Rodinné stolovanie na jednotku: Poradíme vám, ako správne vybrať stoličky i osvetlenie

07.05.2018
Interiér

Zariaďte svoju jedáleň alebo jedálenský kút tak, aby nabádali na rodinné posedenia.

6fotiek
Ilustračná fotografia Autor: Profimedia

Pripravujete sa na víkend, ktorý osvieži spoločný obed s rodinou či priateľmi? Pri stolovaní máme pre vás pár šikovných rád. Nechajte sa inšpirovať.

Pohodlie nadovšetko

Pohodlná stolička podporuje správnu polohu tela a chrbtice pri sedení. Má vyššiu opierku chrbta a zaoblené hrany na sedadle, aby vás netlačilo na stehennej časti. Optimálna výška sedenia je 42 až 45 centimetrov. Správne sedíte, ak výška sedenia zabezpečí v ohnutých kolenách 90 stupňov.

Dlhšie a komfortnejšie si posedíte na čalúnených stoličkách, príjemnejšie na stoličkách s operadlami. Potrebujú však viac miesta. Ak ním nedisponujete, doprajte si aspoň jednu-dve, zasunuté za vrch stola. V prípade, že riešite problém s miestom či máte často návštevy, stavte na skladacie a stohovateľné stoličky.

Poďte s nami na návštevu štýlového bývanie u našich severných susedov, neoľutujete

Nad stolom

Populárne je vedieť, čo jeme, no rovnako dôležité je aj vidieť, čo jeme. Farby a štruktúry jedla majú vplyv aj na naše chute. Nezabudnite preto na správne a kvalitné osvetlenie priamo nad stolom, ktoré navodzuje príjemnú a relaxačnú atmosféru. Vyberajte závesné svietidlá s nepriehľadným alebo polopriesvitným tienidlom. Vyhýbajte sa priepustnému tienidlu, ktoré sa zavesené nad stolom dostáva do zorného poľa sediaceho človeka a môže nepríjemne oslňovať.

Vhodná výška jeho spodnej časti od dosky jedálenského stola je 60 až 70 centimetrov. Stoly dlhšie ako tri metre osvetlite radšej svietidlom s dlhou žiarivkou ako lustrom s radom bodových halogénov. Žiarivka vytvorí príjemné, rovnomerne rozptýlené osvetlenie. Halogénové bodové svetlá vydávajú ostré priame svetlo a pohľad do nich nie je príjemný. Zavesené svietidlo nad stolom môžete doplniť náladovým, napríklad stolovou lampou položenou na príborníku, alebo jeho LED podsvietením.

 
Autor: Adela Motyková
Fotogaléria
Rodinné stolovanie na jednotku: Poradíme vám, ako správne vybrať stoličky i osvetlenieRodinné stolovanie na jednotku: Poradíme vám, ako správne vybrať stoličky i osvetlenieRodinné stolovanie na jednotku: Poradíme vám, ako správne vybrať stoličky i osvetlenieRodinné stolovanie na jednotku: Poradíme vám, ako správne vybrať stoličky i osvetlenie
 
6fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rodinné stolovanie na jednotku: Poradíme vám, ako správne vybrať stoličky i osvetlenie
Adela Motyková