Spojenie remesla a dizajnu: Folklór v interiéri

04.01.2012
Interiér

„Ľudové“ interiéry a dekoračné mánie sú tu opäť. Novo poňatý ľudový štýl symbolizuje návrat k etnickým a globálnym vplyvom. Selanky vysokého dizajnu a ľudovo-remeselnej tvorivosti kombinujú tradičné motívy s modernými tvarmi. Posun od predlohy je minimálny, vo výsledku však fatálny.

11fotiek
Hojdacie kreslo Swing s retrospektívou, kombinácia lepenky a výšivky na vlnenej plsti, dizajn Moa Jantze Autor: Olby Design

Barbora Španitzová, Dizajn štúdio ÚĽUV
DIZAJN SO STARODÁVNYM PRÍBEHOM

Remeslo väčšina z nás vníma ako niečo zakonzervované. Nie je to však úplná pravda. Tradičné remeslo sa môže meniť a harmonicky prekrývať s princípmi súčasného dizajnu. Práve spojenie remesla a dizajnu vytvára kvalitu, ktorá sa úplne líši od dnešnej neosobnej masovej výroby. V rukách zrazu držíte predmet spájajúci citlivé oko dizajnéra a zručnosť výrobcu.

Úžitkový dizajn inšpirovaný remeslom dnes ponúka unikátnosť a vysokú pridanú hodnotu v podobe príbehu obsiahnutého v každom jednom diele. Spojeniu tradičného remesla s dizajnom sa darí čoraz viac, aj keď to možno na Slovensku až tak nevnímame. Pre početnejšie zastúpenie dizajnu inšpirovaného tradičným remeslom máme však ideálne predpoklady. Málokde na svete sa zachovalo také množstvo remeselných techník a postupov ako na Slovensku.

 
Autor: Michaela NIKODÝMOVÁ
Fotogaléria


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
5fotiek

Mozaikové poháre: Využite ich ako svietnik či vázu

23.10.2016
4fotky

Podložky pod riad: Kreatívne zrecyklujte korkové štuple!

21.10.2016
3fotky

Dekor DIY Tip: Látková tácka plná kvetov

19.10.2016