Teplý kúpeľ vo vani a ešte oveľa viac

06.12.2013
Interiér

Časy, keď sa do vane "išlo iba" vykúpať, sú už dávno preč. Dnešné vane dokážu obyčajný kúpeľ premeniť na dokonalý domáci relax.

10fotiek
Smaltovaná oceľová Vieques je modernou interpretáciou starobylej formy vane. Dizajnérka Patricia Urquiola, vyrába Agape, predáva Aquatrade Autor: archív firiem

Chvíľa samoty, keď sa unavené či premrznuté telo ponára do teplej vody, je najmä počas chladných dní na nezaplatenie. Dnešné vane však toho zvládnu oveľa viac ako obyčajný kúpeľ. Chcete hydromasážnu vaňu s nastaviteľnými dýzami, ktoré premasírujú stuhnuté svaly ? Alebo dáte prednosť perličkám s predhriatym vzduchom či vani s náladovým LED podsvietením alebo radšej so zabudovaným rádiom s možnosťou pripojenia na CD prehrávač? Žiadny problém, to všetko môžete dnes už mať!

Aby sa vaňa zmestila

Je ideálne, ak máte v kúpeľni toľko miesta k dispozícii, aby ste si veľkosť vane mohli zvoliť podľa vlastného gusta. Najlepšie podľa výšky členov žijúcich v domácnosti. Keďže je muž zvyčajne vyšší ako žena, existujú aj typy s tvarovaným dnom v oblasti nôh tak, aby mužovi nebola prikrátka a žene pridlhá. Inklinujete ku kúpaniu vo dvojici? Zvoliť môžete špeciálny rozmerný model, pozor ale na účty za vodu. Alternatíva je klasický tvar s odtokom uprostred pre pohodlné sedenie obidvoch.
Veľkorysá kúpeľňa je tiež podmienka pre samostatne stojace vane. Iba v dostatočnom priestore vynikne ich krása.
Keď už nájdete svoju favoritku, dolaďte k nej aj tvar a línie umývadla a ostatnej sanity. Oválna vaňa bude asi ťažko dobre vyzerať v spoločnosti hranatého umývadla a naopak. Skrátka, držte sa zvoleného štýlu.

Obklad alebo panel okolo vane?

Mnohé vane sú natoľko efektné, že obmurovanie s následným obkladom vôbec nepotrebujú. Pri iných zas máte na výber krycí panel. Ten býva buď vyhotovený ku konkrétnej vani, alebo sa pripraví na mieru. Čo sa materiálu týka, v ponuke je zvyčajne akrylát, oceľ alebo laminát. K výhodám panelu patrí jednoduchá, rýchla a suchá montáž. V prípade potreby je ľahko demontovateľný. Pravda však je, že niektoré dizajnové kryty môžu nepríjemne zaskočiť svojou cenou.
Obmurovanie taktiež plní predovšetkým estetickú funkciu, vaňu nepodopiera. Tá musí byť samonosná, stojaca na vlastných, mierne výškovo nastaviteľných nožičkách. Pomocou nich sa nakoniec správne vyspáduje. Alternatívou, ak vaňa nožičky nemá, je podporná konštrukcia, na ktorú sa teleso uloží. Týka sa to najmä akrylátových vaní. Pri murovaní sa nesmie zabudnúť na servisný otvor k sifónu vane, ktorý najlepšie pôsobí, ak celkom splynie s obkladom. Na obloženú podmurovku sa vaňa nakoniec prilepí silikónom.
Nech už si zvolíte ktorúkoľvek krásavicu, dodržiavajte výrobcom doporučené prípravky na jej údržbu, aby ste nepoškodili povrch. Práve v kúpeľni platí dvojnásobne, že čisté je nielen hygienické, ale aj krásne.

Akú vaňu: akrylátovnú alebo smaltovanú oceľ?

Jednoznačný víťaz neexistuje. Samozrejme veľa napovie i meno výrobcu, kvalita vyhotovenia či poskytovaná záruka. Tak napríklad taká smaltovaná oceľ. Kým odporcovia jej vyčítajú studený pocit pri dotyku, priaznivci nedajú dopustiť na dlhú životnosť. To ale platí predovšetkým v prípade kvalitného výrobku s vyššou hrúbkou v reze až 3,5 mm. Záruka sa v takomto prípade môže vyšplhať až na úctyhodných tridsať rokov. Za menej kvalitnú smaltovanú oceľ sa považuje vyhotovenie s hrúbkou okolo dvoch milimetrov. Akrylátové vane sa predháňajú v zaujímavých tvaroch. K prednostiam patrí na dotyk príjemný teplý povrch. Vo všeobecnosti je však ich životnosť v porovnaní s oceľou nižšia a ich povrch môže byť citlivý na agresívne chemikálie. Podozrivo lacným vyhotoveniam sa pripisuje po čase strata lesku, v horšom prípade riziko prasknutia.

Dobré rady na záver:

  • Ak vás láka vírenie vody a bublinky, zvážte, ako často budete hydromasážnu vaňu využívať. Čím častejšie, tým lepšie, keďže trubky sa neustálym preplachovaním udržia v čistote. Avšak aj vtedy platí odporučenie pravidelnej dezinfekcie. Zriedkavé púšťanie celého systému, povedzme raz do mesiaca, môže spôsobiť namnoženie baktérií či plesní v rozvodoch. Po dlhšej pauze preto celý systém pred použitím dezinfikujte. Existujú aj pomôcky, ktoré vás od sledovania intervalov a mechanickej opatery aspoň čiastočne odbremenia. Sú nimi automatická čistiaca jednotka alebo ozonizátor.
  • Inštalácia vane patrí do rúk odborníkom. Vyžaduje samostatný elektrický okruh s ističom. Nesmie sa zabudnúť ani na dobrý prístup k funkčným častiam a na vetracie otvory pre motory. Z praktického hľadiska je teda v tomto prípade demontovateľný panel výhodnejší ako obmurovka. Myslite i na to, že v takejto vani nie je vhodné používať bežné šampóny a mydlá.

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Teplý kúpeľ vo vani a ešte oveľa viac
Monika KRÁLOVÁ/ipeknebyvanie.sk