Do kúta: Zabudnite na prázdne rohy miestností a plnohodnotne ich využite!

05.07.2018
Interiér

Úložného priestoru v byte či dome je vždy akosi málo. Bolo by teda škoda nevyužiť potenciál celých miestností naplno. To znamená aj ich kúty.

6fotiek
Nevyhýbajte sa rohom. Ak ich správne využijete, poskytnú vám potrebný priestor a ušetria cenné centimetre. Autor: Contemporist

V klasickej miestnosti sú štyri. Z dispozičného hľadiska sa nie všetky dajú plnohodnotne zužitkovať, no väčšina ich odpíše už na začiatku a o možnom využití často ani neuvažuje, prípadne ich využije neefektívne. Pritom kút izby je rovnako plnohodnotné miesto ako jej ostatné časti. Kúty miestnosti občas nemajú tvar pravého uhla, v tom prípade je hľadanie vhodného nábytku náročnejšie a hneď na začiatku je lepšie obrátiť sa na stolára.

Stredobodom

Kúty miestnosti sú často tmavé a netešia sa záujmu našej pozornosti. Avšak dobre zvolenou rohovou skriňou, vitrínou alebo policovou zostavou v spálni, chodbe, detskej izbe či v obývačke, doplnenú LED podsvietením, získate okrem úložného priestoru prvok, ktorý decentne vymedzí priestor miestnosti a náladovo ju osvetlí.

Prečítajte si aj: Trápite sa s malým priestorom? Investuje do funkčného nábytku, neoľutujete!

Čo sa nábytku týka, kompletných rohových zostáv je na trhu žalostne málo. Vhodnejšie teda bude, ak si nábytok poskladáte zo sektorovej ponuky. Sami sa tak rozhodnete, či do kúta postavíte šatníkovú skriňu, policový regál, skrinku pod televízor, alebo vitrínu.

Navrhnuté pre kút

Šatníkové rohové skrine sú produktom na nezaplatenie. Majú množstvo úložného priestoru, vyzerajú štýlovo a opticky miestnosť nezaťažia. Klasická rohová skriňa má tvar päťuholníka, teda predná strana je zrezaná. V závislosti od veľkosti môže ísť o skrine jednodverové, zväčša širšie, alebo dvojdverové, keď sú dvere užšie. Otvárajú sa do priestoru.

Pri veľkých rohových skriniach sa zrejme stretnete s posuvnými dverami, ktoré často volia aj výrobcovia vstavaných skríň na mieru. Tie namiesto päťuholníkového tvaru majú skôr pravouhlý pôdorys. Prevažne v tvare písmena L, vtedy je jedna zo strán predĺžená. Výborným využitím kúta je tiež šatník – skriňa v tvare kocky alebo kvádra, do ktorej sa dá pohodlne vojsť.

Rohové police a regály

Otvorené police či knižnica v kúte miestnosti majú silu vyčarovať v miestnosti príjemný kútik s atmosférou. Tu je priestor na vlastnú fantáziu a kreativitu. Či už police dáte na konzoly, alebo ich závesný systém skryjete, či ich zavesíte na stenu po celej výške, od podlahy po strop, alebo len na určitý úsek. Môžete použiť rôzne dĺžky, hĺbky a farby políc.

Je to len na vás. Rovnako skvele budú vyzerať police z masívneho dreva, zo skla či z lakovaných MDF dosiek. Stvorené sú na knihy či hračky. Štýlovo však na nich vyznejú aj prútené koše a ozdobné škatule. Alternatívou pre praktické využitie kúta sú presklené a kombinované rohové vitríny.

Do kúta s nimi

Ak kút v detskej izbe nie je tmavý, je vďačným miestom na rohový pracovný stôl. Tých je v ponuke neúrekom. Od jednoduchých, nenáročných na miesto, po ťažké masívne stoly s úložným priestorom.

Rovnaký vzorec môžete aplikovať v obývačke. Ak máte sedaciu súpravu zloženú z dvoch oddelených častí na sedenie, postavte do prázdneho kúta medzi ne štvorcový príručný stolík, ktorý poslúži ako šikovný odkladací priestor.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Kristína FALŤANOVÁ
Fotogaléria
Do kúta: Zabudnite na prázdne rohy miestností a plnohodnotne ich využite!Do kúta: Zabudnite na prázdne rohy miestností a plnohodnotne ich využite!Do kúta: Zabudnite na prázdne rohy miestností a plnohodnotne ich využite!Do kúta: Zabudnite na prázdne rohy miestností a plnohodnotne ich využite!
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Do kúta: Zabudnite na prázdne rohy miestností a plnohodnotne ich využite!
PEKNÉ BÝVANIE/ Kristína FALŤANOVÁ