Prírodná koža: Láska na celý život

25.04.2017
Interiér

Koža ochraňovala zohrievala už našich predkov. Populárna je aj dnes a sa spája s pojmami luxus a trvácnosť.

14fotiek
Na koženú sedačku nepatria prikrývky, spôsobujú zaparenie kože a následne jej olupovanie. Autor: ArchiExpo

Kožu si človek obľúbil už veľmi dávno pri zariaďovaní svojho príbytku. A to tak vďaka nezameniteľnej, originálnej štruktúre a vzhľadu, a jej neskutočnej odolnosti. Bonusom je je charakteristická vôňa. Najkvalitnejšia koža má výrazne zrnitý povrch, ale na dotyk je hebká a vonia inak, ako koža. Čas jej na kráse neuberie, práve naopak, je žiaduci. Prírodná koža je zo zvieracích usní, hovädzím dobytkom počnúc, ovcami a oslami končiac. Od toho, ako je originálne spracovaná a z ktorého zvieraťa pochádza sa pohybuje aj jej cena.

Prečítajte aj tom, že v interiéroch letia motýle

Sedieť v koži

Ak chcete vtlačiť svojmu interiéru punc luxusu, elegancie a komfortu, mali by ste uvažovať o koženom sedacom nábytku. Môžete ju mať na sedačke a kreslá, ale aj na stoličkách, taburetkách, posteliach. Tento variant je vhodnejší aj do domácnosti alergika, pretože prach sa v jej vnútornej štruktúre neusádza ako pri textíliách. A nedajte sa odradiť mýtom, že v zime chladí a v lete sa pri posedení lepí na pokožku. Pokiaľ si zaobstaráte pravú kožu, nemusíte sa toho obávať. V prvých momentoch sa môže zdať chladná, ale len do chvíle, kým nasaje teplotu vašeho tela. Len prírodná koža dokáže prijímať a izolovať teplotu ľudského tela. Nikdy teda nebude chladiť ani sa lepiť. S podobnými nepríjemnými vlastnosťami sa možno stretnúť s umelými materiálmi imitujucimi kožu. Ani odporúčania, že sa koža nehodí do rodiny s malými deťmi neberte vážne. Určite si v tomto prípade nezaobstarajte koženú súpravu snehobielej farby, vhodnejšia bude tmavšia so silnejšou vrstvou povrchového laku, z ktorej ľahko utriete nečistoty. V porovnaní s textilným poťahom je určite praktickejšia. Rozhodne si ale nerozumie s ostrými pazúrikmi domácich miláčikov.

Nie je koža ako koža

Podľa konečnej úpravy líca kože sa delí do štyroch kategórií. Najvyššiu kvalitu majú anilínové kože, ktoré sú hebké, pružné, zachovávajú si svoju vlhkosť, najlepšie dýchajú a prispôsobia sa teplote nášho tela, sú teda ja najpríjemnejšie na dotyk. Pečať originality im dodáva nerovnomerné zafarbenie, prírodné kresba a zjazvenie. Vyčítať im možno, že sú drahé a ľahko sa špinia.

Ďalšou kategóriou, odolnejšou voči škvrnám ako predchádzajúca, sú brúsené anilínové kože. Obrúsením je koža ešte mäkšia, ošetruje a olejom a vodoodpudivými látkami. Poloanilínová alebo semianilínová koža je ďalšia kategória, preparuje sa anilínovým moridlom a impregnáciou získa rovnakú farbu po celom povrchu. Veľmi dobre odoláva tekutinám a mastnote. Sedací nábytok sa väčšinou čalúni upravovanou kožou, pretože málokto je ochotný akceptovať prírodné defekty kože. Preto sa jej povrch brúsi, zarovnáva a nerovnosti vypĺňajú zbrúsenými čiastočkami spolu s rôznymi spojivami. Prevalcovaní sa všetky tieto zásahy zakryjú a koža nadobudne prirodzený vzhľad. Prestriekava sa farebným lakom, aby materiál dobre odolával každodennému používaniu.

Ak nie koža, čo tak čierno-biela na textíliách

Aby vydržala

Ani ten najdrahší kožený nábytok nie je bezúdržbový. Na bežné zaprášenie, cigaretový popol alebo omrvinky postačí vlhká handrička alebo vysávač. Ale aspoň raz za tri mesiace vyžaduje povrch ošetrenie ochrannými prostriedkami, aby ostala koža vláčna a pružná. Ak to zanedbáte, postupne v nej vzniknú trhlinky, ktoré sa už nedajú opraviť. Raz za čas by ste mali investovať do profesionálneho vyčistenia a ošetrenia impregnáciou.

Životnosť koženého nábytku predĺži aj vhodné umiestnenie. Nemala by byť na priamom slnku, ani v blízkosti zdroja tepla – radiátora, kozuba, piecky. Teplo spôsobuje blednutie kože, jej vysychanie, stvrdnutie a neskôr aj popraskanie. Koži nepraje ani veľmi suchý vzduch, preto je vhodné dbať na správnu vlhkosť v interiéri, mala by sa pohybovať medzi 50 až 70 percent.

 
Autor: am
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Prírodná koža: Láska na celý život
am