Tapetujte po novom a originálne

24.03.2013
Interiér

Pravidlo, že všetky štyri steny musia byť rovnaké, je dávno pasé. Dnes sa tapetuje po novom. Originálne.

3fotky
3D tapety sa líšia od ostatných nielen priestorovým zobrazením motívu, ale aj tým, že motív sa neopakuje pravidelne. Autor: 3Decor design

Zásada číslo jeden: Tapety sa nelepia na všetky steny. Akcentujúci vzor by mohol miestnosť príliš pohltiť. Stačí mu jedna stena, prípadne iba jej časť. Zásada číslo dva: Veľmi módne je kombinovanie tapetových vzorov z jednej série. Alebo môžete tapetu skombinovať s farebnou maľovkou.

ČO JE TRENDOVÉ?

Atraktívne tapety dokážu urobiť zo všedného interiéru umelecké dielo, vniesť do neho atmosféru luxusu. Trendové sú tapety s trojrozmernými štruktúrami vystupujúcimi zo stien či špeciálne trojrozmerné efekty a živé farby. Exkluzívne pôsobia tapety s drobnými kamienkami, textilným alebo kovovým povrchom, ktorých odtieň alebo motív sa mení z rôznych uhlov pohľadu. Súčasná móda nepreferuje žiadny vzor ani farbu. Obľúbené sú kvetinové s maximalizovaným motívom, geometrické vzory, retro či orientálne motívy. Nič nepokazíte klasickou bielo–čiernou kombináciou.

PORCELÁN A KERAMIKA

Unikátne porcelánové tapety sa rozhodne postarajú o netradičnú vizáž steny. Na trh ich uviedol český dizajnér Daniel Piršč. Sú vyrábané ručne, preto si môžete byť istí, že stena nimi ozdobená bude originálna, s vysokou dizajnovou aj estetickou hodnotou. Úplná novinka sú jedinečné flexibilné keramické tapety CCFLEX. Sú ľahké ako papierové tapety, aj sa s nimi pohodlne manipuluje, ale majú vlastnosti kamenného povrchu. Sú odolné proti vode, stabilné pri pôsobení UV žiarenia a odolné proti poškriabaniu. Možno ich aplikovať na rôzne povrchy.

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE:

- Tapety sa predávajú v rolkách rôznych rozmerov. Štandardne má rolka dĺžku 10,05 m a šírku 0,53 m. Niektorí výrobcovia prechádzajú na väčšiu šírku – 70 až 100 cm, aby obmedzili počet spojov na stene.

- Tapety sú na zadnej strane označené symbolmi podľa euronormy, ktoré poskytujú informácie o jej vlastnostiach, spôsobe lepenia, ošetrovania.

NIEKTORÉ DRUHY TAPIET:

Papierové – v porovnaní s ostatnými druhmi majú kratšiu životnosť. Tie, čo sú napúšťané špeciálnymi látkami, sú svetlostále. Nehodia sa do vlhkých priestorov, nie sú odolné proti oderu.
Vinylové – tvorí ich vrstva papiera alebo tkaniny, na ktorú je plošne nanesená vrstva PVC, najčastejšie s razenou štruktúrou povrchu, ktorá dobre prekryje aj nerovnosti stien. Sú umývateľné a po odstránení zostane na stene vrstva makulatúry, ktorá je ideálny podklad na novú tapetu.
Vliesové – vyrábajú sa zo špeciálnej buničiny a polyesterových vlákien s prídavkom spojiva. Lepidlo sa nanáša len na stenu, tapety možno odstrániť bez zvyšku suchou cestou. Sú umývateľné, stálofarebné, odolné proti vlhkosti.

 
Autor: Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
Tapetujte po novom a originálneTapetujte po novom a originálne
 
3fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Tapetujte po novom a originálne
Adela MOTYKOVÁ