návrate našli niektorú rastlinku zvädnutú, nezúfajte. Celý kvetináč ponorte do vedra s vodou a nechajte chvíľu nasakovať. Takéto oživovanie však nefunguje pri drevnatých rastlinách, napríklad azalkách, ktoré väčšinou uhynú už po prvom preschnutí.

5x izbové rastliny, ktoré budú krásne aj v tmavých kútoch!

Do každého bytu: 5 x izbové rastliny pre nenáročných, stačí si vybrať

Balkónovky

Rozhliadnite sa po balkóne a predstavte si, cez ktorú časť dňa a ako dlho naň svieti slnko. Kvetináče premiestnite na miesta chránené pred poludňajšou páľavou. Ak takú možnosť nemáte, urobte rastlinám provizórne tienidlo z netkanej textílie, ktorú pripevníte napríklad na paličky zapichnuté do kvetináčov.

Pomôže aj veľký slnečník alebo plátenné či bambusové roletky, ktoré aspoň trocha zmiernia obedňajšiu páľavu.Menšie kvetináče môžete zapustiť do väčších nádob naplnených keramzitom alebo vlhkou rašelinou – zemina v nich bude pomalšie vysychať.

Výhodou sú samozavlažovacie kvetináče na balkónové rastliny, ktoré majú dvojité dno a stačí celý zásobník naplniť vodou. Ak nemáte istotu, či to bude stačiť, do každého kvetináča zapichnite aj plastovú fľašu s vodou, podobne ako k izbovým rastlinám, a môžete pokojne odcestovať.

Exotická izbovka, ktorá nikdy neomrzí: Toto sú 3 druhy orchideí, ktoré musíte mať!

Záhradný automat

Najjednoduchším riešením v záhrade je automatické zavlažovanie. Ušetrí čas a často aj nepríjemné prosenie niekoho o pomoc. Najprv treba dať nainštalovať podzemné rozvody a výsuvné postrekovače. Senzory reagujú na stav počasia a množstvo zrážok a zavlažovanie prispôsobia aktuálnej situácii.

Každá rastlinka dostane toľko vody, koľko práve potrebuje. Návrh a montáž automatického zavlažovacieho systému sa oplatí zveriť do rúk špecializovanej firme, ktorá vypracuje projekt na mieru a zohľadní aj vaše finančné možnosti.

Štýlové a nenáročné pestovanie: Vytvorte si záhradku zo sukulentov!

Malý balkón pre kvety? Žiadny problém! Skúste tieto krásne plazivé rastliny či popínavky

 
Autor: Jana Brožíková
Fotogaléria
Chystáte sa na dovolenku a nemá sa vám kto postarať o rastliny? TAKTO to zvládnete aj sami!Chystáte sa na dovolenku a nemá sa vám kto postarať o rastliny? TAKTO to zvládnete aj sami!Chystáte sa na dovolenku a nemá sa vám kto postarať o rastliny? TAKTO to zvládnete aj sami!Chystáte sa na dovolenku a nemá sa vám kto postarať o rastliny? TAKTO to zvládnete aj sami!
 
5fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Chystáte sa na dovolenku a nemá sa vám kto postarať o rastliny? TAKTO to zvládnete aj sami!
Jana Brožíková