Už žiadna vojna s hmyzom, takto sa vám budú oblúkom vyhýbať

12.10.2018
Interiér

Je to váš dom a pokiaľ si nezavoláte hostí, nemajú tam čo robiť. Vyhoďte neželaný hmyz hneď teraz.

9fotiek
Autor: unsplash.com

Ak sa vám objaví v domácnosti neželaný hmyz, nemusí to byť znamenie, že ste zanedbali upratovanie. Prosto si vás vyhliadli a dobre sa im u vás darí. Platí to hlavne pre švehly, známe aj ako rybenky alebo mravce.

Pravdou však je, že v každej domácnosti s nami žije mnoho hmyzu, väčšinou si ho však ani nevšimneme, ak nie je premnožený a nespôsobuje škody. Napriek tomu je dobré, mať všetky druhy „podnájomníkov" pekne pod dohľadom a deložovať ich skôr, než si ku vám nasťahujú celú rozvetvenú rodinu!

Ostatní práve čítajú: Pravda o uterákoch, ktorá je poriadne špinavá!

Čo so švehlami
Na pohľad nie sú tieto malé tvory vôbec príťažlivé, nemusíte sa ich však báť, nie sú ani škodlivé. Objavíte ich na toaletách, kúpeľniach či v kuchyni alebo aj medzi knihami, vynikajúco sa im darí za zárubňami a v rôznych medzerách. Najväčšiu šancu uvidieť ich máte, keď náhle zažnete svetlo, napríklad uprostred noci. Keďže obľubujú tmu a vlhko, mali by ste si presne na tieto priestory vo svojej domácnosti „posvietiť".

Zásadou je, odstraňovať každého jedinca, inak nakladie veľa vajíčok. Ak ste spozorovali viacero švehiel v kratšom časovom období, spravte veľké upratovanie a poriadne povysávajte, umyte a osušte rôzne zákutia, odmontujte prahy, odtiahnite nábytok, prevetrajte knihy...

Švehly sú na sladké
Samozrejme, môžete siahnuť aj po chemických prostriedkoch. Hneď teraz však môžete skúsiť aj pár veci, ktoré sú doma po ruke. Ak nemáte doma deti či zvieratá, zmiešajte trochu práškového cukru s boraxom v rovnakom pomere a nasypte na miesta, kde ich vídate. Odstrašiť ich môžete aj pachom, v tomto prípade vôňou. Švehly nemajú rady vanilku ani citrusy a levanduľu. Osviežte si preto vzduch a miesta so švehlami postriekajte týmito esenciálnymi olejmi.

Ostatní práve čítajú: Rohožky, vďaka ktorým vám budú všetci susedia závidieť!

Preč s pavúkmi!
Aj keď nie sú nebezpečné, vytvárajú nepríjemné pavučiny a mnoho ľudí z nich má skutočne panický strach. Aby ste zabránili ich výskytu, pravidelne čistou metlou prejdite po stropoch a stenách v izbách, chodbách, schodiskách. Dôležité je venovať sa hlavne oblastiam rohov a v okolí okien. Pavúka jednoducho povysávajte - nezabudnite potom vysavač vyčistiť!

Keď sa nasťahujú mravce
Je dobré vedieť, že mravce spolu komunikujú, a tak aj jeden mravec, ktorý sa objaví a úspešne vráti do mraveniska, môže priviesť naspäť celú kolóniu. Dôležité je, nelákať ich do domácnosti (omrvinkami) a zasiahnuť čo najskôr po ich prvom výskyte. Tu odporúčame nerozmýšľať dlho a siahnuť napríklad po kriedach či pasciach.

Po ruke však máte aj rýchle domáce prostriedky, napríklad droždie zmiešané s medom. Dá sa to však aj voňavejšie, mravce neznášajú vôňu škorice a tiež majoránky, preto ňou posypte miesta, kde ste ich videli.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
Už žiadna vojna s hmyzom, takto sa vám budú oblúkom vyhýbaťUž žiadna vojna s hmyzom, takto sa vám budú oblúkom vyhýbaťUž žiadna vojna s hmyzom, takto sa vám budú oblúkom vyhýbaťUž žiadna vojna s hmyzom, takto sa vám budú oblúkom vyhýbať
 
9fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Už žiadna vojna s hmyzom, takto sa vám budú oblúkom vyhýbať
Agáta