Nábytok vyrobený na mieru: Nie je stolár ako stolár (1. časť)

13.08.2017
Interiér

Rozmýšľate nad nábytkom zhotoveným na mieru? Viete, na čo všetko sa pripraviť, s čím dopredu počítať? Tu je pár základných rád, bez ktorých k stolárovi ani nechoďte.

8fotiek
Navštívili sme interiér domu, v ktorom domáci stavili na nábytok vyrobený na mieru takmer v každej miestnosti. V kuchyni je to linka s laminátovým povrchom vo farebnosti sivá – dub. Dotvárajú ju rôzne typy otvárania skriniek – kým spodné skrinky zo strany kuchyne majú úchytky, skrinky zo strany jedálne a v monobloku sa otvárajú na push systém. V kuchynskej linke sa našlo miesto aj pre zberateľskú vášeň domáceho pána – vitrínu na modely áut. Čistý dizajn kuchyne pretepluje dubová podlaha a jedálenský stôl z neopracovaného dreva. Autor: Robo Hubač

Viete, čo stolári nemajú radi? Keď prídu na zameranie nábytku a až na mieste zistia, že manželka má inú predstavu ako manžel a ešte sa nestihli dohodnúť, čo a ako vlastne, chcú. Je to, ako keby ste prišli ku kaderníčke a nevedeli, či sa chcete dať ostrihať, nafarbiť si vlasy, alebo len učesať. Predtým ako stolára alebo výrobcu nábytku na mieru oslovíte, mali by ste mať jasno, čo chcete, ako to chcete a kde to chcete.

Dobrý stolár vám veľmi rád poradí pri výbere materiálu, kovania a spracovaní niektorých detailov. Určite však nemôžete čakať, že nábytok aj navrhne a určí, akej má byť farby. Niektorým stolárom úplne postačí, keď máte predstavu, ktorú si už sami prenesú na papier, iní potrebujú aj návrh od nábytkového dizajnéra či architekta.

FOTO inšpirácia: 6 jednoduchých tipov ako doma vykúzliť atmosféru moderného vidieka

Drevo v interiéri: Vyčarujte si dokonalé prírodné divadlo, ktoré sa nikdy neokuká

Cena je vždy dôležitá

Hľadáte dobrého a lacného stolára? Takého určite nenájdete. Nábytok na mieru sa vyrába presne podľa vašich požiadaviek z kvalitného materiálu a stolár sa na tom podieľa holými rukami. Navyše máte v cene dovoz a montáž, takže treba rátať s tým, že cena môže byť vyššia ako v predajniach s nábytkom vyrábaným sériovo. Samozrejme, ceny jednotlivých výrobcov sa líšia. Nič vám nebráni v tom, aby ste si dali vypracovať cenovú ponuku u viacerých stolárov a výsledok nakoniec porovnali. Dajte si však pozor na to, aby stolári počítali s rovnako kvalitným materiálom a spôsobom opracovania.

Keď hovoríme o nábytku na mieru, zväčša sú to vstavané šatníkové skrine, kuchynské linky, postele na mieru, detské izby alebo obývacie steny. Ide o nábytok, ktorý potrebujete na mieru prispôsobiť a začleniť do priestoru. Patria sem aj dizajnové kúsky, ktoré v obchodoch nenájdete, alebo nábytok špecifických rozmerov. Osloviť stolára sa však neoplatí, ak chcete iba poličku na stenu alebo obyčajný stolík vedľa kresla.

Božský! Inšpiratívny dizajn bytu v pastelových farbách s akcentom dreva

Fušer vs profesionál

Predstavu máte, s vyššou cenou rátate, lebo viete, že za kvalitu sa platí, ale neviete, kde hľadať. Nájsť dobrého stolára alebo firmu, ktorá sa venuje stolárskej výrobe, je v súčasnosti naozaj náročné. Trh je presýtený domácimi stolármi, ktorí svoje zákazky riešia takpovediac na kolene, a výsledok nemusí byť vždy stopercentný. Stolár má mať potrebné technické vybavenie, dostatok skúseností a priateľský prístup. Rovnako dôležitá je manuálna zručnosť, zmysel pre detail a zodpovedné dodržiavanie sľúbených termínov. Ak navyše stolár svoju prácu vykonáva preto, lebo ju má rád, je to veľké plus.

>>> Sledujte www.ipeknebyvanie.sk, onedlho pribudne druhá časť seriálu <<<

 
Autor: Iveta Čujdíková, Katka Šatanková
Fotogaléria
Nábytok vyrobený na mieru: Nie je stolár ako stolár (1. časť)Nábytok vyrobený na mieru: Nie je stolár ako stolár (1. časť)Nábytok vyrobený na mieru: Nie je stolár ako stolár (1. časť)Nábytok vyrobený na mieru: Nie je stolár ako stolár (1. časť)
 
8fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nábytok vyrobený na mieru: Nie je stolár ako stolár (1. časť)
Iveta Čujdíková
Katka Šatanková