Náš podlahový špeciál: Mäkko pod nohami? Objavte koberce 21. storočia!

10.12.2016
Interiér

Už od dávnych čias ľudia s obľubou kládli koberce na zem pre mäkkosť, krásu, útulnosť a hrejivý pocit pod nohami. Aj v 21. storočí sa tieto vlastnosti uplatnia v každom interiéri.

8fotiek
Čo zútulní interiér viac ako koberec? Tie dnešné majú vlastnosti, o ktorých ste možno ani netušili! Autor: Archív

Pri výbere koberca by malo byť hlavným atribútom jeho umiestnenie. Nie všade sa hodia rovnaké materiály. Po umelých siahnite na miestach ako predsieň, prípadne kuchyňa a detská izba. Polyamid, polypropylén a polyester tvoria veľmi odolné koberce s ľahkým čistením, odolnejšie proti roztočom a v ich prospech hrá aj nižšia cena. Do obývačky a spálne je lepšie osadiť koberec z prírodných vláken.

Výborný je kokos aj sisal so širokou škálou farieb. Zaujímavou voľbou je morská tráva a favorizovaná vlna. Koberec z nej pôsobí luxusne, je praktický, teplý, príjemný na dotyk aj chodenie. Právom patrí medzi najobľúbenejšie prírodné materiály. Vlna nie je náročná na údržbu, dobre sa čistí a životnosťou vie prekonať aj umelé tkaniny. Na prírodných vláknach oceníte, že dýchajú. Vytvárajú príjemnejšiu klímu v miestnosti tým, že dokážu absorbovať vlhkosť a v suchom období ju odovzdávajú.

Správny výber

Pred kúpou sa každý najprv orientuje podľa ceny. Tá často informuje o druhu použitého vlákna. Syntetika býva lacnejšia, no rozhoduje aj konštrukcia vlasu. Cenovo vyššia hladina oproti kobercovej slučke patrí strihanému vlasu. Vždy si zistite, do akého prostredia sa koberec hodí a akú záťaž znesie.

Takisto si overte, či na koberci môže byť použitá stolička na kolieskach, ako ho treba čistiť, a jeho vhodnosť pre podlahové vykurovanie. Dôležitá je aj podkladová vrstva a odolnosť proti oderu. Oplatí sa poznať povrchovú hmotnosť vlasu. Čím je hodnota vyššia, tým lepšie koberec vyzerá a získate pocit vyššieho pohodlia pri chôdzi. Pýtajte sa aj na rozšírené úžitkové vlastnosti kobercov, či sú antistatické, nešpinivé a pri vlnených kobercoch protimoľové.

Prečítajte si aj o neuveriteľných výhodách kobercov vyrobených z vinylu! 

Moderné technológie

Nová generácia užívateľov celoplošných kobercov si vyžaduje aj moderný prístup. Ten predstavujú koberce z mikrovláken, ktoré sú odolné proti nasiaknutiu aj proti špine. Navyše neprepustia do seba ani prachové častice, a tak ich vysajete pekne z povrchu skoro tak dobre, ako na plávajúcej podlahe.

Pritom nestrácajú výhody koberca a sú prijateľné aj pre tých, ktorí majú panický strach s hromadenia prachu medzi vláknami. Takýmto kobercom nevadí ani rozliate víno, stačí ich utrieť handričkou.

Ako s alergiou?

Koberce sa stali nechceným spoločníkom v súvislosti s nárastom alergií. Najnovšie výskumy však ukazujú, že alergikom môže koberec práve pomôcť. Viacrozmerná štruktúra vlasu zachytáva jemné čiastočky alergénov aj výlučky roztočov v sebe až do vysávania.

Na hladkých povrchoch je koncentrácia prachu v miestnosti omnoho vyššia. S výkonnejšími vysávačmi sa aj alergikom pri celoplošných kobercoch môže dýchať lepšie, ako keď chodia po lamináte. Dobrou voľbou pre alergikov sú syntetické koberce, najmä ak je rozvinutá alergia na niektorú z prírodných zložiek.

Správne čistenie

Závisí od neho nielen vizáž, ale aj životnosť. V prvom rade je potrebné riadiť sa odporúčaním výrobcov. V druhom rade praktickými skúsenosťami. Pri nedostatočnej údržbe je potrebné radikálnejšie čistenie, čo má neblahý vplyv na vlas. Na kobercoch sa odporúča použiť pri vysávaní hladké násady a tepovať len kvalitnými strojmi, ktoré vodu okamžite vysávajú. Kefou a špongiou koberec viac poškodíte, ako vyčistíte.

Dôležité uchytenie

Nepodceňujte odborné položenie. V minulosti sa koberce často kládli bez uchytenia, zaťažené iba nábytkom. To znižuje životnosť dvoj- až trojnásobne. Podlepený koberec sa nekrčí, nešmýka, nedeformuje, lepšie odoláva napríklad kolieskam stoličky a nábytku. Moderným prvkom je osadenie soklov, ktoré sú nielen pekné, ale zabránia narážaniu vysávača do steny.

Najlepšou formou na uchytenie celoplošného koberca je anglické naťahovanie. Koberec sa napína na podložku s hrúbkou 5 až 11 milimetrov. Uchytáva sa pomocou klincovej doštičky a lepidla. Takéto položenie je pevné, koberec získa dokonalú mäkkosť, bezpečnosť a z dôvodu lepšej stability sa tento spôsob uchytenia hodí nielen do miestnosti, ale aj na schody.

Kobercové štvorce

Sú zaujímavou alternatívou k celoplošným kobercom. Oproti klasike majú niekoľko výhod. Jednoducho sa pokladajú, výber je z obrovského množstva farieb a vzorov. Možno si zvoliť kombinácie podľa fantázie a estetiky. Kobercové štvorce majú aj nezameniteľnú funkčnú výhodu, ktorou je možná oprava alebo výmena poškodeného segmentu. Pri fľaku z vína alebo prepálenom kúsku nie je nutné meniť celý koberec.

Pozor na vlas

Čím vyšší vlas koberca, tým nižšia je jeho životnosť a ťažšia údržba. Vysoký vlas pôsobí noblesne, no len pár rokov, kým sa vlákna nepolámu a nezašpinia. Problematický je aj vtedy, ak chcete nechať koberec v starostlivosti robotického vysávača. Väčšina z nich si neporadí s vlasom nad 1 cm a aj tie výkonnejšie zväčša končia pri trojcentimetrovej výzve.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Marek MITTAŠ
Fotogaléria
Náš podlahový špeciál: Mäkko pod nohami? Objavte koberce 21. storočia!Náš podlahový špeciál: Mäkko pod nohami? Objavte koberce 21. storočia!Náš podlahový špeciál: Mäkko pod nohami? Objavte koberce 21. storočia!Náš podlahový špeciál: Mäkko pod nohami? Objavte koberce 21. storočia!
 
8fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Náš podlahový špeciál: Mäkko pod nohami? Objavte koberce 21. storočia!
PEKNÉ BÝVANIE/ Marek MITTAŠ