Navštívte s nami byt, ktorý aj po troch rokoch vyzerá ako nový

11.09.2013
Interiér

Navštívený byt síce dýcha novotou, no v poctivej službe majiteľom si už odkrútil tri rôčky.

16fotiek
Kuchynský ostrovček osvetľujú nastaviteľné svetlá, ktoré sa posúvajú v koľajničkách. Toto riešenie umožnila dodatočná inštalácia sadrokartónu. Okrem nových elektrických rozvodov ukrýva i reproduktory. Autor: Robo HUBAČ

Nadčasovosť bola zámer. Nenájdete tu módne výstrelky, elegancia a kvalita sú hlavné atribúty. Investorom bol manželský pár v zrelom veku. Vzhľadom na ich životný štýl mal byť interiér i reprezentatívny, avšak žiadny „prestrelený“ luxus.

Majitelia zverili návrh a realizáciu do rúk skúsených dizajnérov, architektky Zuzany Gabrišovej a Martina Hreščáka. Výsledkom je harmónia a elegancia.

Obstavaný komín

Investori oslovili dizajnérov v štádiu hotových podláh, kúpeľní a interiérových dverí. „Aj preto tu neprichádzali do úvahy väčšie dispozičné zmeny,“ vysvetľuje Martin Hreščák. „Tie by pomohli zväčšiť malý priestor obývačky.“

Kým kuchyňa a jedálenský kút nedostatkom miesta netrpia, na ne napojená obývačková časť by sa po umiestnení nábytkovej zostavy neúmerne zmenšila. „Vychádzali sme teda z toho, čo tu bolo,“ pokračuje Martin.

„V pôvodnom pláne sa počítalo s kozubom obráteným do obývačky, v priestore stojí komínové teleso. Samotný kozub by z miestnosti ukrojil pomerne veľkú časť.“ Po zvážení za a proti sa ho majitelia vzdali.


Zaujímavý prvok je i čalúnené čelo postele, ktoré je súčasťou obkladu steny.
Foto: Robo Hubač

„Komínové teleso sme obstavali nábytkovou zostavou na mieru, ktorá nahrádza klasickú obývačkovú stenu.“ Jej súčasťou je aj skrinka pod televízor a vitrína. Využili niku v stene, do ktorej dizajnéri umiestnili poličky. Prakticky celý priestor obývačky zaberá komfortná sedačka. Miestnosť však zostala vzdušná.

Prvky luxusu

Ako sme už spomínali, byt nemal kričať luxusom, avšak istý nadštandard bol vítaný. Okrem iného ho reprezentuje nábytok na mieru, dizajnové svietidlá, či orechová korenica na kuchynskej linke, vitríne a poličkách v obývačke. Svojou eleganciu prispievajú i tapety.

„Majiteľka si pôvodne predstavovala zelené steny,“ pokračuje Martin, „čo by však mohlo nabúrať nadčasový koncept. Predsa len, zelená a jej odtiene podliehajú výkyvom módy. Vybrali sme pre ňu tapetu s jemným dekorom, ktorá sa jej hneď zapáčila. Trblietajú sa na nej drobné zlaté štvorčeky na zelenkavom podklade.“

Keď sa k tomu pridá zelenožltá farba na svietidlách, zelenosivý obklad na stene a dlhé zelené závesy popri presklenej vonkajšej stene, je jasné, že o túto farbu nie je núdza. Závesy je možné relatívne ľahko vymeniť, čo hneď zmení celkový ráz interiéru.

„Keď sme sa nedávno stretli s pánom domácim,“ uzatvára Martin, „povedal nám, že sa mu v byte dobre býva. A to je pre nás najväčšia pochvala. Lebo je iné, ak sa interiér páči, a niečo iné znamená, že sa v ňom človek i dobre cíti.“


Ing. arch. Zuzana GABRIŠOVÁ, Martin HREŠČÁK
autori interiéru www.triha.sk
Foto: archív

Spolupráca s majiteľmi prebiehala veľmi dobre. Sú spoločenskí, aj preto bola jedna z ich požiadaviek čo možno najväčší jedálenský stôl a pohodlná sedačka v obývačke. Už pri prvom oboznámení s dispozíciou nám bolo jasné, že vmestiť všetko na malú plochu obývačky v inak rozľahlom byte s vonkajšími terasami bude tvrdý oriešok. Keďže sedačka mala vyplniť takmer celý priestor, riešili sme problém, kam umiestniť nábytok. Našťastie majitelia netrvali na realizácii pôvodne plánovaného kozuba, a tak sa obývačková zostava na mieru stala súčasťou komínového telesa. Zároveň sa tak opticky oddelila kuchyňa od obývačky. S podobným zámerom, aby sa pomestili návštevy, sme vybrali i jedálenský stôl. Po roztiahnutí sa zmestí až desať stolovníkov. Rovnaký princíp investori použili pri terase, ktorej časť nechali zastrešiť. Apropo, v byte sú spokojní nielen domáci. Aj ich návštevy sa tu vraj tak dobre cítia, že ani nechcú odísť.

 
Autor: Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Navštívte s nami byt, ktorý aj po troch rokoch vyzerá ako nový
Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ