Potrebujete kúpeľňu pre starší ročník? Čo všetko tu prispôsobiť seniorom?

18.06.2017
Interiér

V päťdesiatke sme síce stále vitálni a do dôchodku je ďaleko, no práve po prekročení tohto veku sa začíname na starobu pripravovať. Obyčajne sa to odzrkadlí v kúpeľni.

7fotiek
Bezbariérovú dostupnosť do sprchovacieho kúta zabezpečíte, ak do podlahy zapustíte unikátny žliabok na odtekanie vody a zaobídete sa tak bez vaničky. Autor: Unidrain

Deti sú odrastené, stará kúpeľňa má čo-to odžité a seniorský vek klope na dvere – ideálny čas na rekonštrukciu kúpeľne. Treba začať počítať s obmedzeniami, ktoré pribúdajúce roky so sebou prinesú, myslieť na dostatočný komfort, bezpečnosť – všetko spolu v peknom obale, ideálne bez toho, aby ste sa vzdali toho, čo máte radi.

Prečítajte si aj o TOP 6 trendov pre kúpeľne na rok 2017

Čo najdlhšie sám

Staroba skôr či neskôr so sebou prinesie telesnú slabosť a pohybové obmedzenia. Zariaďte si teda novú kúpeľňu tak, aby ste zvládali starať sa o seba čo najdlhšie sami. Myslite na jej praktickú stránku aj z dôvodu, že na relax a očistu budete potrebovať viac času. Dbajte na jej vybavenie, výšku nábytku aj použité materiály.

Všetko nech máte na dosah. Práčku skúste presťahovať do kuchyne. Jej miesto nech radšej zaujme pohodlná taburetka či v prípade toalety spojenej s kúpeľňou napríklad bidet, ktorý vo vyššom veku iste využijete. Ak naň nie je miesto, zvážte toaletu so zabudovaným bidetom. Otvorené police sú zbytočný priestor na usádzanie prachu, nedostupný úložný priestor pod stropom a viacúrovňovú podlahu so schodíkmi treba okamžite zjednotiť.

Pozrite si aj kúpeľne našich čitateľov!

Prečítajte si aj o krásnej rekonštrukcii kúpeľne

Bez kompromisov

Dnes sa možno neviete zriecť horúcich kúpeľov, no o dvadsať rokov môže byť vstup do vane a výstup z nej problém. Pravdaže, ideálne je, ak máte priestorové možnosti na vaňu aj sprchovací kút.

Ak nie, často sa stáva, že pri pretváraní kúpeľne na bezbariérový priestor sa vane vzdávate. Pritom to vôbec nie je nutné. Na trhu sú totiž aj vane s dverami. Tie vďaka zástene nahradia aj sprchovací kút. V mnohých je integrovaný aj priestor na sedenie. Sprchovací kút zas môžete doplniť o sklopné sedadlá či prenosné taburetky.

Bezpečne a komfortne

Je absolútne jasné, že v domácej kúpeľni sa nechcete cítiť ako v sanatóriu. Naopak, bezpečná a komfortne vybavená kúpeľňa pre seniorov vôbec nemusí pôsobiť nemocnične.

Množstvo skutočne štýlových obkladov a dlažieb je s protišmykovou úpravou. Čo sa vešiakov na uteráky týka, stojanové nechajte v obchode a zadovážte si pozdĺžne masívne držiaky, ktoré sa pripevňujú na stenu. Umiestnite ich blízko vane a nápomocné vám budú aj pri hygiene.

Prečítajte si aj: 10+ druhov rastlín, ktoré zvládnu vlhko a teplo vašej kúpeľne

Hlavne široké

Sprchovacie vaničky na úrovni podlahy či sprchy bez vaničky sú najpraktickejšie, no nie vždy ich možno z dôvodu nutného zvýšenia podlahy využiť. Vtedy sa zaujímajte o hĺbku vaničky a ak je to možné, siahnite po čo najnižšej. Dôležité sú aj rozmery sprchovacieho kúta a šírka vstupu. Ten vyberajte čo najširší, rovnako ako vybavenie.

Niektoré majú sedadlá a hydromasážne panely, ktoré vo vyššom veku poslúžia aj na umývanie tela bez toho, aby ste sa museli zohýnať. Všimnite si tiež otváranie, pričom myslite na pohodlný prístup a taktiež manipuláciu osoby, ktorá vám jedného dňa bude pomáhať. Ktorý bude pre vás najlepší, zistíte tak, že si ho u predajcu vyskúšate.

Uprednostnite model, ktorý má bezpečnostné sklo, široký bezbariérový vstup, zdvihový mechanizmus na aretáciu a povrch nenáročný na údržbu. A možno nakoniec zistíte, že najlepšie vám sadne riešenie so závesom a bez obmedzujúcej zásteny. Na sklenené umývadlo či vysokoleštené povrchy tiež radšej zabudnite.

 
Autor: Kristína FALŤANOVÁ
Fotogaléria
Potrebujete kúpeľňu pre starší ročník? Čo všetko tu prispôsobiť seniorom?Potrebujete kúpeľňu pre starší ročník? Čo všetko tu prispôsobiť seniorom?Potrebujete kúpeľňu pre starší ročník? Čo všetko tu prispôsobiť seniorom?Potrebujete kúpeľňu pre starší ročník? Čo všetko tu prispôsobiť seniorom?
 
7fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Potrebujete kúpeľňu pre starší ročník? Čo všetko tu prispôsobiť seniorom?
Kristína FALŤANOVÁ