Retro štýl: Ako neprekročiť hranicu vkusu

02.04.2013
Interiér

Retro štýl sa v posledných rokoch vrátil nielen do našich šatníkov, ale pristane aj interiérom. Je svieži, farebný, výrazný a hodí sa všade. Ako ho správne dávkovať, aby ste neprekročili hranicu vkusu?

8fotiek
Tým, že kúsky retro štýlu sú veľmi výrazné, v interiéroch by ste s nimi mali zaobchádzať s rozumom. Zvoľte jeden dominantný, napríklad kreslo. Autor: Profimedia

Šesťdesiate roky dvadsiateho storočia sú obdobím, keď sa spoločenská situácia a napätie vo svete začali pomaly uvoľňovať. Heslom tohto obdobia sa stala sloboda, vznikli nové hudobné štýly a ľudia túžili po zmene.

Všetky bežné a zaužívané pravidlá, ktoré zväzovali, boli nahradené nespútanosťou, spontánnosťou, slobodou v myslení aj prejavoch. Vďaka tomu sa zmenila aj móda, a to nielen v súvislosti s oblečením.

Štýl pod značkou retro

Retro štýl spájajú vlastnosti ako pestrosť, výraznosť, kombinovanie na prvý pohľad neskombinovateľných kúskov a veselé tvary a vzory. Farby sú sýte, najmä v odtieňoch červenej, žltej, oranžovej a fialovej. Dnes retro štýl čoraz viac stavia aj na kontraste čiernej a bielej.


Retro štýl má rád sýte a výrazné farby.
Foto: Profimedia

Retro sa spája tiež s hravými vzormi. Či už sú to geometrické tvary, abstraktné a kvetinové vzory alebo len prúžky, základom je kombinovať ich s fantáziou.

Z materiálovej stránky je najobľúbenejším plast pre jeho formovateľnosť a pomerne nenáročnú údržbu. Používa sa v kombinácii s rôznymi syntetickými vláknami a kožušinami, polyestrom a nylonom.

Retro, ale s citom

Tým, že kúsky tohto štýlu sú veľmi výrazné, v interiéroch by ste s nimi mali zaobchádzať s rozumom. Určite sa neodporúča mať v izbe, alebo dokonca v celom byte, kompletné zariadenie v štýle šesťdesiatych rokov.

Vhodnejšou alternatívou je zadovážiť si jeden výrazný kus nábytku alebo retro doplnku, ktorý interiér ozvláštni a pritom nebude narúšať jeho harmóniu.


S retro doplnkami opatrne. Vyberte si jeden dominantný prvok.
Foto: Profimedia

K dispozícii je dnes množstvo štýlových kúskov, musíte len zvážiť, čo by sa do vášho interiéru hodilo a najmä, čo sa vám v ňom bude páčiť. Siahnuť môžete po tapete s retro vzorom, do obývacej izby si môžete zadovážiť výrazné kreslo, v kúpeľni to môžu byť retro vodovodné batérie alebo sanita.

Veľmi obľúbenými sú aj spotrebiče v retro dizajne, ktorý sa vyznačuje najmä zaoblenými tvarmi. A ak máte chuť na extra dávku tohto štýlu, môžete investovať do retro rádia alebo originálneho gramofónu.

 
Autor: Veronika ROSPUTINSKÁ
Fotogaléria
Retro štýl: Ako neprekročiť hranicu vkusuRetro štýl: Ako neprekročiť hranicu vkusuRetro štýl: Ako neprekročiť hranicu vkusuRetro štýl: Ako neprekročiť hranicu vkusu
 
8fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Retro štýl: Ako neprekročiť hranicu vkusu
Veronika ROSPUTINSKÁ