5 vecí v domácnosti, ktoré prežili dobu

06.06.2012
Interiér

Spomeniete si, ako vyzerala vaša domácnosť pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi? Drevené okná s hnedými roletami, lakovaný sekretár v obývačke, kovové zárubne. Veľa z toho sa zmenilo, niektoré veci však odolali trendom a ostali s nami doteraz. Alebo sa k nám postupne vracajú ako k starým známym pod krycím názvom retro nábytok. Vybrali sme pre vás 5 stálic, ktoré dôverne poznáme z našich príbytkov v minulosti a do dnešného dňa sa z ponuky nevytratili.

6fotiek
Samolepiaca tapeta Alcor, Nábytok Galan Autor: Nábytok Galan

1. VZOROVANÉ TAPETY

Kedysi boli samozrejmou súčasťou panelákových bytov, kde jednoducho nahrádzali koncovú úpravu stien interiéru. V deväťdesiatych rokoch ich načas nahradila maľovka, no v súčasnosti sú v kvalitnejšom vyhotovení opäť v kurze. „Výber je oveľa širší a vzniká tak priestor pre originálne kombinácie,“ hovorí Peter Galan z predajne Nábytok Galan. Tapetujú sa nielen steny. Vďaka odolným materiálom je možné dodať nový vzhľad napríklad aj staršiemu opotrebovanému nábytku či doplnkom.

2. KLASICKÉ RÁDIO

Prežilo u vás v pivnici alebo v garáži obrovské staré rádio? Ak áno, máte vyhraté. Takýto starožitný kúsok vystavený v obývačke zaručene vyvolá obdiv každej návštevy. Pokiaľ dávate prednosť novým a funkčným strojom, stačí lusknúť prstom, či skôr kliknúť myšou. Výrobcovia sa predbiehajú v tom, kto príde s lepším retro modelom, pripomínajúcim časy rádia Slobodná Európa.

3. KUCHYNSKÉ LAVICE

Súčasné interiéri sa navrhujú tak, aby poskytli dostatok miesta pre veľký jedálenský stôl. Kedysi pri zariaďovaní malej kuchyne však bolo potrebné hľadať šikovné riešenia ako vtesnať všetko potrebné na pár metrov štvorcových. Z tohto pohľadu sa osvedčili praktické kuchynské rohové lavice. Šetrili nielen miesto, ale po odklopení sedacej časti ponúkali aj úložný priestor. „O rohové lavice je stále záujem, preto naďalej zostávajú v ponuke predajní s nábytkom,“ potvrdzuje Peter Galan. Nakoniec, bytov s malými kuchyňami je, aj bude stále dosť.

 

4. LUSTRE

Honosné krištáľové lustre, ktoré zdobili naše obývačky, spálne i kuchyne, nahradilo medzičasom minimalistické bodové osvetlenie. Neskôr sa mnohým za lustrami zacnelo, a preto pri rekonštrukciách domov v súčasnosti bodujú visiace variácie klasického dizajnu. „Na rozdiel od rokov minulých máme dnes k dispozícii úsporné svetelné zdroje. Môžeme ich teda bez obáv použiť viacero bez toho, aby sme plytvali energiou,“ vysvetľuje Matej Mutiš zo spoločnosti Philips Lighting. „Niektoré modely stropných svietidiel ponúkajú navyše možnosť stlmenia, pre vytvorenie želanej atmosféry,“ dodáva.

5. ORIENTÁLNE KOBERCE

Slávne perzské koberce s tisícročnou tradíciou boli aj sú stále v kurze. Kým v minulosti išlo o módny trend, kde prevažovali napodobeniny, dnes je situácia iná. Ručne tkané a zaručene pravé orientálne koberce vyhľadávajú najmä zberatelia alebo fajnšmekri. Ich cena sa totiž pohybuje v rovnako exkluzívnej rovine ako ich kvalita.
 

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
5 vecí v domácnosti, ktoré prežili dobu5 vecí v domácnosti, ktoré prežili dobu5 vecí v domácnosti, ktoré prežili dobu5 vecí v domácnosti, ktoré prežili dobu
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
5 vecí v domácnosti, ktoré prežili dobu
Inéz BÚCI