Garsónka ako pre Barbie: Architekt využil každý centimeter

01.11.2013
Interiér

Sen mladej ženy osamostatniť sa, mať dobrú prácu a najradšej aj svoj byt, sa vďaka podpore a pomoci rodiny naplnil.

11fotiek
Sen mladej ženy osamostatniť sa, mať dobrú prácu a najradšej aj svoj byt, sa vďaka podpore a pomoci rodiny naplnil. Autor: Laura Wittek

Barbie sa do svojho prvého bytu nenasťahovala hneď po kúpe. Rozhodla sa najskôr prizvať na pomoc architekta, ktorý by ponúkol riešenia, o ktorých sa jej ani nesnívalo, a zároveň do nich vniesol pečať jej osobnosti. Očakávala tiež, že bytový priestor s rozlohou 35 m2 vyrieši maximálne účelne s dôrazom na dostatok úložného miesta.

Kto poradí a pomôže?

Touto otázkou sa nezaoberala len majiteľka, ale aj jej mama. Od začiatku dcéru podporovala a pomáhala pri kúpe aj realizácii. Rozhodli sa pre kúpu dvojizbového bytu v okrajovej časti mesta. Napriek tomu, že o jeho podobe intenzívne premýšľali, nevedeli, ako ho zmysluplne zariadiť.

Na výstave nábytku v Nitre ich očarila expozícia a vystavené prvky, za ktorými stál architekt Igor Olejár. „S pánom Olejárom sme si sadli aj ľudsky. Už po pár minútach sme mali pocit, že sa poznáme roky. Rýchlo pochopil, čo chceme,“ spomína na zoznámenie s architektom mama.

Dispozícia bola pevne daná, nedali sa tu budovať otvorené priestory, ktoré by poskytli väčšiu kreativitu pri zariaďovaní. No do úvahy neprichádzali ani sériovo vyrábané modulárne nábytkové systémy. Preto architekt, ak chcel ponúknuť niečo navyše, zastavil dokončenie bytu v štandarde podľa kúpnej zmluvy a pustil sa do riešenia priestoru.

Vzali to od podlahy

Mohlo by sa zdať, že holobyt poskytoval priestor na kreativitu. Malá obytná plocha je však rozdrobená na niekoľko menších miestností – obývačku s kuchyňou, spálňu, kúpeľňu, WC a chodbu. Preto návrh vyžadoval veľa rafinovaných a funkčných riešení. Navyše s na mieru vyrobeným zariadením sa architekt musel vtesnať do obmedzených financií.

Pred montážou bolo treba upraviť inštalácie elektriny, vody a dokončiť podlahy a povrchové úpravy stien.

Stavebné práce urobili v prijateľnej cene kamaráti majiteľky, nábytok a zariadenie na mieru zasa architektovi stolárski majstri. Jednotná podlaha v celom priestore a svetlé farby byt opticky zväčšujú. Farebnosť interiéru vrátane kúpeľne sa na prianie majiteľky nesie v základnej trojkombinácii bielej, ružovej a fialovej.

„Ja by som ružový obklad so Swarovského krištálikmi nevybral, rešpektoval som však želanie majiteľky a musel som sa s tým popasovať,“ s úsmevom vysvetľuje architekt a pokračuje: „V byte sú však dávkované s mierou skôr ako akcenty, ktoré zvýrazňujú zaujímavé prvky na kuchynskej linke či skrini v spálni.“

Striedmosť v cenách aj farebnosti

Prevádzkovo najdôležitejšia časť bytu je kuchyňa. Barbie mala predstavu, že bude v tvare U s pultom na sedenie. „Iné riešenie ani neprichádzalo do úvahy, ak som chcel zabezpečiť aj dostatok pracovného priestoru a zároveň do neho integrovať aj malé stolovanie,“ hovorí architekt.

Vyšší štandard bývania robí z malého bytu množstvo maličkostí. Kuchynská zostava ponúka dostatok úložných priestorov. mnohé sú rafinovane skryté, iné zasa zvýraznené farebne aj svetelne. Predovšetkým pôsobivé niky v rámci horných skriniek. Architekt pôvodne plánoval kuchynskú zástenu doriešiť kreatívnou technikou, z finančných dôvodov je však jednoduchá zo skla. Z rovnakého dôvodu strávil veľa času na internete hľadaním kuchynských spotrebičov. Vyberal cielene najlacnejšie s dobrým výkonom. napokon dnešní mladí ľudia už inak ani nenakupujú.

Výnimku musel urobiť pri varnej doske, ktorá nie je rozmerovo štandardná, v zúženej pracovnej doske musel použiť atypický model v šírke 35 cm. Malé byty sa zvyknú pasovať s nedostatkom úložných priestorov, čo nie je tento prípad. Ich základňa je v kuchynskej linke a v spálni. Okrem vstavanej skrine ponúkajú odkladací priestor zásuvky pod dvojlôžkom.

Šikovne sú riešené úložné priestory aj v kúpeľni, kde je na odkladanie drobností okrem skriniek pod umývadlom efektne využitá aj stena nad ním. V kúpeľni ponechali na žiadosť majiteľky pôvodnú vaňu, ktorú mienil architekt vymeniť za sprchovací kút. Potrápil sa však s premiestnením neprakticky umiestneného rebríkového radiátora.

Aj tu sa ukázalo, že v malom byte sa vyplatí prizvať na pomoc architekta, ktorý dokáže ponúknuť nepredstaviteľné riešenia. A potvrdilo sa, že tam, kde treba hospodáriť s každým centimetrom, je často jediným riešením zariadenie na mieru.

 
Autor: Pekné Bývanie/Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Garsónka ako pre Barbie: Architekt využil každý centimeter
Pekné Bývanie/Adela MOTYKOVÁ