Oblečte kuchyňu do nového šatu

13.01.2012
Interiér

Kuchyne si zvykajú na novú podobu. Delenie na horné a spodné skrinky je už za nami. Nosí sa skryté delenie a ostrovčeky.

10fotiek
Kuchynský ostrovček sa zaradil do spoločenského diania domácnosti. Neobvyklé línie podčiarkujú LED-diódy. Autor: Doimo

Prechod kuchýň do otvorených obývacích priestorov si vynútil zmenu štýlu. Kuchyňa sa podriaďuje architektúre celého priestoru. Delenie kuchynských skriniek na horné a spodné je už neaktuálne. Obsah jednotlivých skriniek sa presunul do jedného veľkého bloku. Umožnila to nová technologia laserom rezaných hrán, ktorá dokáže opticky zliať predné plochy jednotlivých kuchynských dvierok do jedného objektu.
Celok pripomína dobre známe vstavané skrine, ktoré úložným priestorom naozaj nešetria. Veľakrát využívajú plnú výšku stien až po strop. Do takéhoto priestoru si môžete ukryť nielen všetko potrebné na varenie, ale aj slávnostné prestieranie a doplnky.

BLOKOVANIE

Nové kuchynské usporiadanie, takzvané bloky, majú rady jednoduché hladké povrchy. Nenarúšajú ich ani poličky, ani príchytky. Na prvý pohľad vyzerajú nedobytne vďaka skrytým príchytkám. Na otvorenie slúžia väčšinou jamky na bočných hranách predných plôch, alebo kovanie, Kuchyne si zvykajú na novú podobu. Delenie na horné a spodné skrinky je už za nami. Nosí sa skryté delenie a ostrovčeky. ktoré otvára dvierka zatlačením na ich hranu.
Bloky však majú okrem estetického zámeru aj praktický prínos. Všetok kuchynský chaos je ukrytý pred verejnosťou. Nie však chaoticky, ale inteligentne. Výsuvy a zásuvky majú presne vymedzený účel. V tomto prípade sa naozaj oplatí zakúpiť si kompletnú kuchyňu aj s kuchynským náčiním priamo od výrobcu. Každý otvárač alebo nožík presne zapadá do vlastného puzdra.

SPOTREBIČE

Ak by sme sa tvorcov novej koncepcie priestorového usporiadania kuchýň spýtali, čo bolo ich inšpiráciou, tipovala by som že spotrebiče. Usporiadanie spotrebičov do kuchynských blokov v jednej elegantnej línii sme si mohli všimnúť už zopár rokov dozadu. Práve spotrebiče sa stavajú v modernej kuchyni na piedestál. Každá značka má zastúpenie vo všetkých typoch, od rúry až po kávovar a to vo vlastnom dizajne. Spotrebiče už teda nenájdete roztrúsené po celej kuchyni, ale pekne vedľa seba v správnej ergonomickej výške. Výnimka, ktorá by sa len veľmi ťažko veľkosťou pasovala do úzkej línie vystavených spotrebičov, je chladnička. Problémom je jej veľkosť. Žiadaná je hlavne takzvaná "americká chladnička". Napriek veľkostnému hendikepu ju nové usporiadanie v bloku nezavrhlo. Ukrytá je za vysokými dverami bloku.

OSTROVČEK

V kuchynskom priestore si udržal svoje klasické postavenie iba kuchynský ostrovček. Na ňom sa odohráva celá mágia varenia. Nájdete tu zdroj vody, svetla aj odsávanie.
Podoba ostrovčeka je v kuchyni natoľko dôležitá, že sa pri jeho zhotovení využíva hlavne ľahko tvarovateľný "umelý" kameň. Nielenže bezchybne zvláda všetky krivky, ale aj hygienické nároky 21.storočia. Navyše si jeho hladký povrch poradí aj s neviditeľnými spojmi medzi doskou a vstavanými spotrebičmi. K dokonalej hladkej ploche prispievajú aj výrobcovia drezov a varných zón. Vstavané varianty lícujú so stykom dosky.
Aká by však bola moderná podoba kuchyne bez výkonného odsávača. Práve od neho sa očakáva bezproblémová prevádzka kuchyne v spojenom priestore s obývačkou. Špičkové modely spĺňajú nielen dokonalú funkciu odsávania, ale aj osvetlenia. Ocenia ich hlavne tí, čo si radi pripravujú pokrmy priamo na jedálenskom stole, ako napríklad fondue, raclette, alebo teppanyaki. Odsávač môžu umiestniť priamo nad jedálenský stôl.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Oblečte kuchyňu do nového šatu
Edita JANÍKOVÁ