Krištáľ pojmom sám o sebe: Inšpirujte sa pánom Strassom

18.01.2013
Interiér

VIETE, ŽE KRIŠTÁĽ VZNIKOL PôVODNE AKO IMITÁCIA DIAMANTOV A INÝCH DRAHÝCH KAMEŇOV? PODARIL SA MU VŠAK HUSÁRSKY KÚSOK, STAL SA POJMOM SÁM OSEBE.

11fotiek
Abstraktné dielo z farebného krištáľu vynikne v interiéri ako umelecký solitér. Moser Autor: Archív firiem

V 18. storočí vznikol na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. dopyt po šperkoch, a teda diamantoch a drahých kameňoch. Túto skutočnosť dokázal využiť šikovný klenotník George Friedrich Strass, ktorý sa pustil do experimentovania so sklom. Jeho cieľom bolo vyrobiť imitáciu diamantu a iných drahých kameňov.

A podarilo sa. Vybrúsené sklo špeciálnej receptúry je od originálu takmer na nerozoznanie. Tak sa zrodila cesta krištáľu, ktorá sa vinie dejinami až po dnešok. Apropo, z pána Strassa sa stal klenotník samotného kráľa. Všimli ste si jeho meno? To nikdy nezomrelo.

Štrasové šperky sú dodnes vyhľadávané. Punc luxusu majú práve vďaka jemnému výbrusu a podobnosti s diamantom. A keďže sa krištáľ pri výrobe dá i relatívne jednoducho farbiť, vzniku imitácií rôznych drahých kameňov nestojí nič v ceste.

Čo dokážu prímesi?

Čo bolo tou prímesou, ktorá dokázala z obyčajného skla urobiť niečo vznešené a krásne? Po mnohých experimentoch pána Strassa s rôznymi, najmä kovovými prímesami vyšlo ako víťaz olovo. Práve ono vylepšilo schopnosť skla lámať svetlo tak, že ihrá farbami dúhy a dokonale sa leskne. Asi o storočie neskôr však iný výrobca pripravil receptúru výroby bez použitia olova.

Na trhu sa tak dnes stretnete s olovnatým i bezolovnatým krištáľom. Krištáľ sprostredkúva dojem luxusu, čistoty, jasu, svetla, a to je presne to, čím priťahuje. Práve schopnosť lámať svetlo podmienila popularitu krištáľových svietidiel.

Svoje trvalé miesto si našiel i v úžitkovom umení, či už v podobe pohárov, váz, misiek a iných umeleckých artefaktov. Vysoko hodnotená je i brúsená forma krištáľu, často využívaná iba pri slávnostných príležitostiach.

Krajina fantázie

Súčasní dizajnéri sa snažia použiť krištáľ aj iným spôsobom. Drobné sklenené „kamienky“ tak môžete nájsť v uterákoch, na tapetách, keramickom obklade či kobercoch.

Obľúbená oblasť je okrem čoraz krajších a exkluzívnejších kolekcií šperkov i tvorba rôznych figúrok najčastejšie inšpirovaných podobou zvierat, ale i éterickou ríšou anjelov či víl. Ručný výbrus, krásne farby a kvalitné vyhotovenie podnecujú obdiv. Ak ste si zamilovali krištáľový výrobok, umiestnite ho na svetlo tak, aby sa čo najlepšie prejavili jeho jedinečné vlastnosti.

 
Autor: Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Krištáľ pojmom sám o sebe: Inšpirujte sa pánom Strassom
Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ