Individualistka: Doprajte náležitý priestor komode alebo solitéru

19.02.2013
Interiér

Komoda. solitér, ktorý vynikne, ak mu doprajete náležitý priestor .

19fotiek
S reliéfom na dvierkách. Komoda Mento v prírodnej dyhe orech v kombinácii s bielym lakom, rozmery 210 x 47 x 84 cm, cena 1 999 €, ponúka Merito Autor: Archív firiem

Teritórium komody je širokospektrálne. Rovnako dobre sa cíti v hale, jedálni, obývacej izbe či spálni. Prvotnou úlohou komody je vytvoriť odkladací priestor. Pridanou hodnotou miesto na bytové doplnky a dekorácie. Nápaditým materiálovým vyhotovením a členením sa do popredia stavia najmä schopnosť komody zvýšiť estetickú hodnotu priestoru. V miestnosti jej preto právom patrí to najprestížnejšie miesto.

Len zásuvky?  Pasé

Časy, keď komodu charakterizovali len zásuvky, sú nenávratne preč. Spôsobil to presun z pôvodného miesta určenia, spálne, do ostatných častí interiéru a prispôsobenie sa novému priestoru a funkcii. Súčasne tak komody kombinujú zásuvky s policami ukrytými za dvierkami. Cudzie im nie sú ani otvorené policové prvky.

U mnohých zásuvky úplne absentujú. Podmienkou už nie je ani stena ako najbližšia susedka. V nízkych pozdĺžnych vyhotoveniach prežívajú v priestore, kde vizuálne oddeľujú jedáleň či kuchyňu od obývacej zóny.

Sivá myš či hviezda

Komoda môže nenápadne zapadnúť k ostanému zariadeniu, no i vyniknúť. A práve to je jej devíza. Možnosť byť tým jediným atraktívnym a akcentujúcim solitérom v celej miestnosti, ktorý na seba púta pozornosť. Aj štýlová vyhranenosť je vítaná. Moderná obývačka obohatená o historickú komodu? Prečo nie.

Komode však nechajte náležitý odstup od ostatného nábytku, aby vynikla. Všímajte si i línie. Obliny a zakrivenia vyžadujú väčšiu vzdialenosť od nábytku s priamymi líniami. Ak chcete mať v miestosti viacero kúskov historického nábytku rozdielnych slohov, aj tu platí pravidlo, ďalej od seba. A ak vám nesedí príliš výrazný kontrast medzi súčasným a historickým nábytkom, zmiernite ho vhodne zvolenými svietidlami, bytovými textíliami či umeleckými predmetmi.

 
Autor: Katarína ŠATANKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Individualistka: Doprajte náležitý priestor komode alebo solitéru
Katarína ŠATANKOVÁ