Krásne bezpečie: Vyberáte vchodové dvere? My vám s tým pomôžeme! (2. časť)

08.09.2017
Interiér

Vchodové dvere musia zaujať domácich aj hostí a nepozvaným dať okamžite najavo, že sa cez ne nedostanú.

6fotiek
Ilustračná fotografia Autor: cheapuggsforsales.us

>>> 1. časť seriálu nájdete priamo TU <<<

Doma v bezpečí

Ak potrebujete mať intenzívnejší pocit bezpečia ako za plastovými, prípadne hliníkovými dvermi, je vhodné obzrieť sa po bezpečnostných dverách. Prvým pravidlom je, že odolnosť dverí, nie je priamoúmerná ich hrúbke.

Na Slovensku používame na vstupné dvere bezpečnostné triedy 1 – 4. Čím vyššie číslo, tým stúpa spoľahlivosť ochrany. Všetky dvere sú s konštantnou hrúbkou približne 45 milimetrov. Nárast hrúbky v tomto prípade neznamená viac ochrany, je často spôsobený len izolačnými vrstvami a rozličnými dizajnovými prvkami.

Myslite na detaily fasády: Svietidlá, bleskozvod aj správne kotviace prvky

Inšpiratívny príbeh bývania mladej rodinky: On bol stavbyvedúci, ona dizajnérka

Od trojky vyššie

Pre spoľahlivé zaistenie vstupu je vhodné voliť bezpečnostné dvere od triedy tri. Tie v spevnených častiach dokážu odolať tlaku 6 kN, nárazu 30-kilogramového telesa z výšky 1 200 milimetrov a ručnému pokusu o vlámanie s použitím náradia. Cez dvere by sa nemal dostať zlodej ani hluk, teplo, oheň, ani dym.

Povrchové vyhotovenie je obvykle laminovaná MDF doska, striekaný povrch, prírodná dyha či drevený masív. Ako plášť sa používajú plechy valcované za studena. Medza pevnosti takýchto plechov sa pohybuje v okolí 340 MPa a vnútro zvyčajne vypĺňa minerálna vata.

Potulky po streche: Komín v hlavnej úlohe!

Bezpečné sklo

Chcete do chodby vniesť viac svetla, ale zároveň neohroziť bezpečie? Aj presklené dvere môžu byť nedobytné. Kedysi sa používali do dverí sklá s bezpečnostnou fóliou. Tá však odradila zlodeja obvykle len tým, že spomalila jeho postup vpred. Omnoho modernejšou a spoľahlivejšou cestou je bezpečnostné pancierové termosklo. Certifikované sklá môžu mať hrúbku až 2 centimetre a bežným náradím sú prakticky nezničiteľné, odolné proti rozbitiu aj nalomeniu. Pancierové sklo sa do dverového krídla uchytáva špeciálnym kotvením zapusteným priamo do oceľovej konštrukcie.

Rekonštrukcia uprostred Barcelony: Zo škaredého káčatka krásna labuť

Domov, ktorý sám pomôže: Ako bývať bez bariér?

 
Autor: Marek Mittaš
Fotogaléria
Krásne bezpečie: Vyberáte vchodové dvere? My vám s tým pomôžeme! (2. časť)Krásne bezpečie: Vyberáte vchodové dvere? My vám s tým pomôžeme! (2. časť)Krásne bezpečie: Vyberáte vchodové dvere? My vám s tým pomôžeme! (2. časť)Krásne bezpečie: Vyberáte vchodové dvere? My vám s tým pomôžeme! (2. časť)
 
6fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Krásne bezpečie: Vyberáte vchodové dvere? My vám s tým pomôžeme! (2. časť)
Marek Mittaš