Aby sa dieťatko cítilo v izbičke dobre - aké farby sú najvhodnejšie?

08.12.2017
Interiér

Pokiaľ aj vy chystáte izbičku pre očakávaný prírastok, určite by ste nemali podceniť jej farebnú zladenosť. Tá môže ovplyvňovať nie len celkovú atmosféru miestnosti, ale i duševný vývoj dieťatka a jeho kreativitu.

15fotiek
Energia farieb v detskej izbičke Autor: Het

Všeobecne platí, že v miestnosti by mala prevládať jedna hlavná farba, s ktorou kombinujete jednu maximálne dve doplnkové farby. Určite to netreba s farebnosťou preháňať, ale rovnako ani fádnosť stien nie je to pravé orechové. Aj pri farbách je „zlatý stred“ tá najlepšia cesta ako urobiť kompromis, ktorý ulahodí.

Psychológia farieb

Ak sa pozrieme na názory psychológov, tí odporúčajú do detských izbičiek skôr pastelové odtiene, kde platí, že svetlejšie tóny studených farieb ako modrá, zelená, fialová, pôsobia upokojujúcim dojmom. Miestnosť predlžujú, avšak dokážu pocitovo znížiť teplotu priestoru. Zatiaľ čo teplé farby ako červená, žltá, oranžová, pôsobia povzbudivo, podporujú aktivitu a zvyšujú vnútornú teplotu.

Kúpite už namiešané

Dnes už si dokážete požadovaný odtieň namiešať sami doma primiešaním tónovacích prípravkov. Tie jednoducho zmiešate s bielou farbou alebo si ich necháte natónovať v niektorom z tónovacích centier, kde vám poradia odborníci. Dostupné sú takisto už namiešané farby, takzvané readz-mixy, pri ktorých si môžete vybrať z množstva ponúkaných hotových farieb.

Ktoré farby áno a ktoré nie

Každá farba má určitú energiu, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť našu náladu. Preto by ste sa mali v detskej izbe určite vyhnúť čiernej, tmavo modrej alebo šedo-zelenej. Tieto farby utlmujú energiu a dokonca môžu spôsobiť, že dieťa bude unavené a skleslé. Ani príliš krikľavé a výrazné farby ako červená alebo krikľavo ružová či tyrkysová nie sú tým najlepším riešením na veľkých plochách. V detskej izbe sa teda najlepšie uplatnia pastelové mäkké odtiene oranžovej, marhuľovej, rôzne tóny žltej v príjemnej kombinácii s bielou.
Ak si neviete predstaviť, ako by izba vášho dieťaťka vyzerala s konkrétnymi kombináciami farieb, vyskúšať si to môžete virtuálne pomocou jednoduchej aplikácie Color Simulator napríklad na www.het.sk

Ako pôsobia základné farby?

Červená farba púta pozornosť. Vyvoláva aktivitu, podporuje činnosť. Vhodná je napríklad do kúpeľne, obývačky, či kuchyne. Spolu s inými teplými farbami podporuje napríklad chuť do jedla.

Oranžová pôsobí priaznivo a energicky. Používa sa v obývačkách, detských izbách, kuchyniach.

Žltá opticky zväčšuje, priestor zohreje a pôsobí pozitívne. Podporuje pamäť a dodáva energiu. Vymaľujte ňou napríklad chodbu, detskú izbu, kuchyňu.

Fialová vzbudzuje záujem a je inšpiratívna, môžete ňou vymaľovať napríklad spálňu či obývaciu izbu.

Zelená farba sa nachádza v strede farebného spektra, preto oko na jej prispôsobenie musí vynaložiť minimálne úsilie. Upokojuje, je svieža, dodáva nádej a istotu. Vhodná takmer všade.

Modrá farba sa používa v spálňach, kúpeľniach alebo detských izbách. Je to studená farba, ktorá upokojuje a podporuje dobrý spánok.

Hnedá je farba vážna, elegantná a dodáva pocit istoty. Vhodná je do obývačky, prípadne pracovne.

Biela farba je klasická, neutrálna a nadčasová. Priestor opticky zväčšuje a je vhodná do všetkých priestorov.

Čierna, prípadne sivá sú spolu s bielou neutrálne farby, ktoré pôsobia upokojujúco.

 
Autor: Pekné Bývanie
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Aby sa dieťatko cítilo v izbičke dobre - aké farby sú najvhodnejšie?
Pekné Bývanie