Všetko o kuchynskom dreze: Ako si vybrať ten správny? (1. časť)

09.09.2017
Interiér

Drez je nenahraditeľnou súčasťou kuchyne. Vybrať taký, ktorý bude vyhovovať nárokom, však vôbec nie je jednoduché. Ako na to? Tu je know-how.

9fotiek
Spoľahlivo a dlho vám poslúžia kvalitné batérie, ktoré majú záruku až 5 rokov. Myslite však aj na odbornú montáž. Ak bude zlá, väčšinou ide o začiatok ďalších problémov. Autor: Grohe

Jednodielne, dvojité, štvorcové, obdĺžnikové, okrúhle, s odkvapkávačom aj bez. Keramické, antikorové, plastové, granitové. Zapustené, rohové, hlboké či plytké. Biele, tmavé, farebné. O akom uvažujete?

Nejde len o vzhľad

Jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere je materiál. Musí dobre znášať vodu, potraviny, mastnotu. Záleží tiež na jeho odolnosti proti mechanickému poškodeniu, samozrejme, nech dobre vyzerá a ľahko sa udržiava. Rebríček materiálov vedú antikorové drezy a drezy z umelého kameňa, v ktorých sa snúbi kvalita a prijateľná cena. Plusom je výber batérie či pracovnej dosky z rovnakého materiálu a farby. Na okraj sú vytláčané plastové, smaltované, betónové a keramické drezy.

VIDEO: Táto prerábka kuchyne vás nakopne. Zmizli priečky a prišiel otvorený priestor

Rozhoduje o životnosti

Vybrali ste antikorový drez? Práve hrúbka materiálu bude rozhodovať o tom, ako dlho bude slúžiť. Nech je minimálne 0,9 až jeden milimeter. Na zaschnuté kvapky a usadeniny stačí použiť bežne dostupné čistiace a leštiace prostriedky. Tie odstránia aj drobné škrabance. Ak bude materiál pritenký, poškodenia a preliačiny už neodstránite.

NAJ podlaha v kuchyni: Vybrali sme pre vás to pravé 

Ruka v ruke

Drez možno do pracovnej dosky osadiť dvoma spôsobmi. Zabudovať ho zhora alebo zospodu. Prvá možnosť je jednoduchšia, dokonalosť však dosiahnete zapustením zospodu do roviny s pracovnou doskou. Takéto riešenie je vhodné pri pracovných doskáchz prírodného alebo umelého kameňa. Osadenie zhora je typické pre drevotriesky, kde treba zaistiť, aby nedošlo k jej styku s vodou.

Na veľkosti záleží

Rozloha kuchyne, veľkosť pracovnej plochy aj počet členov v domácnosti, to všetko rozhoduje o správnej voľbe. Veľkosť a tvar kuchynského drezu sú mimoriadne dôležité nielen z hľadiska praktickosti a komfortu, ale aj ergonómie a dizajnu. Kvalitné drezy majú hĺbku aspoň 190 milimetrov. V prípade plytších treba pri umývaní riadu počítať s istými obmedzeniami. Malá kapacita či voda rozliata na okolitej pracovnej ploche a podlahe sú len dve z nich.

Dizajnérky radia: Úložný priestor v malej kuchyni

Najnovší trend: Kam so sedačkou? No predsa do kuchyne!

 
Autor: Kristína Falťanová
Fotogaléria
Všetko o kuchynskom dreze: Ako si vybrať ten správny? (1. časť)Všetko o kuchynskom dreze: Ako si vybrať ten správny? (1. časť)Všetko o kuchynskom dreze: Ako si vybrať ten správny? (1. časť)Všetko o kuchynskom dreze: Ako si vybrať ten správny? (1. časť)
 
9fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Všetko o kuchynskom dreze: Ako si vybrať ten správny? (1. časť)
Kristína Falťanová