Vyberáte vaňu? Letí klasika ale aj voľne stojace

02.01.2015
Interiér

Patríte k priaznivcom vaňových kúpeľov? Tak potom viete, že k dokonalému relaxu potrebujete príjemnú teplotu vody, soľ do kúpeľa a vaňu ušitú na mieru.

6fotiek
Voľne stojacu vaňu voľte, len ak ju môžete dostatočne odsadiť od stien. V ich blízkosti nielenže nevyznie, ale skomplikuje aj údržbu podlahy. Autor: Archív firiem

Práve pre tých, ktorí trávia vo vani viac času, je dôležitý jej správny výber. Okrem dizajnu si všímajte aj vnútorné rozmery a línie vane. Pokojne si ju v predajni ‚‚nasucho’’ otestujte. Zistíte, či vám sedia jej dĺžka a šírka a sklon chrbtovej časti.

Pri voľbe zohľadnite, samozrejme, popri priestorových možnostiach kúpeľne, aj počet súčasne sa kúpajúcich osôb. Komfortný kúpeľ vo dvojici zabezpečí vaňa s dvomi šikmými chrbtovými časťami a stredovým odtokom. Ak nestavíte na armatúru osadenú na okraji vane, situujte ju na stene nad odtokom, teda na stred vane. Tak nebude ani jednému z kúpajúcich sa zavadzať, no obaja na batériu pohodlne dosiahnu.

Letí klasika

Rohové vane trúbia na ústup. Svet kúpeľní dobyla klasika – rovné vane zabudovateľné či s panelom. Čím sú ich línie čistejšie, bez zbytočných lemovaní a tvarovaných úchytov, tým lepšie. Nielen pre dizajn, ale aj pre jednoduchšiu údržbu a užívanie – neprekážajú a nezmenšujú vnútorný priestor vane.

V ponuke nájdete aj rovné vane s rozšireným okrajom, do ktorého môžete osadiť armatúru. Využijete ho aj ako miesto na sedenie, napríklad pri holení nôh alebo na odkladanie šampónov. Eliminujete tak neestetické obmurovky či police v okolí vane. Trendom dominujú aj voľne stojace modely.

Rovné a oválne, dokonca i v rôznych farebných vyhotoveniach. Tieto krásavice sú však veľmi náročné na priestor.

Najbežnejšie materiály

Akrylátom nič nepokazíte, ak stavíte na kvalitu. Jeho výhoda je tvarovateľnosť, v ktorej mu síce silno konkurujú liate materiály, no tie za ním pokrivkávajú v cenovej dostupnosti. Na druhej strane majú liate materiály vyššiu odolnosť proti poškriabaniu a nárazu.

Kombinácia prírodného kameňa a kvalitných akrylových živíc vaniam zaručuje teplý nešmykľavý povrch a zabraňuje usádzaniu vodného kameňa i špiny. Na modely z liateho materiálu poskytujú výrobcovia až 10-ročnú záruku.

Foto:Archív firiem

Z iného súdka je smaltovaná oceľ. Je odolná proti poškriabaniu, úderu a čistiacim prostriedkom a tvarovo i farebne stála. Reč je o vaniach z niekoľko milimetrov hrubej smaltovanej ocele, o kvalite ktorých našepkáva 30-ročná záruka. Slabina voľne stojacich modelov, škára medzi telom vane a panelom, vyplývajúca z náročnej tvarovateľnosti ocele, je už tiež prekonaná. Za bezškárové smaltované vane si však poriadne priplatíte.

Elegancia s nádychom luxusu: Zariaďte si kúpeľňu v čierno-bielej kombinácii

 
Autor: Pekné bývanie/Katka Šatanková
Fotogaléria
Vyberáte vaňu? Letí klasika ale aj voľne stojaceVyberáte vaňu? Letí klasika ale aj voľne stojaceVyberáte vaňu? Letí klasika ale aj voľne stojaceVyberáte vaňu? Letí klasika ale aj voľne stojace
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vyberáte vaňu? Letí klasika ale aj voľne stojace
Pekné bývanie/Katka Šatanková