Vlhkosti v kúpeľni sa zbavíte takto!

06.09.2018
Interiér

Kúpeľňa je veľmi rizikové miesto na vznik plesní, zápach, rosenie, ale aj vlhnutie omietky. Skúste tieto tipy a triky!

Použite správnu omietku
V súčasnosti je možné využívať aj výdobytky stavebnej techniky. A to hlavne v prípadoch, ak ste sa rozhodli kúpeľňu rekonštruovať od podlahy. Vtedy je dobré myslieť na stavebné omietky, ktoré v dostatočnej hrúbke dokážu kumulovať vlhkosť a následne v suchšom období ju dostávať zo seba. Na trhu je takýchto omietok viacero druhov a sú založené na vápennej báze. Ich cenová hladina je o niečo vyššia, ale kúpeľne nie sú veľké, omietky netreba veľa a na reguláciu vlhkosti majú skutočne výrazný vplyv.Odstráňte koberčeky
Je síce príjemné mať pri vani, či sprchovom kúte a na toalete jemný koberček, ale to je primárny zdroj vlhkosti, ktorý nasaje do seba vodu a následne vlhkosť ostáva v priestore podstatne dlhší čas, ako keď ju utriete z podlahy. Tak isto práve toto sú aj miesta najháklivejšie na vznik plesní.

Poďte sa s nami inšpirovať do chaty neďaleko mesta!

Nesušte v kúpeľni
Sušenie v bielizne v kúpeľni nie je vôbec zdravé. Produkciu vlhkosti takto nedokážete prakticky eliminovať, pretože do vzduchu dostanete jej celý objem z bielizne. Na sušenie používajte sušiarne, alebo ešte lepšie sušte na balkóne, na vzduchu. Ak si nechcete napríklad porušiť estetiku terasy, či balkóna šnúrami na bielizeň, používať môžete aj prenosný sušiak na bielizeň, ktorý sem v prípade potreby položíte.

Znížte podiel tkaniny
Mnoho ľudí má tendenciu mať napríklad uteráky uskladnené na poličkách v kúpeľni alebo v kúpeľňových skrinkách. Ani toto nie je vhodné riešenie, nakoľko po sprchovaní a kúpaní, kedy sa vlhkosť razantne zvýši, tieto textílie vlhkosť nasajú a potom sú jej zdrojom po dlhší čas. Tak isto nie je vhodné mať v kúpeľni ani kôš na špinavú bielizeň. Z rovnakého dôvodu.Vetrajte a prikúrte
Rosný bod je teplotný stupeň, pri ktorom sa vo vzduchu začne kondenzovať voda. Ak je relatívna vlhkosť napríklad 40 %, tak rosný bod je pri teplote 6 °C, ale pri 70 % vlhkosti sa zarosia predmety chladnejšie ako 14 °C. A pri sprchovaní sa neraz relatívna vlhkosť podstatne zvýši nad túto hranicu. Preto ak chcete zamedziť roseniu, je vhodné vetrať a zvýšiť teplotu.
 

Odvlhčovať
Jedným z rýchlych riešení je aj využitie odvlhčovača, ktorý priamo z priestoru sťahuje vlhkosť a kondenzuje ju v špeciálnom zásobníku. Je to riešenie napríklad do kúpeľní, ktoré nemajú zabezpečené priame vetranie oknom do exteriéru, alebo sa vetrajú len do bytu. Takto znížite podiel vlhkosti, ktorý by ste z kúpeľne nahnali aj do obytných priestorov.

Pozrite si v galérii, čo sa môže stať s vašou kúpeľňou, ak zanedbáte starostlivosť. Fúj!

 
Autor: Marcos
Fotogaléria
Vlhkosti v kúpeľni sa zbavíte takto!Vlhkosti v kúpeľni sa zbavíte takto!Vlhkosti v kúpeľni sa zbavíte takto!Vlhkosti v kúpeľni sa zbavíte takto!
 
6fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vlhkosti v kúpeľni sa zbavíte takto!
Marcos