Individualistka: Doprajte náležitý priestor komode alebo solitéru

19.02.2013
Interiér

Komoda. solitér, ktorý vynikne, ak mu doprajete náležitý priestor .

19fotiek
S reliéfom na dvierkách. Komoda Mento v prírodnej dyhe orech v kombinácii s bielym lakom, rozmery 210 x 47 x 84 cm, cena 1 999 €, ponúka Merito Autor: Archív firiem

Teritórium komody je širokospektrálne. Rovnako dobre sa cíti v hale, jedálni, obývacej izbe či spálni. Prvotnou úlohou komody je vytvoriť odkladací priestor. Pridanou hodnotou miesto na bytové doplnky a dekorácie. Nápaditým materiálovým vyhotovením a členením sa do popredia stavia najmä schopnosť komody zvýšiť estetickú hodnotu priestoru. V miestnosti jej preto právom patrí to najprestížnejšie miesto.

Len zásuvky?  Pasé

Časy, keď komodu charakterizovali len zásuvky, sú nenávratne preč. Spôsobil to presun z pôvodného miesta určenia, spálne, do ostatných častí interiéru a prispôsobenie sa novému priestoru a funkcii. Súčasne tak komody kombinujú zásuvky s policami ukrytými za dvierkami. Cudzie im nie sú ani otvorené policové prvky.

U mnohých zásuvky úplne absentujú. Podmienkou už nie je ani stena ako najbližšia susedka. V nízkych pozdĺžnych vyhotoveniach prežívajú v priestore, kde vizuálne oddeľujú jedáleň či kuchyňu od obývacej zóny.

Sivá myš či hviezda

Komoda môže nenápadne zapadnúť k ostanému zariadeniu, no i vyniknúť. A práve to je jej devíza. Možnosť byť tým jediným atraktívnym a akcentujúcim solitérom v celej miestnosti, ktorý na seba púta pozornosť. Aj štýlová vyhranenosť je vítaná. Moderná obývačka obohatená o historickú komodu? Prečo nie.

Komode však nechajte náležitý odstup od ostatného nábytku, aby vynikla. Všímajte si i línie. Obliny a zakrivenia vyžadujú väčšiu vzdialenosť od nábytku s priamymi líniami. Ak chcete mať v miestosti viacero kúskov historického nábytku rozdielnych slohov, aj tu platí pravidlo, ďalej od seba. A ak vám nesedí príliš výrazný kontrast medzi súčasným a historickým nábytkom, zmiernite ho vhodne zvolenými svietidlami, bytovými textíliami či umeleckými predmetmi.

 
Autor: Katarína ŠATANKOVÁ
Fotogaléria


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
4fotky

Podložky pod riad: Kreatívne zrecyklujte korkové štuple!

21.10.2016
3fotky

Dekor DIY Tip: Látková tácka plná kvetov

19.10.2016
8fotiek

Premeňte zvyšky detských voskoviek na umenie: Vyrobte si netradičný obraz

17.10.2016