Buďte fit! Zariaďte si domáce fitnes

08.02.2014
Interiér

Preferujete dobitie batérie v pohodlí domova? Zorganizujte si domáce fitnes podľa vašich predstáv a potrieb.

10fotiek
Prístup k zariadeniu fitnes sa líši podľa pohlavia. Chlapi uprednostňujú cviky na posilňovacích strojoch, ženy rady relaxujú pri joge a strečingu. Na zahriatie svalov však každý ocení kardioprístroje vo forme bežeckých pásov, eliptických trenažérov či rotopedov. Autor: profimedia.sk

Nájsť si čas v každodennej hektike na návštevu fitnes centra nie je vždy jednoduché. Vystriedať však sedavé či monotónne zamestnanie za chvíľu aktívneho pohybu sa vyplatí. Vyhradíte si čas sám pre  seba a váš mozog prepne na úplne inú koľaj

Kam umiestniť domáce fitnes?

Na prvý pohľad by sa zdalo, že budete potrebovať veľký priestor. S požiadavkou domáceho fitnes sa však už výrobcovia posilňovacích zariadení celkom dobre vyrovnali. V ponuke nájdete vybavenie, ktoré poskytuje aj 200 rôznych cvičení iba na ploche 1 m2. Vyhovárať sa teda na nedostatok miesta doma pri cvičení nie je vhodný argument, ak sa vám do pohybu nechce. Postačí aj pár metrov vyčlenených v obývačke či spálni. Ideálom však je samostatná miestnosť. Fitnes sa zvykne v rodinných domoch pričleňovať ku kúpeľni či priamo k wellness zóne so saunou. Pri obmedzených priestorových možnostiach sa umiestňuje do pivnic, alebo podkrovia. Ideálne je, ak má miestnosť dostatok čerstvého vzduchu a svetla. Vhodným spoločníkom pri cvičení je zrkadlo. Priestor zväčší a vás motivuje k lepším výkonom. K správnemu rytmu pri cvičení prispeje aj hudba podľa vášho gusta.

Ako zariadiť domáceho "fitko"?

Prístup k zariadeniu fitnes sa líši podľa pohlavia. Chlapi uprednostňujú cviky na posilňovacích vežiach a laviciach či veslovacích trenažéroch, ženy rady relaxujú pri joge a strečingu. Na zahriatie svalov však každý ocení kardioprístroje vo forme bežeckých pásov, eliptických trenažérov či rotopedov. Konkrétne vybavenie pre vašu momentálnu formu a žiadané výsledky vám poradia v športových obchodoch. Pre každý tip cvičenia podľa miery záťaže sú v ponuke špeciálne podložky, ktoré nielenže chránia podlahu, ale tlmia aj hluk. Hľadisko hluku zohľadnite aj pri výbere strojov ale aj miestnosti, v ktorej budete cvičiť. Pri sadrokartónových priečkach musíte rátať so zvýšeným prenosom hluku na rozdiel od pevných múrov.

Správna organizácia domáceho fitnes

Na športové náčinie by ste mali mať presne vyhradené úložné miesto, hlavne v prípade malých predmetov ako sú gumené expandery, švihadlá, ale aj činky. Zavadzať budú menej na stene na háčikoch či policiach ako na zemi. Ak sa nevyhnete pri cvičení prítomnosti šantiacich detí, nezabudnite na pomôcky aj pre ne. Či už v podobe fitnes lôpt, balančnej podložky, rotačného disku, alebo obľúbenej trampolíny. V prípade, že chcete pri tréningu zapojiť viac zmyslov, vybavte si tréningovú miestnosť počítačom so špeciálnym softvérom. Ten vám počas tréningu umožní zdieľať navolenú trasu tréningu, zapisovať si denné výkony a konzultovať ich s ďalšími priaznivcami na webe.

Dôležité!

  • Predtým, než si zakúpite posilňovacie stroje, zamyslite sa nad typom pohybu, ktorý vám vyhovuje. Stroje a správne prevádzanie cvikov si vyskúšajte vo fitku a potom sa sústreďte na  pohyb, ktorý vám vyhovuje. Pri nákupe výbavy môžete začať najprv finančne nenáročnými činkami a podložkou, až neskôr si prikúpiť aj drahšie pomôcky.
  • Pri kúpe zariadenia sa presvedčte nielen o vhodnosti pre vás, respektíve pre rodinných príslušníkov, ale aj o kvalite a bezpečnosti. Opýtajte sa na servisné zabezpečenie v blízkom okolí vášho bydliska. Náhradné súčiastky by mali byť dostupné na domácom trhu čo najdlhšie.

Čo by malo byť v posilňovni pre muža?

  • Činky
  • Hriadeľ a kotúče rôznej hmotnosti
  • Posilňovacia lavica- šikmá, rovná
  • Posilňovacia veža

Čo by malo byť v posilňovni pre ženy?

  • Jednoručné činky
  • Rotoped alebo eliptický trenažér
  • Multifunkčná posilňovacia veža

 
Autor: ej/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Buďte fit! Zariaďte si domáce fitnes
ej/ipeknebyvanie.sk