Poradíme vám, ako sa zbaviť prachu navždy

07.10.2018
Interiér

Zozbierali sme pre vás všetky overené triky proti prachu. Takto sa ho zbavíte už navždy.

7fotiek
Autor: rd.com

Prach, to sú malé čiastočky odumretej kože, malých kúskov vlákien z oblečenia a z textílií i drobné nečistoty a pozostatky rôznych činností v domácnosti. Vyhnúť sa mu úplne nedá, neraz si však zvyšujeme nechtiac prašnosť viac, než je nevyhnutné. Ako teda s prachom bojovať?

Ostatní práve čítajú: Dáme vám odpoveď na otázku - čo robí stôl pekným?

Do krabíc!
Ako často upratujete svoje skrine? Áno, skrine s oblečením sú bohatým zdrojom prachu v domácnosti. To ste si iste všimli aj na iných miestach, kde skladujete či manipulujete s oblečením. Pre zníženie prašnosti uložte dlhšie nepoužívané oblečenie do igelitových vriec - použiť môžete aj vákuové, šetria miesto. Kabáty a iné väčšie kusy oblečenia skladujte v špeciálnych puzdrách, tak vás chránia pred prachom a vaše oblečenie ochraňujú tiež.


Menšie kusy oblečenia či bielizeň môžete skladovať v plastových krabiciach. Budete mať nielen dokonalý prehľad, ale zároveň udržíte tieto kúsky dlhšie ako nové. Poličky v skrini a priestory okolo, pod i nad skriňami pravidelne vysávajte a utierajte navlhko. Neskladujte po byte kopy oblečenia, ani iných vecí, dokonca ani keď sú čerstvo oprané a vysušené, napríklad kým sa dostanete k ich ožehleniu. Takúto bielizeň môžete ponechať v uzatvárateľnom koši.
 

Skontrolujte vysávač
A nielen prístroj ako taký, ale hlavne jeho filtre. Čistíte a vymieňate ich pravidelne? Tiež je dobré položiť si otázku, aký starý je váš vysávač. Časom jeho efektivita klesá. Investíciu do kvalitného vysávača s HEPA filtrom oceníte už po prvom upratovaní.

To musíte vidieť: Získajte nové steny bez maľovania - máme 9 tipov


Odstraňujte prach efektívne
Využiť môžete buď elektrostatické utierky alebo utierajte navlhko. V obchodoch nájdete vlhčené utierky pre rôzne povrchy, s ktorými prach a špinu nerozvírite, môžu však na nábytku či čistených plochách zanechávať stopy a zvyšky špiny. Doprajte si preto čas a nájdite výrobok, ktorý vám bude vyhovovať najviac.
 


Meňte posteľnú bielizeň
Áno, každý týždeň. A pravidelne čistite alebo perte aj paplóny, vankúše a deky v domácnosti. Pozornosť treba venovať aj kobercom a behúňom. Tie menšie môžete neraz i prať, väčšie kusy prášte a dôkladne vysávajte. Ak však môžete, vyhýbajte sa kobercom aj napriek vašej starostlivosti zachytávajú mnoho prachu. Tiež zvážte kúpu nábytku s poťahmi, ktoré nevstrebávajú prach, napríklad z ekokože

Náš tip: Upratujte od hora smerom nadol. Prach najprv utrite na poličkách a vyššie položených plochách v miestnosti, až následne na tých nižších. Posledná je podlaha a záverečné umývanie.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
Poradíme vám, ako sa zbaviť prachu navždyPoradíme vám, ako sa zbaviť prachu navždyPoradíme vám, ako sa zbaviť prachu navždyPoradíme vám, ako sa zbaviť prachu navždy
 
7fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Poradíme vám, ako sa zbaviť prachu navždy
Agáta