Vyberáte sedačku? 5 chýb, ktorých sa vyvarujte

04.12.2014
Interiér

Patrí medzi dôležitý kus nábytku v každej domácnosti a mala by sa hodiť ako do vášho domova, tak i k vášmu životnému štýlu. Pri výbere sedačky sa vyvarujte týchto najbežnejších chýb.

4fotky
Výber sedacej súpravy nie je vôbec ľahkou záležitosťou. Väčšinou volíme kompromis medzi pohodlím, vzhľadom a cenou. Autor: Profimedia.sk

Možno vás to prekvapí ale sedačka patrí medzi najčastejšie menené kúsky v domácnostiach. V priemere si ju vraj kupujeme každých 8 rokov. Ak aj vy stojíte pred rozhodnutím, akú sedačku si vybrať, prinášame vám 5 rád, ako si zaručene vybrať tu najlepšiu.

Zvážte farebnosť látky

Kúpa sedačky môže byť značnou investíciou a tak pri výbere látky dva krát merajte a raz režte. Nekupujte sedačku v takej poťahovej látke, ktorá vás o rok omrzí.

Vyberajte neutrálne farby látky, ktoré sú prispôsobivejšie a ľahko ich môžete oživiť napríklad vankúšmi či dekou. Ak si vyberiete poťahovú látku, ktorá dobre spolupracuje s mnohými farebnými paletami, rýchlo a ľahko môžete zmodernizovať obývačku bez toho, aby ste museli meniť sedačku.

Vsaďte na materiál

Rozliate červené víno, káva či chlpy domácich miláčikov? Vyberte si látku, ktorá nebude príliš náročná na údržbu. Sedačka sa môže každý deň ušpiniť a ak netúžite po každodennom čistení, buďte ostražitý. Na trhu sú už sedačky, ktoré disponujú umývateľnou látkou. Ak chcete, aby sedačka slúžila vám a nie vy jej, zvážte väčšiu investíciu a kúpte si sedačku koženú. Ľahko sa čistí a udržiava.

Hlavne pohodlne

Po príchode z práce si potrebujete vyložiť nohy a na chvíľu zdriemnuť? Sedačka bude ideálnym spoločníkom, avšak jedine vtedy, ak si vyberiete dostatočne pohodlnú. Nikdy nebudete vedieť, či je pre vás potenciálna sedačka tá pravá, pokiaľ sa do nej neposadíte.

Niekto potrebuje mäkšie sedenie, inému vyhovuje čosi tvrdšie. Dôležitá je aj správna výška. Niekto potrebuje sedieť vzpriamene a oprieť si hlavu, pre iného je pohodlné skrútiť sa do klbka.

Vymerajte priestor

Pred kúpou sedačky si premyslite, kam ju chcete vo vašej obývačke umiestniť a zmerajte si priestor. Ak bude sedačka pod oknom, pamätajte na jej výšku, aby sa vmestila pod parapetnú dosku.

Veľkosť sedačky by mala byť prispôsobená veľkosti miestnosti. Prihliadať musíte aj na ostatné zariadenie obývačky, aby priestor pôsobil vyvážene a nie preplnene. Nespoliehajte sa na svoju pamäť. Nie je hanbou vziať si do predajne náčrt alebo rozmery priestoru.

Dôležitá kvalita

Ak ste sa už rozhodli investovať do novej sedačky, vyberte si kvalitnú. Rozpočet je síce dôležitý ale myslite na to, že kvalitná sedačka sa vám odmení tým, že svoju službu urobí na dlhší čas. Nekvalitná sedačka stráca svoj tvar a vzhľad už po pár mesiacoch. Nie je predsa nič horšie ako „nová“ sedačka, ktorá je po krátkom čase vysedená a nestabilná.

Táto pohovka sa vysporiada aj s malým priestorom

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Vyberáte sedačku? 5 chýb, ktorých sa vyvarujteVyberáte sedačku? 5 chýb, ktorých sa vyvarujteVyberáte sedačku? 5 chýb, ktorých sa vyvarujte
 
4fotky
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vyberáte sedačku? 5 chýb, ktorých sa vyvarujte
ipeknebyvanie.sk