5 rád ako na kuchynský ostrovček

06.03.2017
Interiér

Túžite po atraktívnom a praktickom kuchynskom ostrovčeku, ktorý oddelí a zároveň prepojí funkčné zóny v otvorenom spoločenskom priestore vášho bytu? Poradíme vám ako na to.

13fotiek
Ostrovček s dvomi úrovňami, kde je pracovná strana nižšia ako sedenie s barovými stoličkami. Autor: SNAIDERO

Správna veľkosť, výška, umiestenie spotrebičov a úložných priestorov, to všetko musíte zvážiť skôr ako si ostrovček v kuchyni postavíte

 

1.Funkcia ostrovčeka

Ostrovček môžete poňať rôzne, ako samostatne stojaci alebo nadväzujúci na kuchynskú zostavu. V rovných aj oblých tvaroch a tiež s rozličnými funkciami. Výhodný variant, najmä pri rekonštrukciách, je taký, keď ostrovček slúži ako ďalšia odkladacia a pracovná plocha. Tá môže byť aj v kombinácii s miestom na stolovanie. Záleží na čo kladiete dôraz.

Bežné je, že z jednej strany ostrovčeka je priestor na varenie či prípravu jedla a z druhej strany miesto na stolovanie. Tento variant je výhodný pri rekonštrukciách a v malých priestoroch, kde prospešne nahradí jedálenský stôl. Navyše priestor ostrovčeka je využiteľný ako úložný.

Ak chcete na ostrovček umiestniť spotrebiče, bude musieť byť trošku väčší ako ten, na ktorom budete len krájať suroviny.  Rovnako aj v prípade, ak bude ostrovček slúžiť ako hlavné miesto na stolovanie. Preto si ako prvé ujasnite, na čo všetko bude ostrovček slúžiť.

2.Spotrebiče

Ak sa rozhodnete umiestniť na ostrovčeku spotrebiče, dôležité je dobre ich umiestniť. Ak tu budeme mať drez, mali by ste sem dať aj umývačku riadu.  Toto riešenie sa už nezaobíde bez stavebných zásahov a najlepšie je naplánovať si ho už pri projektovaní. K drezu treba v podlahe priviesť vodu a vyviesť odpad z neho. Ostrovček, ktorý bude slúžiť ako hlavná pracovná plocha musí mať integrované aj miesto na odpadky. V závislosti od veľkosti kuchyne zvážte umiestnenie chladničky. Ak nebude v blízkosti ostrovčeka, je dobré do neho dať aspoň malú vystavanú chladničku. No a ak má byť súčasťou ostrovčeka sporák, musíte vyriešiť aj odvetrávanie.

Ak potrebujete nový vysávač, prečítajte si akých chýb sa vyvarovať pri jeho kúpe

3.Úložné priestory

To závisí od celkovej dispozície vašej kuchyne. Pri dostatku skriniek nemusí byť úložný priestor prioritou ostrovčeka. S umiestňovaním spotrebičov sa bude ostrovček zväčšovať. Uistite sa, či nie je zbytočne veľký a s veľkou prázdnou plochou uprostred. Ostrovček má byť minimálne 1,5 m dlhý a aspoň 60 cm široký, vysoký, ako vám vyhovuje. Varná plocha zvyčajne dosahuje 70 až 80 cm, pracovná až 95 cm. Vzdialenosť od stien či iného nábytku je minimálne 90 cm, optimálne 120 cm.

 

4.Výška na sedenie

Ostrovček, ktorý budete využívať aj na posedenie musí mať správnu výšku. Rozhodnúť sa môžete medzi dvoma variantmi. Jedným je ostrovček s dvomi úrovňami, kde je pracovná strana nižšia ako sedenie s barovými stoličkami. Druhým je zasa jednoúrovňový ostrovček s nižšími stoličkami, kde výška zodpovedá sedeniu za klasickým jedálenským stolom.

Páči sa vám industiálny štýl? Preneste si ho do kúpeľne

5.Ako zapadne do priestoru

Kuchyňa je miestnosť, ktorá je najviac „v pohybe“ z celej domácnosti, preto je dôležité, aby ostrovček dobre fungoval so zbytkom kuchyne. Uistite sa, či môžete súbežne pracovať  na pracovnej ploche ostrovčeka aj na vedľajšej pracovnej doske kuchynskej linky. Jednotlivé pracovní plochy spolu musí korešpondovať.

Časť ostrovčeka určená na stolovanie by mala byť umiestnená smerom k nadväzujúcemu priestoru kuchyne na jedáleň alebo obývačku.

 
Autor: am/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
5 rád ako na kuchynský ostrovček
am/ipeknebyvanie.sk