Ratanový nábytok môžete vyskúšať aj v interiéri

12.11.2013
Interiér

Máte chuť na niečo nevšedné v interiéri? Skúsiť to môžetei s ratanom .

10fotiek
Závesná lampa Leran, ručne vyrobené tienidlo z bambusu a ratanu, priemer 60 cm, výška 64 cm, cena 69,90 €, Ikea Autor: Archív firiem

Kým v koloniálnom, rustikálnom či anglickom štýle má miesto takpovediac dopredu rezervované, v modernom interiéri sa stále akoby hľadá. Zvyčajne hrá úlohu sporadického sekundanta, ktorý dokáže celok decentne zmäkčiť.

Hlavne s citom

V modernom interiéri sa odporúča dávkovať ho opatrne. Sú dve cesty, ako ho použiť. Buď si vyhliadnete dizajnový kúsok, ktorému prisúdite miesto neprehliadnuteľného akcentu.

Môže to byť kreslo, hojdačka, ale i nevšedné svietidlo. Alebo naopak, pomocou menej nápadných predmetov skôr jednoduchého tvaru sem-tam niečo doplníte. či už ide o kôš na drevo, alebo stojan na časopisy.

Doplnky z tohto materiálu si zvyčajne ponechávajú prirodzenú podobu v hnedom odtieni, v ktorej pôsobia mäkko, priateľsky a niekedy takmer až submisívne. Nie je však problém natrafiť aj na modernú patinu v bielom alebo sivom vyhotovení. Netradične a efektne pôsobia plné farby, ako sú výrazná červená, zelená, žltá či čierna.

Umelo aj na prírodno

Ratan v prírodnej forme je určený prednostne do interiéru a zimných záhrad. Vonku vyžaduje ochranu pred dažďom a častejšie nátery olejom alebo lakom.

Podobne ako drevo je to obnoviteľná surovina pútajúca vo svojom tele uhlík zo vzdušného oxidu uhličitého. V záhyboch výpletu má tendenciu usádzať sa prach.

Ten môžete povysávať, utrieť prachovou kefou alebo zotrieť vlhkou, nie mokrou utierkou, napríklad z mikrovlákna.

Ak potrebujete zbaviť ratan aj iných nečistôt, použite mäkkú hubku a čistú vodu, prípadne s trochou bežného saponátu. Takto vyčistený ho stačí nechať voľne vyschnúť. Umelý ratan má silné pôsobisko v exteriéri, kde bez problémov znáša extrémy počasia aj pôsobenie UV žiarenia.

Ak ho použijete vnútri, bude to preň hračka. Často totiž práve v ponuke záhradného nábytku nájdete ozajstné dizajnové skvosty.

Možno sa vám zapáčia stoličky k jedálenskému stolu či netradičné sedadlo. Na údržbu je nenáročný, znáša sprchovanie aj prúd tlakovej vody. Tak ako, pomôžete ratanu nájsť sa aj v súčasnom interiéri?

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ratanový nábytok môžete vyskúšať aj v interiéri
Monika KRÁLOVÁ