Všetko pre dobrý spánok alebo ako si správne ustlať

27.10.2013
Interiér

Kde zaručene zrelaxuje vaše telo? V posteli, ak si správne usteliete.

13fotiek
Kde zaručene zrelaxuje vaše telo? V posteli, ak si správne usteliete. Autor: archív

Nájsť si čas na relax pri športe či knihe je niekedy časovo náročné. Oddych v perinách je však „povinná jazda“ pre každého. Aby ste si počas spánku dokonale oddýchli, mali by ste si správne vybrať, do čoho a na čo si líhate. Každé telo si vyberá na svoj dokonalý relax niečo iné.

Správny matrac

Výber matraca nie je záležitosť na pár minút. Pripravte sa, že nákup nevybavíte na prvýkrát. Na každú posteľ, ktorú vám odborník poradí podľa vašich individuálnych preferencií, by ste si mali aspoň na 10 minúť ľahnúť. Takto porovnajte pri jednej návšteve maximálne 2 – 3 kusy.

Vyberiete si favorita, ktorý bude o vašu priazeň bojovať aj v druhom kole. Veď táto kúpa nie je lacný špás a mala by vás v spálni uspokojiť aspoň na ďalších 10 rokov.

Pred kúpou si ujasnite, či budete zdieľať jeden matrac s partnerom, alebo si nájde svoju cestu k pohodliu každý sám. Len ťažko sa totiž nájdu dvaja jedinci, ktorým vyhovuje to isté. Navyše asi nie sú ani v rovnakej hmotnostnej kategórii.


Postele Hästens sú z čisto prírodných materiálov, vďaka ktorým posteľ voľne dýcha. Postele sú vyrábané na mieru s tvrdosťou a skladbou matraca podľa vášho želania. Hästens, ponúka Hollex
Foto: Hollex

Dva samostatné kusy sa vám budú aj pre údržbu ľahšie obracať ako jeden s takmer dvojmetrovou šírkou. Rozdielne sú nielen vlastnosti matraca, ale aj jeho výška. Čím je matrac vyšší, tým je komfort väčší.

Pamätajte však, že na matrace hrubšie ako 22 cm môžete mať problém natiahnuť napínaciu plachtu, ktoré sa šijú na 20-centimetrový štandard. Výška matraca by mala zohľadniť aj rám postele. Aby sa vám nestalo, že pri vstávaní alebo sedení zboku vás rám otlačí.

Možno pre niekoho nebude zanedbateľný ešte jeden fakt: Z vyššej postele sa ľahšie vstáva ako z tej pri zemi. Pre zdravého dospelého človeka je odporúčaná optimálna výška lôžka 42 – 45 cm, pre starších sa rozmedzie zvyšuje na 50 – 60 cm.

Wellness matrac

Ak si má telo poriadne odpočinúť, malo by pociťovať čo najmenší odpor postele. Matrac by mal telo podoprieť v určitých bodoch a inde zasa vytvoriť pohodlnú „kolísku“.

Z tohto dôvodu je výhoda, ak je matrac rozdelený do niekoľkých zón. Delenie sa však odporúča aj vo vnútorných vrstvách. Sendvičová štruktúra, teda niekoľko vnútorných vrstiev matraca, lepšie zabezpečí správnu podporu.

O odvetranie sa postarajú perforované či narezané vrstvy peny s rozdielnou hustotou a vlastnosťami. Aby bol relax tela zabezpečený na dlhý čas, uprednostnite pri výbere takzvané studené peny alebo kvalitný prírodný latex. Príjemný pocit zabezpečí napríklad kombinácia taštičkových pružín s rozdielnou tuhosťou a latexu.

Čo podoprie matrac?

Pri výbere roštu platí nepriama úmera. Čím kvalitnejší matrac, tým jednoduchší rošt budete potrebovať. Obzerať sa po polohovateľnom rošte sa vyplatí, ak máte v spálni televízor, alebo ak ste na posteľ odkázaní zo zdravotných dôvodov na dlhší čas. Samozrejme, že siahnuť v tomto prípade po automatickom ovládaní je výhoda. Inak by ste prestavovanie postele mohli brať ako športovú aktivitu. Najlepšiu kombináciu roštu a matraca vám poradia v špecializovaných predajniach.

Príjemné na dotyk

Ak už máte výber matraca a roštu za sebou, sústreďte sa aj na výber vhodného vankúša, paplóna a posteľných obliečok. Pri vankúši a paplóne prihliadajte hlavne na rozmery a spôsob, ako najradšej spávate.

Podľa polohy na chrbte, bruchu či boku si môžete zvoliť aj vhodný tvar a rozmer. Materiál výplne zohľadnite hlavne v prípade, že ste alergici. Ak máte v obľube vankúš z husacieho peria, ale prijali by ste materiál, ktorý sa jednoduchšie udržuje a je odolný proti prachovým roztočom, vyskúšajte vankúš z mikrovlákien.

Postará sa aj o lepší odvod potu počas spánku. Pri výbere posteľných obliečok je najlepšie, ak siahnete po prírodných materiáloch. V ponuke nájdete už aj bielizeň z bambusových a eukalyptových vlákien, takzvaný tencel. Tieto moderné materiály odvádzajú až o 50 % lepšie vlhkosť ako bavlna a majú aj antibakteriálne vlastnosti. Tencel aj príjemne chladí počas letných mesiacov.

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita Janíková
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Všetko pre dobrý spánok alebo ako si správne ustlať
Pekné Bývanie/Edita Janíková