Inšpirujte sa našimi kuchynskými láskami

27.08.2012
Interiér

Pristihli ste sa v kuchyni, ako sa usmievate napríklad na umývačku? My v redakcii áno, a tak sme sa rozhodli s vami podeliť o našich kuchynských favoritov aj sny.

17fotiek
Kuchynská zostava Pano, Hanák, predáva Merito Autor: Merito

Edita fandí vychytávkam

K zariaďovaniu kuchyne, čo bolo už pred deviatimi rokmi, som pristupovala takmer ako profesionál, nakoľko som v tejto oblasti ako doma. Drukujem technickým novinkám, a tak som ich, samozrejme, implementovala aj do svojej domácnosti. Obľúbeným riešením je pre mňa pohodlné umiestnenie mikrovlnky, ktorú využívame každý deň, do vysokej skrinky. Nezavadzia na pracovnej linke a je v pohodlnej obslužnej výške. Navyše elegantne zapadá do riešenia kuchyne. Samotné telo mikrovlnky je ukryté za antikorovými dvierkami so zdvíhacím mechanizmom.

Ak teda mikrovlnka odpočíva, zatiahnem dvierka a imidž kuchyne je dokonalý a moderný. Antikorový povrch ladí s ostatným povrchom kuchynských spotrebičov. Navyše úložný priestor vysokej skrine umožnil aj uloženie pomôcok a nádob do mikrovlnky hneď v zásuvke pod ňou. Všetko máme pekne poruke. Či už špeciálne plechy, alebo držiak a pokrievku. Naopak sklamaním je pre mňa nástenný digestor. Ochotná som bola obetovať dosť veľkú sumu, len pre dizajn. Až neskôr som si uvedomila nedostatky. Plechy na odsávači pri vyššom výkone hlučne drnčia. Ani spätné odsávanie pár cez filtre naspäť do kuchyne sa mi neosvedčilo. Stále bojujem s usádzaním mastnoty na skrinkách v okolí digestora. Ak sa teda v budúcnosti pustím do výmeny kuchyne, dobre si obzriem svojho kandidáta na odsávanie a povypytujem sa na všetky úskalia, ktoré by ma mohli postretnúť.

Farebné doplnky u Miši

V kuchyni najviac oceňujem skôr stavebný prvok ako kuchynský. Je ním okno, ktoré na sever orientovanej miestnosti poskytuje prísun prirodzeného svetla. Je síce len otváravé, a tým menej praktické, nakoľko by som väčšmi ocenila vetračku, ale i tak si pri ňom vychutnávam sledovanie aktuálneho stavu v okolí našej bytovky. V kuchyni mám rada farebné a praktické prvky. Deň začínam prefiltrovaním vody v kanvici a prípravou kávy v malom úspornom kávovare Cremesso.

Doplnila som si ho priestorovo úsporným stojanom na kávové kapsuly. Poslednou vychytávkou sú podložky medzi teflónové panvice. Už ma netrápi pošriabaný povrch panvíc. Ak by som mohla v kuchyni niečo zmeniť, tak určite veľkosť linky, aj do šírky, aj do výšky. Namiesto tvaru L by som pracovnú plochu predĺžila do tvaru U. Keďže rada pozývam hostí, zišlo by sa zakončnie linky barovým pultom aj väčší jedálenský stôl. Veľkým nedostatkom je aj menšia zabudovaná chladnička. Hornú časť tvorí nepraktický malý mraziak. Bohužiaľ, je dedičstvom po pôvodných majiteľoch, ktorým na rozdiel odo mňa vyhovovala. V budúcej kuchyni ju určite nahradí vysoký sólový model s veľkou kapacitou. A nebude na ňom, samozrejme chýbať ani zaujímavá farbička!

Adelina otvorenosť

Pred štyrmi rokmi sme sa odhodlali na veľkú rekonštrukciu bytu so zmenou dispozície. A zo všetkých zmien oceňujem najviac, že sme kuchyňu plynule integrovali do obytného priestoru. Voľné prepojenie kuchyne s obývačkou je príjemné, pretože ľahko vidieť kde a hlavne čo robia deti, prípadne iní členovia rodiny. Môžem pri varení s nimi komunikovať alebo sledovať program v televízii. Okrem toho pri servírovaní niektorých jedál, napríklad minútok či hrianok, netreba stále niekam odbiehať a všetci sedia „priamo pri zdroji“. Ak by niekto namietal, že mu prekáža pach variacej sa kapustnice pri sledovaní klavírneho koncertu – má pravdu. Ale pred takýmto pachom neubránia obývačku ani tie najtesnejšie dvere.

Aby priestor na prípravu stravy, viditeľný zo všetkých strán, nekonkuroval okoliu, vybrali sme zdržanlivú farbu kuchynských dvierok v odtieni kapučino. Vysoký lesk dvierok však odráža okolie, takže pôvodnú farbu vnímame len pri vhodnom osvetlení. Teplé odtiene kuchynskej linky a oranžovo-červenej mozaiky na obklade kuchynskej zásteny vyvažuje tmavosivá pracovná doska, v ktorej je zakomponovaný drez rovnakej farebnosti. A práve drez je ďalšia úžasná vec, ktorú vo svojej kuchyni veľmi oceňujem. Je totiž z kompozitného materiálu Cristalite, ktorý sa veľmi ľahko udržiava. Na hladkom povrchu sa nezachytávajú žiadne nečistoty, mastnoty ani vodný kameň. Drez stačí opláchnuť vlažnou vodou a po chvili je suchý a čistý. A po čom ešte v kuchyni túžim? Možno po výmene umývačky a mikrovlnky. Zatiaľ spoľahlivo fungujú, ale už presluhujú. A tak keď je príležitosť, obzerám sa po ich nástupcoch.

Monikina indukcia

Sme konzervatívna rodina a tak pristupujeme i k novinkám. V starom dome, kde žijú starí rodičia a rodičia, nie je dodnes privedený plyn. Varí sa na sporáku pripojenom na plynovú bombu, ktorú treba prácne vymieňať. Inšpiráciu na odstránenie tohto problému nám poskytli susedia, ktorí dochádzajú do neďalekej chatky iba na víkend. Kuchynku si vybavili indukčnou platničkou. No a na jednej susedskej návšteve nám ju predviedli v praxi. Rýchly ohrev vody nás natoľko fascinoval, že hneď na ďalší týždeň sme boli majiteľmi tohto zázraku aj my.

Nová investícia si nevyžiadala dokonca ani kúpu nových hrncov. Variť môžeme aj na starých smaltovaných. Plyn sa ešte občas využíva, ale skôr iba v prípade, že mama potrebuje použiť antikorový hrniec alebo malý smaltový hrnček. Bratovi sa zasa osvedčil drvič v dreze. Denne si robieva ovocné a zeleninové šťavy a nemusí sa vôbec zaoberať odpadom z odšťavovača. Všetok biologický odpad zhltne drvič. Ak by som si v budúcnosti zariaďovala svoju vlastnú kuchyňu, predstavovala by som si jednoznačne umiestnenie drezu pod oknom. A práca v kuchyni by bola pre mňa príjemným relaxom pri dostatočnom prísune denného svetla.

Denisina srdcovka

Najviac v kuchyni oceňujem prácu umývačky. Vari žiadny iný domáci spotrebič mi neušetrí toľko času a námahy ako práve ona. A pritom odvedie vždy prvotriednu prácu. Jej hodnotu si človek uvedomí až vtedy, keď sa s ňou niečo stane. Nám sa raz pokazila pred víkendom a opravár mohol prísť až v pondelok.

Radšej sme naplánovanú grilovačku pre väčšiu partiu preložili o týždeň. Niečo podobné sa prihodilo aj počas posledných vianočných sviatkov. Vtedy už hodnotu tejto pomocníčky hlboko ocenili aj ostatní členovia domácnosti. Po niekoľkých chodoch pre osem stolovníkov vypadol na Štedrý večer v dome prúd. Rozbaľovanie darčekov sme si užili pri blkotajúcom ohni a sviečkach. Romantika sa skončila na druhý deň ráno, keď elektrina stále nefungovala a jedálenský stôl sa prehýbal od naskladaného špinavého riadu. Celú rodinu som zapojila do ručného umývania. Proces nám zabral niekoľko hodín. Prácne ohrievanie vody (ešteže máme dosku na plyn), umývanie, oplachovanie a utieranie takého množstva sa muselo diať na niekoľkokrát. Odvtedy je cena tejto pomocníčky pre celú rodinu nevyčísliteľná. A čo mi v kuchyni chýba? Kvalitný kávovar s mlynčekom na zrná. Tento rok už viem presne, čo si budem želať pod stromček.

Inéz pečie po novom

V mojej kuchyni nedám dopustiť na zabudovanú elektrickú rúru. V porovnaní s predchádzajúcou klasickou rúrou v samostatne stojacom sporáku sa jednoduchšie obsluhuje. Jedným otočením ovládacieho kolieska si vyberiem z prednastavených programov podľa druhu pripravovaného jedla, prípadne doladím teplotu podľa vlastných predstáv.

Okrem ľahkosti nastavenia som ocenila neuveriteľne rýchle zohriatie na požadovanú teplotu či nízku vonkajšiu teplotu dvierok, ktorá chráni moje deti pred popálením. Oceňujem jej ergonomické výškové umiestnenie, kde sa nemusím zohýbať alebo čupieť ako pri starej rúre. A čo mi zatiaľ v kuchyni chýba? Práve spomínaná umývačka už má u nás pripravené miesto. Už sa len rozhodnúť, ktorá je pre nás tá pravá....

 
Autor: Pekné BÝVANIE
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Inšpirujte sa našimi kuchynskými láskami
Pekné BÝVANIE