Šetrné domáce spotrebiče: Pracujú rozumne a ohľaduplne

31.01.2014
Interiér

O dnešných spotrebičoch platí: Za málo peňazí čoraz viac muziky. Šikovné domáce spotrebiče dokážu už narábať s vodou veľmi šetrne.

8fotiek
Umývačka ADP 8798 A+ PC 6S IX vyniká spotrebou iba 6 litrov vody. Senzorová technológia zabezpečí až 50 % úsporu vody, energie a času. Cena 609 €, Whirlpool. Autor: archív redakcie a firiem

Energetické štítky už dnes dokážu zákazníka spoľahlivo naviesť na energeticky šetrný výrobok. Ak ste presvedčení, že robíte pre úsporu maximum, hľadajte vo vašej domácnosti podozrivých - energetických možných „žrútov“. Do úvahy prichádza najčastejšie práčka a umývačka. Po zavedení energetických štítkov sa prehľad o energetickej náročnosti spotrebičov pre zákazníkov oveľa zjednodušil.

Úspora energie a spotrebiče: Všímajte si "plusy"

Povzbudzujúci je aj fakt, že od začiatku roka 2013 sa nemôžu na európsky trh dovážať práčky a umývačky riadu v nižšej energetickej triede ako A+. Všímať sa tak oplatí aspoň „plusy“. Najúspornejšie spotrebiče dosahujú energetickú hodnotu A+++. Oproti triede A dosahujú až tretinovú úsporu (pri práčkach 32 %, pri umývačkách 30 %).

Najúspornejšie zvrchu plnené práčky nájdete v menej úspornej energetickej triede A++. Pri výbere umývačiek riadu vyhovuje najviac kombinácia energetickej triedy A++, účinnosť sušenia A a spotreba vody do 3 300 litrov za rok (pri 280 umývacích cykloch). Pamätať si však všetky údaje nie je až také potrebné. Európski úradníci sa rozhodli, že súčasné označenie na energetických štítkoch prehodnotia, a tak sa možno v blízkej budúcnosti dočkáme porovnania spotrebičov napríklad od 1 do 10.

Zaostrené na práčku

Pri práčkach nie je uvádzané množstvo spotrebovanej vody jediné zaujímavé kritérium. Za vysokou spotrebou vody niekedy stojí aj spotrebiteľ. Najčastejší prehrešok je nesprávne dávkovanie pracieho prostriedka. Väčšina ho práčke dopraje aj o dve tretiny viac, ako je nutné. Myslieť si však, že väčším množstvom prostriedka bielizeň lepšie vyperiete, je chyba.

Nadmerným napenením bielizne vzniká aj väčšia spotreba vody pri pláchaní. Ak sa vám zdá meranie správneho množstva pracieho prostriedka namáhavé, siahnite po práčke s automatickým dávkovaním tekutého prostriedka. Tento systém dokáže prispieť k spotrebe vody aj zapojením senzorov. Tie odvážia množstvo bielizne, identifikujú zloženie textílií a mieru zašpinenia.

Podľa toho dávkujú množstvo pracieho prostriedka aj vody. Ročne tak môžete ušetriť až 7 000 litrov vody. K úsporám vody však môžete prispieť aj uvážlivým praním. Práčku nespúšťajte pri menšom ako 2/3 naplnení objemu bubna. Predpieranie použite iba pri veľmi znečistenom šatstve. Účinnejšie pôsobenie moderných prostriedkov dovoľuje prať pri nižšej teplote - a pokojne aj zmiešanú bielizeň bez zafarbenia. Ekonomickejšie je prať menej často s väčším objemom. Ak ste boli zvyknutí na bežnú náplň 5 kg suchej bielizne, dnes sú bežné aj dvojnásobné objemy bubnov.

Práčka s automatickým dávkovaním pracieho prostriedka ušetrí viac ako 7 000 litrov vody ročne. Šetrí prací prostriedok aj elektrickú energiu.

O umývačkách riadu a umývaní

Výhody umývania riadu v umývačke oproti ručnému sú z hľadiska úspory vody neodškriepiteľné. Výhoda je pritom nielen 10-násobná úspora vody, ale aj času. Chytré umývačky dokážu umyť riad aj so 6,5 litrami vody. Úsporu hľadajú napríklad v použití takmer čistej vody z posledného oplachovacieho cyklu na prvý oplach riadu nasledujúceho umývania.

Pri úspore vody sa oplatí prezrieť si aj vnútorné delenie priestoru, počet a prispôsobenie nadstavcov a kapacitu umývačky, ktorá sa uvádza počtom obedových súprav. Ak bežné číslo je 12, niektoré modely zvládnu aj 14 súprav. V prípade, že ste menšia rodina a denne vám stačí využívať aj umývanie riadu iba na jednej úrovni, siahnite po modeli, ktorý sa spotrebou vody tomuto faktu prispôsobí.

Umývačka riadu AEG F88009W0P disponuje systémom sprchovacieho ramena s  dvojitou rotáciou, aby sa voda dostala na všetky miesta umývačky. Energetická trieda spotrebiča A+ spotrebuje o 11 % energie menej ako spotrebič triedy A.

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
Šetrné domáce spotrebiče: Pracujú rozumne a ohľaduplneŠetrné domáce spotrebiče: Pracujú rozumne a ohľaduplneŠetrné domáce spotrebiče: Pracujú rozumne a ohľaduplneŠetrné domáce spotrebiče: Pracujú rozumne a ohľaduplne
 
8fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Šetrné domáce spotrebiče: Pracujú rozumne a ohľaduplne
Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ