Spojenie remesla a dizajnu: Folklór v interiéri

04.01.2012
Interiér

„Ľudové“ interiéry a dekoračné mánie sú tu opäť. Novo poňatý ľudový štýl symbolizuje návrat k etnickým a globálnym vplyvom. Selanky vysokého dizajnu a ľudovo-remeselnej tvorivosti kombinujú tradičné motívy s modernými tvarmi. Posun od predlohy je minimálny, vo výsledku však fatálny.

11fotiek
Hojdacie kreslo Swing s retrospektívou, kombinácia lepenky a výšivky na vlnenej plsti, dizajn Moa Jantze Autor: Olby Design

Barbora Španitzová, Dizajn štúdio ÚĽUV
DIZAJN SO STARODÁVNYM PRÍBEHOM

Remeslo väčšina z nás vníma ako niečo zakonzervované. Nie je to však úplná pravda. Tradičné remeslo sa môže meniť a harmonicky prekrývať s princípmi súčasného dizajnu. Práve spojenie remesla a dizajnu vytvára kvalitu, ktorá sa úplne líši od dnešnej neosobnej masovej výroby. V rukách zrazu držíte predmet spájajúci citlivé oko dizajnéra a zručnosť výrobcu.

Úžitkový dizajn inšpirovaný remeslom dnes ponúka unikátnosť a vysokú pridanú hodnotu v podobe príbehu obsiahnutého v každom jednom diele. Spojeniu tradičného remesla s dizajnom sa darí čoraz viac, aj keď to možno na Slovensku až tak nevnímame. Pre početnejšie zastúpenie dizajnu inšpirovaného tradičným remeslom máme však ideálne predpoklady. Málokde na svete sa zachovalo také množstvo remeselných techník a postupov ako na Slovensku.

 
Autor: Michaela NIKODÝMOVÁ
Fotogaléria


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
9fotiek

PRED a PO: Rekonštrukciou sa 2-izbák zmenil na nepoznanie

24.02.2016
10fotiek

Môj nový byt: Ako sa vám páči Jolanino zrekonštruované hniezdočko?

10.02.2016
9fotiek

1-izbový byt v hlavnom meste si manželia upravili podľa svojich predstáv

28.01.2016