Zabudnite na chémiu - perte ekologicky!

14.09.2018
Interiér

Zaostrite na ekologické pracie a sušiace prostriedky, aby ste mohli nosiť vy a vaši blízki oblečenie, ktoré vám nebude spôsobovať podráždenie či alergie. Ponúkame konkrétne tipy!

32fotiek
Autor: Dan Gold pre unsplash.com

Rakovina zo šiat?
Nie, nechceme vás strašiť, ale nerobte si ilúzie o oblečení, ktoré nosíte. V skutočnosti je plné jedov a ťažkých kovov, ktoré sa vám denne v istom množstve dostávajú do tela a hromadia sa v ňom. Určite viete, o čom hovoríme, veď keď ovoniate nový úlovok z obchodu, vždy má čudný zápach. Je to chémia. Ftaláty, ktoré sa pridávajú do mnohých textílií, sú spájané s rizikom vzniku rakoviny, astmy či iných alergií.

Nové oblečenie vždy najskôr vyperte
Základ je nikdy nenosiť nové oblečenie bez toho, aby ste ho najskôr vyprali. Ak dokonca púšťa farbu, môžete len zhrozene sledovať množstvo chemikálií, ktorými bol tento kúsok napustený a keby ste ho nevyprali, toto všetko by sa dostalo cez póry do vášho tela. Špeciálne pri detských oblečeniach musíte byť veľmi opatrní a dôslední.

Prečítajte si aj: Charizmatická herečka Dania Ramirez predala svoj útulný domček v Hollywoode

Neperte oblečenie v chémii!
A teraz ruku na srdce – aký význam má prať oblečenie, ktoré je napustené chémiou v chémii? Nejde len o pot a prípadné blato či škvrny od kávy. Ide o to, aby ste nosili textílie, ktoré vám neškodia, no komerčné prípravky známe z televíznej obrazovky sú opäť len zmesou chémie, ktorá pre vaše zdravie tiež nie je výhra. Zaostrite preto na ekologické pracie a sušiace prostriedky, aby ste mohli nosiť vy a vaši blízki oblečenie, ktoré vám nebude spôsobovať podráždenie či alergie.Ako spoznám ekologické pracie prostriedky?
Na začiatku vašej cesty sa nevyhnete jednej veci – čítaniu obalov a etikiet. Musíte poctivo študovať, či je produkt, ktorý držíte v rukách čisto prírodný. Chvíľku potrvá, kým sa zorientujete v certifikátoch, ktoré vám deklarujú nulovú chémiu či prípadne žiadne testovanie na zvieratách. Tiež si musíte otestovať, ktorý EKO prostriedok vyhovuje vám na ľahšie znečistenú bielizeň a ktorý vám vyhovuje na viac znečistenú, no verte, že keď si obľúbite pár produktov, nákup už nebude dlho trvať a pôjdete na istotu. 

Prečítajte si: Bývalý manžel Jennifer Lopez býva ako kráľ!

Miniem veľa peňazí?
Nie je to pravidlo, ale často sa stáva, že ekologické pracie prostriedky sú o niečo drahšie, nakoľko prírodné veci sú náročnejšie na spracovanie ako zhluk chemických zlúčenín, ale zapamätajte si jedno – NA ZDRAVÍ SA NEŠETRÍ. Čo sa týka aviváží, najekologickejšie by bolo ich nepoužívať vôbec. Ak sa však neviete vzdať prevoňanej bielizne, aj tu voľte ekologické varianty, nakoľko tie „klasické“ zanechávaj na látkach zvyšky chemikálií, čo pri styku s pokožkou nerobí dobrotu.

Je bielenie ekologické? Škvrnu bez chemikálie predsa neodstránim.
Ale odstránite! Pri komerčných pracích prostriedkoch sú odstraňovače škvŕn už zamiešané priamo v nich, pri eko praní si musíte kúpiť zvlášť odstraňovač škvŕn a používať ho, iba keď je to nutné. Preto mnohí začiatočníci tak rýchlo s ekopraním skončia, pretože si kúpia jeden prášok a majú pocit, že im vypral bielizeň nedostatočne. Pritom stačí iba čítať a všetko bude v poriadku.


 

Je ekologické sušenie utópia?
Aj v tomto prípade máme pre vás dobrú správu. Ak si sušíte bielizeň spôsobom, že vyvesíte oblečenie na čerstvý vzduch a uchytíte ho štipcami, majte na pamäti, že tie štipce sú vyrobené z plastu, ktorý sa rozkladá viac ako 500 rokov. Našťastie, na internete sa dajú zohnať štipce vyrobené z recyklovaného plastu, takže spotrebovaním téglikov od jogurtov a podobných plastov, ktoré už raz vyrobené boli.

Ciest, ako si chrániť svoje zdravie a zdravie vašich blízkych je veľa. Len majte otvorené oči. V našej galérii nájdete množstvo EKO pracích prostriedkov, ktoré vám uľahčia najbližší nákup.

 
Autor: Zuzana
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zabudnite na chémiu - perte ekologicky!
Zuzana