Objavte vodovodné batérie s telom pod omietkou

13.04.2013
Interiér

Trend jednoduchosti a minimalizmu ovplyvnil aj vzhľad batérií, ktoré v nemalej miere prispievajú k čistote kúpeľňového priestoru. A tak sa ich hlavná časť schovala pod omietku alebo do okraja vane.

10fotiek
Umývadlová nástenná podomietková batéria Loft s troma otvormi, ovládanie kohútikmi. Roca Autor: Roca

Podomietkové batérie sú založené na tom, že ich hlavná časť, teda kartuša, sa zabuduje do steny a pripojí k rozvodom vody. Až po omietnutí a povrchovej úprave steny sa inštaluje páka alebo kohútik na ovládanie prietoku a teploty vody.

Na podobnom princípe sú založené aj vaňové okrajové systémy, kde sa telo batérie schová do okraja vane alebo jej obmurovky a navrchu vidieť len ovládacie časti.

Okrem toho, že sú takéto riešenia estetické, dokážu získať pár centimetrov k dobru. Cítiť to predovšetkým v malom sprchovacom priestore, kde podomietkové batérie dokážu ušetriť zopár modrín.

Náročnejšia inštalácia?

Prvé zdanie môže niekedy klamať! Napojenie batérie na rozvody je rovnaké, potrebné je však batériu zasekať. Z tohto dôvodu je výhodné inštalovať ich už pri výstavbe alebo rekonštrukcii.

Stena však musí mať dostatočnú hrúbku, aby ste mohli takýto typ armatúr použiť. Výhoda podomietkových systémov je, že si ich môžete umiestniť individuálne.

Oceníte to zvlášť v sprchovacích kútoch, kde si prispôsobite všetky časti vlastnej telesnej výške. Pri umývadlách a vaniach dajte pozor, aby výpust vody zasiahol potrebný priestor.

Dajte si pozor na cenu

Každý výrobca zostavu podomietkových batérií ponúka ako komplet. V predajni vás môže zaskočiť nízka cena. V tomto prípade ide zvyčajne iba o cenu za vrchnú časť súpravy.

Cena za túto časť sa uvádza väčšinou zvlášť, lebo sa líši podľa povrchového vyhotovenia. Najlacnejšie sú chrómové povrchy, u ostatných je cena vyššia.

Na inštaláciu sú však potrebné obe časti, preto sa pýtajte na celkovú cenu. Tá vyjde pri podomietkových batériách viac ako za bežné typy batérií, získate však s nimi atraktívny a praktický nadštandard.

 
Autor: Adela MOT YKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Objavte vodovodné batérie s telom pod omietkou
Adela MOT YKOVÁ