Vyberte si ten najvhodnejší kuchynský stôl

11.11.2013
Interiér

Nohy vedia opantať nielen mužov. Pozitívne prekvapia aj pri výbere jedálenského stola.

11fotiek
Detailne prepracovaný stôl 70/70 si zakladá na geometrii. Skladá sa z dvoch hliníkových rámov s rozmermi 70 x 70 cm, preglejkovej dosky s linoleom alebo laminátom. Farby: čierna, biela, sivá, bledozelená, rozmery 225 x 90 x 73 cm alebo 170 x 85 x 73 cm, cena 1 350 € a 1 150 €, Muuto, ponúka Kabinet Autor: Kabinet

Podoba jedálenského stola je premenná veličina. Hoci základná stolová doska a nohy, ktoré ju podopierajú, zostávajú, materiál aj tvar sa menia. Súčasný jedálenský stôl má univerzálne použitie. Nekupujeme ho iba na podávanie jedál. Je pomocník pri každodenných domácich činnostiach, ako aj pri práci.

Čo boduje

Model masívneho stola sa už nenosí. Narážame pritom na jedálenský stôl s hrubou stolovou doskou a mohutnými nohami. V obľube sú odľahčené konštrukcie so štipkou jedinečnosti. Ak však má mať konštrukcia stola jednoduché línie, upútať môže okrem materiálu azda už len stolovými nohami.

Pri nových modeloch ich môžeme vidieť vsadené do dosky pod netradičnými uhlami a v zaujímavých tvaroch. Originalita sa cení pri konštrukcii stola práve tu. Osvedčený prvok súčasných jedálenských stolov bývajú rámové konštrukcie nôh. Ak sa chce stôl začleniť do moderne ladeného interiéru, drevené nohy vymení za kovové.

Najčastejší materiál je v tomto prípade hliník, či už lesklý, brúsený, ale aj lakovaný na bielo, sivo a čierno. Stoly, ktoré chcú upútať či zachovať si mladícky imidž, siahajú aj po nohách v oranžovej, zelenej alebo modrej farbe.

Doska mnohých podôb

Či už hovoríme o stolovej doske z dreva, drevotriesky, či zo skla, najväčšie nároky sú na ňu kladené hlavne pri výsuvných modeloch. Hľadá sa čoraz dokonalejšie kovanie, ktoré zabezpečí jednoduché a rýchle rozloženie. Vložené predlžovacie pláty, ktoré sa ručne vkladajú, sú už zastarané.

Rovnako sú trochu zastarané už aj modely, ktorým nohy zostávajú aj po rozšírení na pôvodnom mieste. Novým prvkom moderného stola sa stáva aj mix materiálov. Materiál stolovej dosky nemusí korešpondovať s nohami. Stolové dosky z masívu či kresbou dreva dostávajú nadčasovú tvár vďaka kovovým nohám. Mladá domácnosť môže oceniť aj kombináciu materiálov na stolovej doske.

Tradičná štruktúra dreviny sa kombinuje napríklad s jednofarebným laminátom. Oživiť dosku môže aj vložený pás linolea alebo kameňa. Luxusné modely nepohrdnú dokonca ani kombináciou masívnej dosky a kože. Netradičnú dvojfarebnú podobu stola môžeme však využívať aj na mimoriadne príležitosti. Napríklad pri roztiahnutí stola, keď sa na predĺženú časť použije iný materiál ako pri základnom rozmere.

Prečo ešte masív?

Hoci prírodný materiál dokáže dokonale imitovať, predsa len sa nájdu prívrženci originálu. Prírodné drevo má svoju nenapodobiteľnú štruktúru a zafarbenie. Cení sa aj na dotyk. Môžete si vyberať z rôzneho opracovania dreviny podľa vlastného gusta. Či už preferujete príjemne zamatovú úpravu, alebo dokonale hladkú a lesklú.

Pre tých, ktorým neprekáža väčší farebný kontrast na stolovej doske, sú určené jadrové dreviny, teda materiál zo stredu kmeňa. V našich končinách sú v obľube jadrový buk a dub. V Európe je však stále obľúbený aj orech teplých tmavších tónov alebo bledší a kresbou jemnejší jaseň.

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vyberte si ten najvhodnejší kuchynský stôl
Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ