Kozub do moderného domu: Aké zmeny prinášajú nové technológie?

06.11.2016
Interiér

Doteraz v bežných domoch praskal oheň najčastejšie v teplovzdušných kozuboch. V súčasných energeticky úsporných stavbách mu však odzvonilo.

5fotiek
Dvojité presklenie kozubových dvierok zodpovedá súčasným stavebným štandardom. Energetické požiadavky domov sú nižšie ako kedysi a dvojité zasklenie redukuje množstvo tepla prenikajúceho cez ne do miestnosti. Autor: Archív

Neobávajte sa, oheň vás môže sprevádzať aj v modernej novostavbe, ale nie každý kozub je do nej vhodný. Štandardom sa stávajú nízkoenergetické a pomaly aj pasívne domy, majú veľmi nízke tepelné straty a nízku spotrebu energie. Práve najpopulárnejší teplovzdušný kozub im vyhovuje najmenej, pretože priestor rýchlo prekúri a spôsobuje tepelnú nepohodu.

Cez jeho presklenie, aj keď len stredne veľké, preniká do miestnosti asi 30 až 45 percent celkovej energie kozuba. Ak sa aj zvyšná energia optimálne rozvedie do ostatných obytných miestností, obývacia izba bude tepelne predimenzovaná. Vhodnejšie sú akumulačné, prípadne kombinované kozuby, ktoré sa vedia správať ako teplovzdušné aj akumulačné. To, ktorý sa do vášho domu hodí lepšie, vám povie odborník. A najlepšie ešte pred stavbou domu.

Éra sálavého tepla

Keď sa teplovzdušný kozub vylepší pridaním akumulačných materiálov, môžete po rýchlom nábehu teplovzdušnej zložky využívať aj dobeh akumulačného jadra, ktorý je ohrievaný od horúcich splodín.

Otvorením teplovzdušnej mriežky sa kozub správa ako teplovzdušný, teplo cez ňu prúdi hneď von. Po zatvorení mriežky funguje ako sálavý, steny sa nabijú teplom, ktoré sa udrží v kozube ešte aj na druhý deň pri správnom dimenzovaní akumulačnej masy. Pri tejto alternatíve možno rozvádzať ohriaty vzduch prostredníctvom teplovzdušných rozvodov aj do ostatných miestností.

Trendy smerujú k využívaniu akumulačných kozubov, ktorých silnou stránkou je stopercentné odovzdávanie tepla sálavým spôsobom a zníženie vírenia prachu, pomalý nábeh a dobeh až 12 hodín. Teplo z akumulačného kozuba sa však nedá potiahnuť tak ďaleko ako z teplovzdušného. Pridaním hypokaustového systému a pri správnom konštrukčnom riešení budovy však možno vykurovať pomocou sálavých stien niekoľko miestností naraz. Dokonca i cez poschodie.

Prečítajte si aj o tom, akým materiálom zatepliť obvodovú stenu domu

Kde bude stáť?

Nie je to len otázka jeho estetického pôsobenia. Postaviť ho môžete tam, kde je pripravený komín a vyriešený prívod vzduchu z komína alebo z exteriéru a nie z interiéru. Po postavení hrubej stavby je už neskoro na to myslieť, obzvlášť dnes, keď sa domy robia takmer hermeticky tesné. Najjednoduchšie je vyvedenie komína mimo domu, po vonkajšej strane fasády.

Tým zamedzíte prechodu tepla z komína do interiéru. Prívod vzduchu sa dimenzuje podľa výkonu vložky a vedie sa v podlahe, pod základovou doskou alebo cez vzduchotesnú šachtu v komíne. Všetko toto sa dá vhodne zosúladiť a ideálne navrhnúť v procese projektovania. Pri rekonštrukcii domu treba pri umiestnení kozuba vychádzať z danosti priestoru, kde je komín alebo kde ho možno vybudovať.

Jestvujúci komín je nevyhnutné vyvložkovať, aby spĺňal všetky požiadavky. Pri absencii komína môžete vymurovať nový, ak to konštrukcia stropu a strechy dovolí, alebo použiť dvojplášťový antikorový systém vedený na vonkajšej fasáde.

Skôr ako si vyberiete komín, mali by ste mať zvolený kozub. Komín sa dimenzuje podľa veľkosti hrdla kozubovej vložky a toku spalín spotrebiča. Ak máte postavený komín s priemerom 180 milimetrov a rozhodnete sa pre väčšiu kozubovú vložku s priemerom hrdla 250 milimetrov, budete mať problém. Buď komín zbúrate a postavíte nový, alebo sa uskromníte s menším kozubom.

Ako bude vyzerať?

V moderných energeticky úsporných domoch zabudnite na veľkolepé prekreslenia kozubov. Sú nežiaduce, pretože by ich prekúrili. Kozubové vložky, ktoré majú zdvojené sklo a redukujú prestup tepla až o 36 percent, však umožňujú navrhovať väčší podiel presklenia, teda aj krajší dizajn kozubov. V jeho konečnom vyznení hrá úlohu aj obloženie.

Akumulačný kozub má vyššie povrchové teploty, najvhodnejšie sú prírodné materiály, ktoré pri nahriatí nevylučujú karcinogénne zložky. Ideálna je keramika, vhodné sú kamenné obklady z travertínu, pieskovca, zo žuly, lícové tehly a špeciálne povrchové úpravy freskou. Práve freska vie imitovať a pekne nahradiť nepoužiteľný drevený obklad na kozub.

Ing. Daniel Mičic
www.dmstudio.sk

Má kozub uplatnenie v pasívnych domoch?
Keďže súčasný štandard je nízkoenergetický dom a čoskoro bude musieť byť navrhnutý s takmer nulovou potrebou tepla, tak klasický, teplovzdušný kozub tu už priestor nebude mať. Možno ešte niekde na chalupe. V moderných pasívnych domoch sa treba zamerať na akumulačné stavby s menším presklením dvierok v spojení s dvojsklom, aby sa zamedzilo automatickému prestupu tepla cez sklo.

Vhodné riešenie do pasívneho domu je akumulačný kozub s prstencami alebo kachľová pec s ťahovým systémom. Tepelnú potrebu treba rozložiť na dlhší časový interval a odovzdávať energiu v menších dávkach podľa tepelnej straty objektu. Na tento typ domov bola vyvinutá kachľová pec s 12-hodinovým intervalom prikladania a nízkym výkonom 1,2 kW/h.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Adela MOTYKOVÁ, odborná spolupráca Daniel MIČIC
Fotogaléria
Kozub do moderného domu: Aké zmeny prinášajú nové technológie?Kozub do moderného domu: Aké zmeny prinášajú nové technológie?Kozub do moderného domu: Aké zmeny prinášajú nové technológie?Kozub do moderného domu: Aké zmeny prinášajú nové technológie?
 
5fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kozub do moderného domu: Aké zmeny prinášajú nové technológie?
PEKNÉ BÝVANIE/ Adela MOTYKOVÁ
odborná spolupráca Daniel MIČIC