Takéto izby deti NEZNÁŠAJÚ: Vyhnite sa najhorším chybám v izbách vašich ratoletí

23.08.2019
Interiér

Ak chcete, aby vaše dieťa raz spomínalo na svoju izbu ako na vlastné kráľovstvo a krásne časy u vás doma, nezabudnite na niekoľko podstatných záležitostí.

64fotiek
Autor: Archív

Dieťa nie je len zmenšenina dospelého. Preto nemožno k výstavbe jeho izby pristupovať ako k priestoru pre dospeláka. Ak chcete, aby vaše dieťa raz spomínalo na svoju izbu ako na vlastné kráľovstvo a krásne časy u vás doma, nezabudnite na niekoľko podstatných záležitostí.

Pozrite si aj: Byt v centre mesta je tento rok out: Pozrite sa na absolútny trend v bývaní​

Koľko detí, toľko... postelí

Ak izbu obývajú dve deti, zvoľte radšej dve samostatné postieľky ako jednu dvojposchodovú. Pri dvojposchodovej posteli ten, kto leží hore, nemá pod sebou oporu, čo spôsobuje pocit neistoty, a ten, kto leží dole, má nad sebou ťažkú posteľ, čo vyvoláva pocit ohrozenia.

Neutrálne steny

Tu nastáva častý spor medzi rodičmi, ktorí tvrdia, že detská izba vyžaduje pestré steny a tými, ktorí volia skôr nevýrazné farby, aby na nich vystúpili ozdoby. Možno povedať, že B je správne.

Pozrite si aj: Mária Antoinetta žila v zlatej klietke! Pozrite sa, kam sa utekala schovávať​

Neutrálne steny nebombardujú dieťa prehnanými zmyslovými podnetmi a navyše na nich skvele vyniknú obrázky, tapeta, nalepovacie dekorácie či vlajočky. Takáto izba dokáže rásť spolu s dieťaťom. Nebudete musieť každý rok vymaľovať, iba upravíte nástenné dekorácie.

Pozrite si aj: Neničte si zrak! Je osvetlenie u vás doma skutočne dostačujúce?​

Praktické uskladnenie

Treba myslieť na to, že dieťa je hravé a rado si žije vo svojom vlastnom svete. A potrebuje sa hrať. Každá skriňa môže byť pre neho zaujímavým priestorom, a napríklad aj obyčajné odkladacie krabice, alebo vaky môžu pôsobiť ako priatelia.

Je veľmi vhodné, ak má dieťa odkladacie priestory s hravými motívmi. Títo jeho „priatelia" budú zároveň aj „pojedať neporiadok".

Pozrite si aj: Týchto 5 kameňov vám odstráni z domácnosti negativitu a zlú energiu​

Umenie musí byť

Aj v detskej izbe je nutné vytvoriť priestor pre umelecké diela, pretože umenie formuje aj detskú dušu. Samozrejme, vhodné sú umelecké dekorácie priamo úmerné veku dieťaťa a nezabudnite aj na priestor, kde bude tvoriť samo dieťa.

Pozrite si aj: Myslíte si, že deti a zvieratá v jednej domácnosti sú dobrý nápad?​

Či už v podobe stierateľnej tabule na stene, alebo mu zadovážite fixky, ktorými sa maľuje na nábytok, lebo sú zmývateľné vodou, no priestor na jeho vlastné výtvory bude nutný. Nielenže tak bude mať svoje diela pri sebe, ale nadobudne dojem, že si izbu zariadilo tak trochu aj samo.

Dôležité osvetlenie

Voľte jedno hlavné, aj pri pracovnom stolíku, v priestore na hru, ale napríklad u starších detí je vhodné osvetliť aj priestor pri posteli na čítanie. Mať správne svetlo pre každú činnosť, ktoré dieťa robí, prináša pohodu a nerozrušuje jeho psychiku. Zároveň prispieva aj k správnemu vývoju očí.

Pozrite si aj: Dosť bolo testov: O tom či ste extrovert, alebo introvert hovoria doplnky vo vašom dome!​

Priestor pre seba

Je skvelé, ak máte možnosť, aby ste dieťaťu vytvorili jeho súkromný priestor. Ako sa hovorí bunker. Každé dieťa ho malo rado a iné nebude ani to vaše. Odporúčame stan v rohu miestnosti, indiánske típí vystlané kožušinami, skrátka priestor, kde bude dieťa samo sebou zaujaté hrou.

Stropy

V neposlednom rade je vhodné detskej izbe vylepšiť strop. Kamenný a nudný plafón nie je to pravé orechové. No vyzdobený dekoračnými prvkami starodávnej architektúry, prípadne hračkami, postavami z komixov alebo len balónikmi, či papierovými lampiónmi prispieva k príjemnej atmosfére detského sveta.

Pozrite si aj: Existuje recept, ktorý vám zaručí šťastný domov: Je to tento!​

Inšpirujte sa v našej galérii, ako čo najlepšie zariadiť detskú izbu. Vaše dieťa vás bude milovať!

 
Autor: Marcos
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Takéto izby deti NEZNÁŠAJÚ: Vyhnite sa najhorším chybám v izbách vašich ratoletí
Marcos